"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Rasedad öötööle ja komandeeringusse? (0)
19. mai 2008

Riigi uue Töölepinguseaduse eelnõu kohaselt on rasedale sisuliselt lubatud ka öötöö, ületunnitöö ning komandeeringud, milleks seni oli tööandjal rasedat kohustada keelatud.

Riigi uue Töölepinguseaduse eelnõu kohaselt on rasedale sisuliselt lubatud ka öötöö, ületunnitöö ning komandeeringud, milleks seni oli tööandjal rasedat kohustada keelatud.
Praegu kehtiva seaduse järgi ei saa raseda ega ka isikuga, kes kasvatab kuni kolmeaastast last, töölepingut praktiliselt lõpetada, välja arvatud juhul, kui töötaja ei täida oma kohustusi sõna otseses mõttes või kui ettevõte suletakse. Teistel juhtudel on see lubatud üksnes tööinspektori loal. Vana seadus kaitses ka tulevase ema tervist: last ootaval naisel oli õigus keelduda komandeeringutest, öövahetustest ja ületunnitööst. Uue seaduse eelnõu järgi võib 12tunnisest tööpäevast ja öötööst keelduda ainult juhul, kui arst otsustab, et see on emale või lapsele kahjulik.
Uue seaduse projekti järgi ei ole tööandjal õigust vallandada rasedat naist, kui see teab tema olukorrast. Last ootav naine võib samuti vaidlustada oma vallandamise, ta teatab oma rasedusest tööandjale, kinnitades seda meditsiinitõendiga. Tõend on vaja esitada kümne päeva jooksul pärast vallandamisest teada saamist. Samas võib rasedaga töösuhte lõpetada erandkorras, kui niisugust lahendust nõuavad ettevõtte majanduslikud huvid. Tööinspektori nõusolekut vallandamiseks pole enam vaja.
Seni kehtiva seaduse järgi ei tohtinud kuni kolmeaastase lapse vanemaid – ei ema ega isa – üldse vallandada. Nüüd on vallandamiskaitse ainult lapsehoolduspuhkusel oleval vanemal ja kohe, kui ka ema tööle läheb, kaotab temagi seaduse kaitse.
Lapse lasteaiaeas olemise ajal tuleb vanematel sageli võtta haigusleht, aga uue seaduse järgi võib vallandamise põhjuseks olla tööjõudluse vähenemine. Niisiis on võimalik olukord, kus lapsega pere jääb ühel päeval elatusvahenditeta.
Juhul, kui töötaja ei ole oma vallandamise põhjustega päri, võib ta oma õigust kaitsta üksnes töövaidlusega tegelevates organites. Tõsi küll, raseda või väikese lapsega töötaja vallandamise puhul peab seda, et vallandamine oli ettevõtte huvides, tõestama tööandja, vallandatu peab üksnes kaebuse esitama.
Keskerakonna Naisteühenduse president Anneli Kööba-Orlov on seisukohal, et uus Töölepinguseadus on naisi diskrimineeriv. “Naiste olukord Eesti tööjõuturul on niigi raske,” lausus ta, “töötuse protsent on naiste hulgas kõrgem kui meestel. Kui seadus võetakse sellisena vastu, tuleb mõnelgi naisel teha valik, kas säilitada töö või sünnitada laps. Kannatajaiks on nii naised kui ka lapsed.”
Sotsiaalministeeriumi soolise võrdõiguslikkuse osakonna juhataja Kadi-Katariina Viik ei ole nõus väitega, et uus seadus diskrimineerib naisi. Tema arvates olid väikeste lastega vanemad ja rasedad eelmise seadusega ülekaitstud ning see takistas viljakas eas naiste pääsu tööturule. “Tööandjail ei olnud kasulik neid tööle võtta, kuna ületunnitöö, öövahetused ja komandeeringud olid rasedaile seadusega keelatud. Töölepinguseaduse muudatused on nende naiste huvides, kes on potentsiaalselt valmis last sünnitama, neil on kergem tööd leida, kuna nad ei ole teiste töötajatega võrreldes enam privilegeeritud seisundis,” arvab Viik.

* * *
Raseda kaitse ahistab naisi?
“Olen ise samuti lapsevanem ja ei tunne, et valmiv eelnõu kuidagi õigusi ahistaks,” on lausunud sotsiaalminister Maret Maripuu oma kaitsekõnes seaduseelnõule.
Paradoksaalne on ka see, et kui mullu 3. juunis sünnitas Türgis reisil olev eesti naine 24. rasedusnädalal lapse, siis lausus Maripuu, et juhtunu peab saama hoiatuseks kõigile, kes plaanivad välisreise ja et välismaale võib reisida ka pärast seda, kui laps on sündinud. Samas räägib sotsiaalministeerium, et uus töölepingu seadus on naistele hea just seetõttu, et nüüd saab naisi komandeeringusse saata. Sotsiaalministeeriumi ametniku Kadi-Katariina Viigi sõnul vastab uue Töölepinguseaduse projekt naiste huvidele, kuna tööandja hakkab neid meelsamini tööle võtma – on ju rasedad naised ja väikeste laste vanemad nüüd seaduse kaitsest ilma ja neid võib seega saata näiteks komandeeringusse võrdselt teiste töötajatega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.