"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Hiinlased: aidake maavärina ohvreid! (0)
26. mai 2008

12. mail istus hiina tüdruk Xiaojing Yang, hüüdnimega Sarah, Audentese ülikooli loengus, kui äkki saabus telefonile sõnum: su kodukandis oli 7,8palline maavärin, olukord on hull. Tallinna umbes sajaliikmeline hiinlaste kogukond kogub nüüd maavärina ohvrite abistamiseks annetusi.

12. mail istus hiina tüdruk Xiaojing Yang, hüüdnimega Sarah, Audentese ülikooli loengus, kui äkki saabus telefonile sõnum: su kodukandis oli 7,8palline maavärin, olukord on hull. Tallinna umbes sajaliikmeline hiinlaste kogukond kogub nüüd maavärina ohvrite abistamiseks annetusi.
“Ma olin nii hirmunud, suutsin mõelda ainult sellest, et kas mu pere on ikka elus,” räägib Yang tunnetest, mis valdasid teda pärast sõnumi saamist. Hiinat tabas viimaste kümnendite rängim maavärin, mille epitsenter asus Sichuani provintsis, kust on pärit ka Yang ise. Rohkem kui 40 000 inimest said surma, sajad tuhanded vigastada ning miljonid jäid koduta.
Yangi perekond jäi õnnekombel siiski terveks. “Kuigi mu vanavanemate maja pragunes ning raamatud, klaasid ja muud esemed lendasid majas ringi.”
Ka kool, kus Yang õppis, asus maavärina epitsentrile üsna lähedal. “Seal oli 900 õpilast, kellest vaid 300 jäid ellu,” ohkab tüdruk. “See kõik on minu jaoks olnud väga raske ja ma tunnen süümepiinu, et ma ei saa Sichuanis olla ja maavärina ohvreid abistada.”
Kohe pärast õudustäratavate uudiste kuulmist kogus Yang sõprade abiga kokku 100 000 krooni ja saatis selle Punase Risti kaudu abivajajatele. “Aga ma tundsin, et seda on ikkagi liiga vähe, tahtsin veel midagi ära teha,” kõneleb tüdruk. “Terve mu pere tegeleb praegu maavärinas kannatada saanud inimeste abistamisega.”
Hiinlasi on Tallinnas saja ringis ning nad käivad omavahel üsna tihedalt läbi, näiteks kaks korda aastas kohtuvad nad Hiina suursaatkonnas, kus tähistavad üheskoos hiina traditsioonilisi pühi, näiteks kevadpühi.
Hiina kogukond otsustas raskel ajal kokku hoida ja midagi koduste heaks ära teha. Yang võttis koos teiste Tallinnas elavate hiinlastega ette kõik siin tegutsevad hiina ärid – restoranid, kohvikud, massaažisalongid, poed – ja viis sinna maavärinast ja selle tagajärgedest tehtud pilte lootuses, et leidub annetajaid.
Ka korraldasid nad 25. mail Raekoja platsil väikese heategevusürituse, kus peeti ettekandeid ja sai näha hiinlaste muusikalis-tantsulisi etteasteid.
27aastane Yang saabus Tallinnasse esimest korda 2005. aastal. Praegu õpib ta Audentese ülikoolis rahvusvahelisi suhteid ning lahkuda ei plaani tüdruk niipea.
Siia õppima tuli ta enda sõnul seetõttu, et siin antakse õpilastele rohkem loomingulist vabadust. “Hiina koolides on kord palju rangem, sa ei tohi teistest erineda ja seal on väljakujunenud mõttemallid, mida pead järgima,” räägib Yang.
Seni oli ta Audenteses ainus asiaat, mis esialgu tekitas tüdrukus küll võõristust, kuid enam ei pööra ta sellele erilist tähelepanu. “Saan kõigiga hästi läbi, nii et probleeme pole,” kinnitab hiinlanna.

* * *
ANNETAMINE
Hiina Suursaatkond Eestis avas maavärinas kannatada saanud inimeste abistamiseks erikonto.
Raha saab kanda arveldusarve numbrile 1700 1575 844 (kroonides) ning 1700 1088 357 (eurodes).

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.