"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Lase naabril puhata! (0)
09. juuni 2008

Suvel tahaks rahus ja vaikuses puhata, aga kahjuks kaasnevad puhkusega kas lärmakad noortepeod, aktiivne ehitustegevus või siis nädalavahetuseti naabrite muruniidukite lakkamatu mürin. Kuidas lärmakast naabrist jagu saada?

Suvel tahaks rahus ja vaikuses puhata, aga kahjuks kaasnevad puhkusega kas lärmakad noortepeod, aktiivne ehitustegevus või siis nädalavahetuseti naabrite muruniidukite lakkamatu mürin. Kuidas lärmakast naabrist jagu saada?

2005. aasta statistikaameti uuringust selgus, et Eesti elanike kõige suurem eluruumiga seotud probleem pole ei kuritegevus ega eluruumi kehv olukord, vaid just müra. 68,6% Eesti elanikest kurtis just müra üle oma elupaigas. Ja müra on kindlasti suur terviserisk, sest inimesel pole võimalik müra foonil puhata.
Kuigi müraga võib harjuda, pole tervisekahjustuste eest pääsu. Tugev müra ehk mürareostus põhjustab vererõhu tõusu ja veresoonte ahenemist, tekitab peavalu, väsimust, unetust ja stressi. Eriti kahjulik on see südame-veresoonkonna puudulikkuse all kannatavatele inimestele. Liiga kaua kestev tugev müra võib esile kutsuda südametegevuse nõrgenemist ja rütmihäireid. Ent mida siis ikkagi teha naabriga, kes teiste inimeste heaolule vilistab?

Politsei abistab

 Kui naaber peab pidu või on otsustanud keset suve paneelmajas ööpäev läbi remonti teha, siis sõltub põhimõtteliselt kõik kellaajast.
Öörahu algab kell 23.00 ning selleks ajaks peaks kõik oma mürarikkad tööd ja tegevused ammugi olema lõpetanud.
Aga ka väljaspool öörahu aega ei või naabreid häirivat müra teha. Kui müra häirib, peaks esimesel võimalusel ise naabritega rääkima.
“Kui see ei aita, siis võib politseile helistada, kes püüab naabritega ise rääkida,” sõnab Põhja Politseiprefektuuri pressiesindaja Julia Garanža. “Kui tegemist on süstemaatilise müra tekitamisega, siis saame inimest trahvida või korrale kutsuda,” lisab ta.
Iga-aastasteks suvekuulutajateks on saanud ka motorollerid ja igasugused murupügamismasinad, mis tekitavad tervisele kahjulikku müra ning rikuvad naabrite rahu ja tuju. “Kujutage nädalavahetust, kus olete otsustanud perega õues lõunat süüa,” lausub Pirita elanik Mairi. “Ja siis hakkab pihta, üks pensionär oma muruniidukiga alustab ja teine lõpetab. Isegi rääkida pole võimalik. Miks ei võiks muru niita tööpäevadel või see nädalavahetuseti teatud ajal üldse keelata?”

Muruterrorist
Kui maailma tervishoiuorganisatsioon peab tervist kahjustavaks juba 85 dB ulatuvat lärmi, siis muruniidukite tooteinfot vaadates selgub, et meil müüdavate niidukite tehnilised andmed näitavad tekitatava müra tasemeks 93, 94 ja isegi 95 dB, võimsamatel niidukitel isegi üle 100 dB.
“Niitmisel tuleks kõrvade kaitseks kanda isikukaitsevahendeid ning jälgida, et liigse müra mõju piirkonnas ei viibiks lapsed,” soovitab sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Ülla-Karin Nurme. Tema sõnul peaks müra vähendamine olema kõigi inimeste eesmärgiks.
“Peame oluliseks vähendada elukeskkonnas müra ja arvestada teiste elanike vajadusi,” lausub Nurme, kelle sõnul vähendaks sotsiaalministeerium lubatud mürataset, kuid Euroopa Liidu direktiivid ei luba. “Peame oluliseks vähendada muruniidukite, trimmerite müra piirväärtust, kuid see sõltub Euroopa Liidust,” sõnab Nurme.
Mustamäe Haljastus OÜ juhataja Olev Kallase soovitab naabritel omavahel kokku leppida, millal muru niidetakse. “Mina niidan ka nädalavahetustel muru ja oleme naabriga selles osas kokku leppinud,” sõnab Kallas, kelle meelest ei tasu muru niitmisega ka üle pingutada. Kallase sõnul piisab kevadeti ka kaks korda kuus muru niitmisest. “Võib ka kord nädalas, kuid siis peab ka pidevalt muru kastma,” ütleb Kallas. Mõned harrastavad ka niitmist kaks korda nädalas, kuid Kallase sõnul on see liiga tihti. “Kaks korda nädalas niita kuivatab maa ära ja muru läheb kollaseks,” lisab ta.
Välisõhu kaitse seaduse kohaselt on kohalikul omavalitsusel võimalus kehtestada oma territooriumi ka rangemaid müra normatiive. Näiteks keelata müratekitamine pühapäeval, teistel nädalapäevadel õhtul kella 20st kuni 8ni hommikul.
Näiteks meelelahutuskohtades on muusika soovituslikuks helitugevuseks ette nähtud 65 detsibelli.

Kui ruttu hakkab müra tervist kahjustama?

 Müratase dB  Min
 979  30
 100  15
 103  7
 106  3
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.