"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Takistused õnnetute omanike teel (0)
09. juuni 2008

Kosemetsa 11 ja 13
Üle-eelmisel nädalal põles Pirita jõe ääres aadressil Kosemetsa 11 kunagine ilus ajakirjanike liidu suvila. Põlenud maja koos läheduses asuvate teiste hoonetega seisab peaaegu tühjana juba teadmata ajast ja kuulub AS Vallikraavi kinnisvarale.
“Linn võib ju ettekirjutusi teha, aga mida me teha saime,” kommenteeris olukorda ettevõtte Tallinna kontori juhataja Andrus Aavaste. “Majad olid küll suletud, kuid sinna tungiti ikkagi korduvalt sisse ja me olime pigem õnnetute omanike rollis. Me ei tahtnud enne hooneid lammutama hakata, kui planeering kehtestatud ja asjaajamistega korras. Ka lammutusloa saamine võtab aega. Ehk saab veel sel aastal detailplaneering kehtestatud ja järgmiseks aastaks kerkiksid kohale uued elamud.”

* * *
Kooli tn 9 vanalinnas
Tühjana seisev maja vanalinna müüri ääres. Kesklinna valitsus on saatnud korduvalt nõude esitada rekonstrueerimise arengukava ja hoone korda teha. Seni rekonstrueerimisprojekt puudub. Kultuuriväärtuste ametile teadaolevalt on käsil samal kinnistul asuva nõukogudeaegse ühekorruselise juurdeehituse ehitisregistrisse kandmine, mille järel saab linnaplaneerimisamet väljastada projekteerimistingimused. Pealinnal ei õnnestunud omanikega ühendust saada.

* * *
Pärnu mnt 193A
Nõmmel aastaid hooldamata seisev hoone, mille katkistest akendest on asotsiaalidel vaba sissepääs. Munitsipaalpolitsei on räämas maja pärast korduvalt menetlusi alustanud. Hoone omaniku esindaja Milvi Suursaare sõnul on jälle tegu õnnetu omaniku juhtumiga “Üritame kinnisvarafirma kaudu juba aasta aega maja müüa, ostjad on olemas. Müüki takistatakse, sest hüpoteegipidaja, pandiandja keeldub notari juurde ilmumast.
Kui asotsiaalid majas käivad, siis mis meie sinna teha saame, see on linnaosa ja politsei asi. Alustasime kriminaalasja, sest keegi on vahepeal maja lõhkunud.”

* * *
Narva mnt 90/92/94
Kinnistul asuv villa on mälestis. Alal on kehtiv detailplaneering, mida omanik NG Eesti AS ei soovi Kesklinna valitsuse andmetel realiseerida. Villa säilitamine on igal juhul nõue. Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti poolt on tehtud märtsis omanikule märgukiri, ehitiste korrastamise info esitamise tähtajaks oli seal sunniraha ähvardusel märgitud 01.04.2008.
Maja haldur Inge Siguse sõnul oli maja elamiskõlbmatu juba ammu enne seda, kui firma selle ostis – 1980. aastast.
“Linn on teinud meile ettekirjutuse, nüüd on meil ehitusleping sõlmitud ja juba kuu aja pärast restaureeritakse välisfassaad,” seletas Sigus. “Kahju küll, aga pärast seda jääb maja jälle lihtsalt seisma, sest see on juba kaua seisnud ja seest nii mädanenud, et seinad tuleks laudhaaval maha võtta. Põhimõtteliselt tuleks hoone lammutada, maja korda tegemine oleks hirmus kallis. Oleme pakkunud muinsuskaitse osakonnale, et me ehitame uue täpselt samasuguse maja, aga nemad ei luba.”
* * *
Vana-Viru 15,
Vana-Viru tänava hoone on Tuletõrjemuuseumi vastas asuv arhitektuurimälestis. Hoone on pealtnäha korralik, kuid hetkel avariilises olukorras ja mälestise seisund üha halveneb. Linnaosa valitsusel puuduvad andmed omanike huvi kohta hoone restaureerida. Kultuuriväärtuste amet on teinud omanikele ettekirjutusi.
Hoone üks omanikest Andres Sõnajalg selle maja puhul mingit lagunemisprobleemi ei näe. “Hetkel veel hoonega mingeid plaane ei ole, kuid see on täitsa korralik maja.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.