"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Rohkem raha õpetajatele, noortespordile, ühistranspordile, linnaväljakule, kolijatele (0)
16. juuni 2008

Järgmisel nädalal volikogus arutlusel olev Tallinna 2008. aasta lisaeelarve annab enam kui 300 miljoni kroonise rahasüsti eri eluvaldkondadele – lisaraha kulub nii linna esindusväljaku kordategemiseks, õpetajate palkadeks, kolimistoetusteks ja paljuks muuks.

Järgmisel nädalal volikogus arutlusel olev Tallinna 2008. aasta lisaeelarve annab enam kui 300 miljoni kroonise rahasüsti eri eluvaldkondadele – lisaraha kulub nii linna esindusväljaku kordategemiseks, õpetajate palkadeks, kolimistoetusteks ja paljuks muuks.

Lisaeelarvega suurendatakse kõrgharidusega pedagoogilise personali palgatõusu katteks ette nähtud vahendeid, tagades sellega munitsipaalharidusasutuste töötajatele 22%line palgatõus.
Suureneb ka sporditegevuse toetuste maht, samuti suurendatakse kolimistoetuseks, korteriühistute toetuseks, korteriühistute õuealade heakorrastamiseks ja pensionäride maamaksu tõusu hüvitiseks ette nähtud summasid.
Mootorikütuse hinna planeeritust suuremast kasvust tingituna suurenevad ka ühistranspordi liiniveo kulud. Suurendatakse ka vee- ja kanalisatsioonikuludeks, teerajatiste puhastamiseks ja eakate hoolekandeks ette nähtud vahendeid.
Investeeringute osas lisatakse raha Vabaduse väljaku rekonstrueerimiseks eesmärgiga kiirendada väljaku ümberehitamist. Täpsustusi tehakse ka teiste investeeringuobjektide maksumustes.
Kokku suureneb linna 2008. aasta eelarve siiski 63 miljoni krooni võrra, sest teatud eluvaldkondadele lisaraha andmisega vähendab linn kinnisvara müügist saadavaid tulusid 260 miljoni krooni võrra.
 “Linn ei kavatse kinnisvaraturu madalseisusu ajal hakata midagi poole hinnaga müüma, seda enam, et raskes majandusseisus riik on paisanud hetkel müüki enneolematu hulga kinnisvara,” lausus linnapea Edgar Savisaar. Põhjus positiivse lisaeelarve tegemiseks on aga linna tulude hea laekumine.
“Esimese nelja kuu põhjal võib kindlalt öelda, et laekumised on esialgsest prognoosist suuremad,” ütles linnapea Edgar Savisaar. “Kaupade ja teenuste müügitulu, maksutulu, finantstulu ja muude tulude osas on eelarve täitmine olnud prognoositust parem.”
Tulenevalt linnakassa heast likviidsusest ei ole linnal ka käesoleval eelarveaastal vaja kassalaenu kasutada. Käesoleva aasta lõpuks on prognoosi kohaselt linnakassas tallel enam kui 300 miljonit krooni.
Linna tegevuskulud suurenevad lisaeelarve kohaselt 271,7 miljoni krooni võrra, see kaetakse linnakassa tulude, linnaasutuste kaupade ja teenuste müügist teenitavate omatulude, riigilt ja muudelt institutsioonidelt saadavate eraldiste ja välisrahastuse arvelt.

* * *
Kes ja mis saavad täiendava rahasüsti:
Tallinna 2008. aasta eelarve on 7,7 miljardit krooni.

• Linna esindusväljaku ehk Vabaduse väljaku valmimiseks 100 miljonit
Ümberehitusega tehakse Vabaduse väljakule maa-alune parkla ja haljastatud jalutusala. Vabaduse väljaku ümberkujundamine peaks praeguste plaanide järgi lõppema 2009. aasta sügisel.
• Ühistranspordi remont 40 miljonit
Enamik rahast läheb veoettevõtetele riigipoolse kütusehinna aktsiisitõusu kompenseerimiseks ja infrastruktuuri remondi kulude katteks.
• Vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitamine 9,4 miljonit
Tänavu saavad uued kanalisatsioonitorud ehk liitumisvõimaluse 1149 kinnistut, kokku ehitatakse ligi 33,2 km kanalisatsioonitorustikke. Projekti kogumaksumus kuni 2010. aastani on 1,4 miljardit krooni koos käibemaksuga.
• Kolimistoetus 8,9 miljonit
Tänavu on linnaelanikele kolimistoetuseks välja jagatud juba 5,3 miljonit krooni. Lisaeelarve täiendava rahaga on võimalik maksta 75 000 krooni suurust kolimistoetust veel 118 taotlejale.
Aastatel 2002–2007 on kolimistoetust saanud kokku 1060 isikut. Kolimistoetus on ühekordne toetus, mida makstakse sotsiaaltoetusena tagastatud eluruumi üürnikule või ühele temaga koos tagastatud eluruumis elanud täisealisele perekonnaliikmele tagastatud eluruumist ümberasumisega seotud kulude osaliseks kompenseerimiseks.
• Õpetajate palgad 8 miljonit
Lisaeelarvega suurendatakse kõrgharidusega pedagoogilise personali palgatõusu katteks ette nähtud vahendeid, tagades sellega munitsipaalharidusasutuste töötajatele 22%line palgatõus.
• Sporditegevuse pearaha 8,5 miljonit
Kuni 19aastaste sportijate arv Tallinnas on viie aastaga kahekordistunud ning spordiga tegeleb praegu iga teine – kokku ligi 22 000 noort. Ligi
23 000 lapsele antakse sporditegevuse pearaha 4400 krooni aastas.
• Teerajatiste puhastamine 6 miljonit
Suvel pestakse magistraaltänavaid tänavate ning õhu värskendamiseks kuivaperioodidel, samuti on tänavapesul kuumadel suvepäevadel asfaltkatet jahutav toime.
• Hooldekoduteenused eakatele 3,5 miljonit
Tallinna linna osalisel hooldamisel on hooldekodudes 865 vanurit. Üldhooldekoduteenuse eesmärk on kindlustada eelkõige üksi elavate eakate ööpäevaringne hooldamine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.