"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tasuta ajaleht tuleb ka tasuta koju! (0)
30. juuni 2008

Hirmkõrge hinna eest viletsa kauba ostnud tarbija tavatseb oma kehva tehingut siiski sisimas õigustada. Kallis näokreem, ülikond või tehnikavidin “peab siiski hea olema, kui ta juba nii palju maksis”. Majandusteooriast on teada, et tarbija mõtleb seega kallihinnalise kauba kasulikumaks.
Samamoodi on mõnikord levinud nii tarbijate kui müüjate seas seisukoht, et kui asi on tarbijale tasuta või suhteliselt odav, siis pole see piisavalt hea.
Ent tegelikult võib asi olla vastupidi. Näiteks on Eestis hoogustumas tasuta lehtede võidukäik. Pankades jagatava tasuta Ärilehe, linna lehe Pealinn ja paljude muude ajalehtede eest ei pea lugeja raha välja andma. Kuigi oleme seni ajakirjanduse eest harjunud maksma, on lugejad tasuta lehed rõõmuga vastu võtnud. Sest olgem ausad – nende lehtede kvaliteet on ju enamasti sama hea kui muudel ajalehtedel.
Meile helistavad ka aeg-ajalt lugejad, kes loevad lehe küll servast servani läbi ja on tasuta väljaande sisuga rohkem kui rahul. On olemas kahjuks ka pisike probleem – paljud pahandavad postiljoni peale, kes pole lehte nende postkasti pannud, vaid jätnud ajalehepaki kuskile trepikotta vedelema. Postifirma meiega sõlmitud lepingu kohaselt nii teha ei tohi. Ent samas on selle vastu ka üks kindlam rohi – te võite ajalehe Pealinn endale spetsiaalselt oma postkasti tellida ja olete nii ka kindel, et saate õigekeelse lehe. Jällegi on postiljoni eksimisvõimalus väiksem.
Seega – selle asemel, et osta maailma kalleimaid päevalehti, tellige parem tasuta ajaleht Pealinn numbril 1345 koju, ning selle kättesaamiseks ei pea minema kaubandus­kes­kusesse ega trammiga sõitma. Samuti ei pea sentigi maksma ei lehe enda ega ka selle kojutoimetamise eest.
Muide, ei tasu unustada, et nii nagu on röögatult kõrge Eesti toidu hind, on ka Eesti ajakirjandus tegelikult kallis.
Meie päevalehed maksavad ju võrreldes muude maade lehtedega üle mõistuse palju ning on selle raha kohta ka üsna õhukesed. Seega – milleks maksta rohkem?
Pealegi peaks infoajastul info kui elutähtis kaup olema tarbijale tõesti ju võimalikult odavalt või lausa tasuta kättesaadav. Ehk vaid nii on ka lootust, et muidu nii telekalemb rahvas hakkab jälle rohkem lugema.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.