"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
17 aastat vabadust! (0)
18. august 2008

Täisealiseks hakkab saama põlvkond lapsi, kes sündis taasiseseisvumise ajal.
Need 90ndate lapsed ja praegused teismelised ei oska ette kujutada, et elu võiks olla teistsugune, kui ta on praegu. Vahel ammulisui, vahel juba tüdimusega on nad kuulanud vanemate muinasjutuna tunduvaid pajatusi teemal „Aga vene ajal oli nii…”
Noortele tundub kummaline, et ema igal suvel suvila aiamaal tohutult kurkide ja porganditega mässab, samas hädaldades, et küll on palju tööd, kuid järgmisel suvel jälle seemne mulda pistab. Noored ei mõista, miks isa aianurka kasutatud ehitusmaterjali või ilmselt mitte kunagi vaja minevaid autoosi kogub. Neile tundub naljakas, et vanaema alati nii hirmsas koguses moosi keedab ja tüütu, et ta alati neid kaasa pakub, samas kui eelmise korra purgidki pole veel tühjaks söödud.
Vabaduselaste vanemate elu möödus ühiskonnas, kus poest polnud tihti midagi võtta, seega tuli koguda, varuda ja teha eimillestki midagi.
Vabaduselapsed elavad turumajandusühiskonnas, kus toitu kauplustes lademetes ja suvilale lisakorruse ehitamiseks tuleb palgata suvaline ehitusfirma – sellega muret ei ole. Ent nende elus on ka hulgaliselt ohte ja kiusatusi. Vabaduse esimesed aastad olid rasked ja Eesti ühiskonnas on hulgaliselt probleeme, mis vajavad lahendamist. Narkodiilerid tänavatel, emaisa töötus, agressiivne alkoholi ja suitsureklaam, toit, mis pole enam toit, suure „raha diktaat” ja ajuvaba meelelahutuse pealtung – on vaba Eesti elu teine pool.
90ndad oli ka aeg , kus vanemad uue riigikorraga harjuda üritasid ning pikki päevi tööl veetes lapsed tihti omapäi jätsid. Olelusvõitlus ja enesekehtestamine hakkas pihta juba lasteaias, igal pool tuli ise hakkama saada. Võib-olla oma lapsepõlvest midagi mäletamatagi hakkavad noored peagi omandatud oskusi ühiskonnas ellu viima.
Ehk nad suudavad siiski hoida ja väärtustada peale oma oskuste ka vanemate nõukaajast pärit kogemusi – alalhoidlikkust, visadust, nutikust ja mõistmist, kui tähtis on Eesti vabadus. Igatahes on nende noorte pealt hea vaadata, kui noor ning millise iseloomuga on meie taastatud iseseisvus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.