"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Mustpeade maja jäägu kultuuriinimestele (0)
25. august 2008

Tallinna linn peab võimatuks tagastada omanikele Mustpeade maja, sest varanduslik huvi hakkaks varjutama traditsioonilisi kultuuritegevusi. Küll aga on võimalik teha Mustpeade vennaskonnaga koostööd.

Tallinna linn peab võimatuks tagastada omanikele Mustpeade maja, sest  varanduslik huvi hakkaks varjutama traditsioonilisi kultuuritegevusi. Küll aga on võimalik teha Mustpeade vennaskonnaga koostööd.
Vabariigi valitsus tegi otsuse tagastada Mustpeade vennaskonnale pealinna  olulise kultuurikantsi, Mustpeade maja hoonetekompleksi.
Kompleks on mitmete põlvkondade kaudu kultuuri kapitaliks kujunenud ja tagastamisega kaasneb oht, et  katkeb paljude maja kasutavatele kultuuriühingute järjepidevus. Valitsuse tagastamise otsus on arusaamatu, arvestades, et 2006. aastal otsustati Nõmme Kultuurikeskus tagastamata jätta, kuna keskus on oluline kultuuriobjekt. Tekib küsimus kas poolesaja mustpea-venna varanduslik huvi kaalub üles 400 000 tallinlase võimalused kultuuri viljelemiseks ja tarbimiseks. Mustpeade majas leiab aset umbes kolmsada üritust aastas ja samuti on hoone esinduslikud ruumid aktiivses avalikus kasutuses.
Mustpeade majas on tegutsenud näiteks tantsuansambel “Sõprus” ja segakoor “Noorus“. Samuti annavad seal kontserte Tallinna Filharmoonia,  Eesti Muusikaakadeemia, Muusikakeskkool ja linna orkestrid ning koorid; ühtlasi on maja kujunenud  Tallinna kammermuusika majaks.  Lisaks kontsertidele on maja suurepärane koht riiklike vastuvõttude korraldamiseks vanalinnas. 
Tallinna linn peab võimalikuks Mustpeade maja õigusjärglase Mustpeade vennaskonna kaasamist kultuurifunktsioonide arendamisse näiteks koostööleppe vormis, mis kindlasti looks neile võimaluse Mustpeade majaga seotud traditsioonide taastamiseks ja toetaks Mustpeade vennaskonna edasi kestmist Eestis. Tallinna Kultuuripealinna 2011 raames on kavas Mustpeade majast lähtuvaid keskaegseid rituaale oluliselt edasi arendada. 
Siiski peab Mustpeade maja säilitama kultuurifunktsiooni ka edaspidi ning hoonetekompleksi tagastamine on seega ebaotstarbekas. Tallinn linn kavatseb hoone jäämise eest kultuuriinimeste kasutusse lõpuni võidelda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.