"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Talsingit ehitatakse iga päev! (0)
25. august 2008

Tallinn ja Helsingi võiksid konkurentsivõime suurendamiseks muutuda tulevikus omamoodi kaksiklinnaks – sellise mõttega tuli linnapea Edgar Savisaar välja kaks aastat tagasi peetud Tallinna visioonikonverentsil.
Toona sündis ka juba kahe linna ühisnimi – Talsingi –  ning sihiks oli kahe linna nii majandusliku kui ka kultuurilise võimsuse kasvatamine.
Et Talsingi sünnile veelgi kaasa aidata, alustab ajaleht Pealinn sellest numbrist artiklite sarja, kus kirjeldame kõikvõimalikke Helsingi linna põnevaid tegemisi ja asju, mida meiegi võiksime neilt eeskujuks võtta. Samamoodi püüame tulevikus rääkida asjadest, milles oleme Helsingist ette jõudnud või siis Helsingiga võrreldes unikaalsed.
Globaliseerumise ehk ülemaailmastumise tingimustes on Helsingil ja Tallinnal tark tõesti jõud ühendada kõiges, milles võimalik – et teiste metropolidega konkureerida. Seetõttu on hakanud kahe linna linnapead ka vähemalt kaks korda aastas kohtuma.
Talsingi idee pole seega üksnes üks õhku visatud järjekordne ideevälgatus. Vastupidi: ajaleht Pealinn veendus juba põgusalt eri ametnikke küsitledes, et Talsingit ehitavad mõlema linna poliitikud ja spetsialistid samm-sammult juba praegu iga päev. 
Meie kätte kogunes pikk nimekiri asjadest, mida Tallinn on aastate jooksul Helsingilt üle võtnud, aga ka asjadest, mida helsinglased Tallinnas on õppimas käinud.
Muidugi jääb vaid linnade endi jõust Talsingi loomiseks väheks, sest linnade elukeskkonna määravad paljuski ära riigid, kus linnad asuvad. Seda enam, et Soome ja Eesti riikide üldine ideoloogia ja sotsiaal-, haridus- ja muud poliitikad on senini olnud kardinaalselt erinevad. Kui Soome on sotsiaaldemokraatlike põhimõtete alusel üles ehitatud heaoluriik, siis Eesti jääb nii oma sotsiaalkulutuste kui ka avaliku sektori üldiste kulude poolest Soomele pea kaks korda alla.
Kindlasti aitaks ka Talsingi sünnile kaasa see, kui Eesti riigi poliitika muutuks natukenegi põhjamaisemaks.
Et inimeste sotsiaalne kaitstus riigieelarve uperpallide tõttu mitte ei väheneks nagu täna, vaid ikka suureneks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.