"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Hoidu erksavärvilistest maiustustest! (0)
01. september 2008

Et lapsed poes ikka kindlasti maiustuste paki haaraksid on mitmed firmad oma kaubad toiduvärvidega võimalikult erksailmeliseks muutnud. Ent mitmed toiduvärvid on tervisele ohtlikud, tekitades lastel ka hüperaktiivsust, keskendumis- ja õpivõime häireid.

Et lapsed poes ikka kindlasti maiustuste paki haaraksid on mitmed firmad oma kaubad toiduvärvidega võimalikult erksailmeliseks muutnud. Ent mitmed toiduvärvid on tervisele ohtlikud, tekitades lastel ka hüperaktiivsust, keskendumis- ja õpivõime häireid.
Lapsevanemad peaksid hoolikalt tutvuma maiustuste tooteinfoga enne kui need lastele antakse, kuna mitmed uuringud näitavad, et neil on tervisele ohtlikud mõjud. Üks selliseid oli ka näiteks Taani Southamptoni ülikoolis läbiviidud uuring ohtlike toiduvärvide mõjust 3 ja 8-9 aastaste laste käitumisele, millest selgus nende kahjulik mõju laste tervisele: ilmnes hüperaktiivsus, vähenes keskendumis- ja õpivõime.
Selle uuringu põhjal osutusid ohtlikeks toiduvärvideks asovärvid E 102 (tartrasiin), E110 (päikeseloojangukollane), E122 (asorubiin), E124 (erkpunane) 4R ja E129 (võlupunane AC) ja toiduvärv E104 (kinoliinkollane).
Ohustatud on eriti lapsed nende väikese kehakaalu tõttu, ja et nad tarbivad oma eelistuste tõttu rohkelt maiustusi ja karastusjooke.
Lastekaitse Liidu juhataja Alar Tamm tõdeb samuti, et lapsevanemaid tuleks üha rohkem informeerida toiduvärvide mõjust nende lastele. „Turumajanduses on raske piirata selliste toodete müümist, kuid see-eest peaksid lapsevanemad üha rohkem vaatama, millise sisaldusega toiduaineid lapsele antakse,“ selgitas Tamm. Lapsed on hästi mõjutatavad ja tootjad püüavad igasuguste nippidega oma toodet lastele müüa. „Eelkõige tehakse kommid huvitava kujuga või väga värvilised, mis lapsele kindlasti meeldib,“ tõdes Tamm.
Koolidel, kus ka tihti puhvetites maiustusi müüakse on tervisliku toitumise osas suur roll. Õnneks saab koolijuhtkond ise otsustada, mida kooli puhvetis müüa tohib. „Koolil on võimalik keelata oma puhvetis näiteks Coca-Cola müük ja sama saavad teha ka lastelaagrid,“ toob Tamm välja. „Laagrikorraldajad saavad laagrit toitlustavale ettevõttele ette kirjutada, mida tohib müüa ja mida mitte,“ lisab ta.

Liiga väikses kirjas tooteinfo
Tamm toob välja ka asjaolu, mille vastu tihti eksitakse.
Nimelt pakenditel peaks informatsioon suuremalt olema. „Nagu näiteks tubakatoodetele on suurelt peale kirjutatud hoiatav informatsioon,“ selgitas Tamm.
Tarbijakaitseameti peadirektor Helle Aruniidu sõnul aga võtab hoiatava info lisamine pakenditele natuke aega. „Selleks peavad olema Euroopa Liidu määrused,“ sõnab Aruniit. Hetkel käivad Euroopa Liidus selles suunas eeltööd.
Mõnedes riikides on sellised lastele mõeldud maiustused sootuks ära keelatud. Näiteks Rootsis ja Leedus ei ole maiustustes ja teistes lastele mõeldud toitudes asovärvaineid kasutada lubatud.
Küll aga nõustub Aruniit sellega, et pakendil olev info võiks olla ka suuremalt. „Tarbijakaitseamet teeb pidevalt reide ja laseme pakendeid silmaarstidel hinnata. Oluline polegi tähekõrgus, vaid see millisel taustal tekst asetseb. Kui pakendil olev info pole loetav, siis tehakse ettevõttele ettekirjutisi, mis nõuavad pakendile loetavama kirja panemist.
Tarbijakaitseamet kutsub kodanikke üles teavitama toodetest, kus pakendil olev info pole loetav.
Telefonil: 6 201 700
e-mail: info@consumer.ee

*  *  *
Toiduvärvid ohtlikkuse järjekorras:

Selle uuringu põhjal osutusid ohtlikeks toiduvärvideks asovärvid E 102 (tartrasiin), E104 (kinoliinkollane), E110 (päikeseloojangukollane), E122 (asorubiin), E124 (erkpunane 4R) ja E129 (võlupunane AC)

*  *  *
Näited asovärvidega toodetest:

Haribo Pico Balla kommid (E104, E110, E122, E129)
Astri Pagar tort „Virmaline“ (E102, E104, E110, E124)
Laima mandariini-, maasika-, kiivi- ja viinamarjamaitselised karamellid (E104, E110, E124)
Marmiton marmelaad, kuubik (E104, E110, E122)
Mister POP’s mitut sorti hapud karamellid, pulkkaramell (E102, E110, E129)
Leedu RASA Fruit gaseerimata karastusjook, apelsinimaitseline (E104, E110, E122)
Leedu limonaad Maxima Orange (E104, E110, E122)
„Kalev Dražee“ merekivid (E104, E122)

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.