"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
(0)
08. september 2008

Kas kultuurimälestised nagu Mustpeade maja või Neitsitorn peaksid kuuluma eraomanikele või kogu rahvale? Tallinna linn sooviks, et need jääksid siiski avalikule võimule ehk riigile või linnale.

Kas kultuurimälestised nagu Mustpeade maja või Neitsitorn peaksid kuuluma eraomanikele või kogu rahvale? Tallinna linn sooviks, et need jääksid siiski avalikule võimule ehk riigile või linnale.
Tallinn on mitmete oluliste kultuuriobjektide sh näiteks Mustpeade maja, Niguliste kiriku õigusjärgsetele omanikele tagastamise vastu. Hoolimata sellest otsustas valitsus näiteks Mustpeade maja eelmisel nädalal eraomanikule tagasi anda.
“Usun, et lugeja nõustub sellega, et Niguliste muuseum-kontserdisaal on Eesti Vabariigile ja Tallinna linnale oluline kultuuriobjekt ning selle tagastamine on ebaõiglane otsus eesti rahva suhtes,“ põhjendas abilinnapea Eha Võrk.
Ka linnavolikogu esimehe Toomas Vitsuti sõnul on linnavõim huvitatud sellest, et nii Niguliste kui ka kogu Taani kuninga aiana tuntud endine kinnistu jääks avalikku kasutusse. Lugejale on tuntud kindlasti nii Neitsitorn kui ka Hortus Musicuse kasutuses olev Pika Jala väravatorn. ”Eraisikule vara tagastamine piirab meie linna elanike ja külaliste võimalust neid arhitektuuri- ja ajalooväärtusi nautida,” on Vitsut kindel. ”Seetõttu tegi linnavolikogu õige sammu, kui otsustas taotleda valitsuselt kõnealuse vara tagastamata jätmist.”
Samas Mustpeade maja osas tegi Vabariigi Valitsus juba otsuse tagastada maja õigusjärgsele omanikule. Tallinn vaidlustas otsuse halduskohtus. „Mustpeade majal on siinses kultuurielus väga oluline koht, mistõttu oleme seisukohal, et Mustpeade maja peab säilitama kultuurifunktsiooni ka edaspidi ning hoonetekompleksi tagastamine on ebaotstarbekas,” ütles abilinnapea Eha Võrk.
Abilinnapea nimetab naljanumbriks valitsuse väidet, nagu aitaks Mustpeade maja tagastamine vennaskonnale tugevdada Tallinna kui ajaloolisi traditsioone austava hansalinna kuvandit.
„Asjaolu, et Tallinn kuulub hansalinnade hulka on fakt, mis leiab kinnitust ajalooürikutest. Tallinn ei muutu vara tagastamisest ajaloolisemaks ega vanemaks kui ta tegelikult on. Valitsuse otsus vaid demonstreerib hansalinnale sobimatult hoopis elanike kultuuriliste huvide eiramist ning ebaperemehelikku suhtumist,” lisab Võrk.

Neitsitorn laguneb

Eriti täbarad on lood Neitsitorniga, mis on seisnud tühjana peaaegu neli aastat, mida haldab hetkel Riigi Kinnisvara AS.
 “Me ei saa lasta kultuuripärandil laguneda, kuid meil pole mõtet ka suuri investeeringuid teha, kui hooned võivad liikuda eraomanikule,” on öelnud Riigi kinnisvara Aktsiaseltsi (RKAS) juhatuse esimees Jaak Saarniit.
Enne tagastamisotsust Riigi Kinnisvara AS tehinguid selle kinnisvaraga teha ei saa. „Kuid vaatamata sellele, kas Neitsitorn tagastatakse õigusjärgsele omanikule või mitte, teeme tornis väiksemaid korrastustöid, mis on vajalikud hoone säilimiseks,“ täiendas RKAS kommunikatsiooni- ja turundusjuht Madis Idnurm.

Kirik tagasi kogudusele?
„Olenemata sellest, kellele Neitsitorn kuulub on selge, et Tallinna linnamüüri osana on Neitsitorn oluline kultuurimälestis, mis peab olema heas seisukorras ja inimestele avatud. Kindlasti on torni omamise suhtes poolt- ja vastuargumente nii Riigi Kinnisvara ASil kui ka Tallinna linnal, kuid enne lõplike otsuste tegemist tuleb lahendada Neitsitorni õigusjärgsele omanikule tagastamise küsimus,“ lisas ta.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Konsistooriumi kantsler Urmas Viilma leiab, et kirik tuleb tagastada kogudusele. „Niguliste on loodud kirikuks, kuid praegu ta ei täida kiriku funktsioone,“ lisas ta.
Üks oluline põhjus, miks ei soovita kirikut tagastada on asjaolu, et seal tegutseb juba 50. aastat muuseum. „Midagi ei juhtu ka muuseumiga, kui seal kirik tegutsema hakkaks,“ selgitas Viilma.” Samuti ei taheta sealt ära viia ka kultuuriväärtusi –  kontserte ja muid üritusi.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.