"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Rahvas: automaks aitaks vaid eelarveauke täita! (0)
08. september 2008

Valitsus on riigi ränkade majandusprobleemide tõttu rääkinud automaksu kehtestamise vajadusest. Kahjuks seisab ligi kaks kolmandikku Tallinna elanikke sellele ideele vastu, nagu selgub uuringufirma Klaster teostatud uuringust.

Valitsus on riigi ränkade majandusprobleemide tõttu rääkinud automaksu kehtestamise vajadusest. Kahjuks seisab ligi kaks kolmandikku Tallinna elanikke sellele ideele vastu, nagu selgub uuringufirma Klaster teostatud uuringust.

65,5% linnaelanikest on automaksu kehtestamise vastu – neist 52% täiesti vastu ja 13,5% pigem vastu.
Seega vaid viiendik ehk 20,6% vastajatest pooldab automaksu kehtestamist ja nendestki vaid 9,4% on kindlaid toetajaid. Mehed on mõnevõrra rohkem automaksu vastased kui naised (kindlaid vastaseid meeste seas 59%, naiste seas 46%), kuid see on osaliselt ilmselt seletatav ka sellega, et mehed sõidavad rohkem autodega kui naised.
Vanuse lõikes paistab silma rühm 15–24, kellest pooldab automaksu täielikult tervelt 20%, samas on ka tuliseid vastaseid selles vanuserühmas rohkem. Linnavalitsuse arenguteenistuse sotsioloogi Liina Kilemiti sõnul on antud vanuserühm traditsiooniliselt tugevamalt polariseerunud kui teised rühmad, kuna hilisemas vanuses mõtlevad ja tajuvad inimesed ühiskonnas toimuvat varjundirohkemalt ning „pigem” vastuseid on enam. „See on kooskõlas ka mõnedes inimarengu teooriates esitatud väitega, et selles vanuses inimesed tajuvad maailma „mustvalgena” ning mida vanem on inimene, seda variatsiooniderohkem on tema maailmapilt.” lisas Liina Kilemit.
Rahvuste lõikes on hoiakud taaskord samasuunalised – eestlastest on automaksu vastu 61,9% ja pooldab 23,2% ning muukeelsetest vastajatest on vastu 69% ja pooldab 17,8%.
Sissetuleku lõikes mõnevõrra üllatuslikult selgeid trende ei joonistu. Keskmiste sissetulekutega vastajarühm suhtub automaksu kehtestamisse sallivamalt, kui nn äärmised rühmad.
Kõige tulisemad vastased asuvad ootuspäraselt madalaima sissetulekuga (sissetulek väiksem kui 4000 krooni kuus pereliikme kohta) vastajate rühmas. Kõige jõukamate rühmas on samuti palju automaksu vastaseid – 68,2% on pigem või täiesti vastu ning 25,2% täiesti või pigem poolt.   
Rahvalt küsiti ka seda, et mis eesmärke teeniks nende arvates automaksu kehtestamine.
Antud küsimuses on vastajate arvamus üsna ühene – automaksu kehtestamisega soovitakse valitsuse eelarveauke lappida – nii arvab 57,8% kõigist vastanutest. Eelarveaukude lappimine on kõigi linnosade vastajatele esmaseks põhjuseks. Järgneb keskkonna saastatuse vähendamine – 19,7%. Siiski ülejäänud eesmärkidele omistatakse väiksemat tähtsust.
Muukeelsed vastajad on eestlastest isegi veidi enam arvamusel, et automaksu kehtestamisega üritatakse valitsuse eelarveauke lappida, eestlased omistavad teistele eesmärkidele pisut suuremat tähendust. Vanusegruppidest eristub vanuserühm 15–24, kelle hulgast 29% arvab, et kavandatava automaksu taga on ka keskkonna saastamise vähendamise soov. Võrdlemisi suur hulk 65aastaseid ja vanemaid vastajaid ei osanud sellele küsimusele vastata.
Juhul kui automaks kehtestataks, pooldaks 41,9% vastanutest maksmist igakuise tasuna või aastamaksuna. 29,2% arvab, et maksu tuleks maksta vaid uue auto ostmisel ja ligi kolmandik ei oska sellele küsimusele vastata. Sugude lõikes siin olulisi erinevusi ei olnud ning rahvuste lõikes oli märgata, et muukeelsed vastajad pooldasid veidi enam maksu maksmist vaid uue auto ostmisel ning eestikeelsed vastajad igakuise tasu või aastamaksuna. Muukeelsete hulgas oli ka enam neid, kes ei osanud sellele küsimusele vastata.
Kõige enam arvati, et autosid tuleks automaksu kehtestamise korral maksustada auto mootori võimsuse alusel – nii arvas 36,7% kõigist vastanutest. 29,8% arvas, et maksustada tuleks auto tekitatud CO2 alusel. Kõige vähem arvati, et maks peaks olema kõigile võrdne. Hinna või auto asukoha alusel maksustamist toetaks veidi üle 10% vastanutest.
Uuringu teostas Tartu uuringufirma Klaster 25.08–29.08.2008. Telefoniküsitluse käigus küsiti 500 Tallinna elaniku arvamust.

Mis eesmärke teeniks Teie arvates automaksu kehtestamine?

Sellega soovitakse valitsuse eelarveauke lappida 57,8%
Aitab vähendada keskkonna saastamist 19,7%
Aitab piirata autostumist 14,8%
Ärgitab kasutama ühistransporti 14,5%
Ei oska öelda 13,7%
Täidab mingit muud eesmärki 13,0%


Kas pooldate automaksu kehtestamist ?

  KOKKU Mees Naine
Pooldan täiesti 9,4% 9% 10%
Pigem pooldan 11,2% 11% 11%
Pigem olen vastu 13,5% 11% 16%
Olen täiesti vastu 52,0% 59% 46%
Raske öelda  (ei loeta ette) 13,8% 9% 18%
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.