"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
6 küsimust (0)
15. september 2008

Jüri Ennet, psühhiaater

Mis teid oma töö juures paelub?
See on töö, mis on suuremalt jaolt just minu hobi. Tegemist on inimese psüühikaga, mis on mind juba keskkooli ajast huvitanud. Inimene otsib tavaliselt tarkust, et seda enda puhul rakendada. Psühhiaatria on andnud mulle läbi raamatute ja vestluste patsientidega elutarkust.

Kust jookseb piir isiku­pära ja vaimse häire vahel?
Kui nalja teha, siis võib öelda, et seda otsustab psühhiaater. Tegelikult on olemas rahvusvahelised kriteeriumid, mille järgi saab otsustada. Esiteks peab inimene ise tundma, kus on tema piir ja kust edasi on tal abi vaja. Teiseks elab inimene ühiskonnas ja tema lähedased võivad tähele panna, mil üks või teine inimese omadus hakkab häirima. Need kaks aspekti peavad kokku sobima.

Mis on eestlase suurim mure?
Turva- ja kindlustunde puudumine. Inimene võib saada kindlustunnet ühiskonnast ehk riigilt, perelt, usust ja oma töökollektiivist. Praegu aga riigis palju asju logiseb, pered on tihti lõhki, eestlane on usulahja inimene ja tööl käib ühise vankri vedamise asemel üksteisele ärapanemine.

Mis tuju ära rikub?
Professionaalne kretinism ja ebaõiglus, mis ühiskonnas valitseb ja mulle palju patsiente toob, teeb küll väga kurvaks. Peab olema robot, kui see südant ei liiguta. Võtame näiteks SMS-laenud – inimene on niigi hädas ja siis antakse talle veel lisaks nuiaga pähe.

Mis tuju heaks teeb?
Kui ma hommikul üles ärkan ja tunnen, et elus olen, on see tõeline rõõm. Tore on ka see, et vaatamata igasugustele aegadele on esivanemad meid siiamaani välja vedanud.

Mida oleks Tallinnale vaja?
Tallinna lahte Kalevipoja kuju püstitamine on küll hea idee! Mina muidugi jätaksin kujul ka jalad välja paistma, sest kui rahvas näeb, et Kalevipojal on jalad all, usub rahvas, et ka tema suudab jalgel püsida. Eestlane vajab ühte tervistavat sümbolit, mis aitaks ühte hoida ja kuhugi koonduda. Kuju alusplatvormini võiks minna muul, kust inimesed saaksid Kalevipoja juurde minna. Skulptuuri juures saaksid näiteks noorpaarid oma pulmi tähistada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.