"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Relvastatud kultuuritus (0)
15. september 2008

Pärast valitsuse eelarvekärpeid peavad kultuurisõbrad suure tõenäosusega leppima nii kallimate raamatute kui ka teatripiletitega, samas kui sõjaväele jätkub järgmisel aastal heldelt raha.

Pärast valitsuse eelarvekärpeid peavad kultuurisõbrad suure tõenäosusega leppima nii kallimate raamatute kui ka teatripiletitega, samas kui sõjaväele jätkub järgmisel aastal heldelt raha.

Eelarvedefitsiidi ees on kõik ministeeriumid võrdsed, seepärast peavad nad oma kulutusi vähendama. Samas võrdseim võrdsete seast on täna kaitseministeerium, kuna valitsus leiab, et kaitsekulud peavad järgmisel aastal tõusma 1,9%ni SKPst ja 2010. aastal juba 2%ni. Põhjendus on kaljukindel: “Me lubasime seda oma partneritele NATOs.”
Samal ajal on kultuuritegelased täna peaaegu paanikas ning esimesena andis häiret Rahvusooper Estonia. Eelarvet on kärbitud kolm miljonit krooni, tuleval aastal jääb teatril esialgsete arvestuste kohaselt saamata 9,7 miljonit. Juba tuli likvideerida 60 vakantseks jäänud ametikohta, aasta lõpuks jäävad tööta 34 ooperiteatri töötajat.
“Selleks, et püsida meile rahandusministeeriumi poolt määratud raamides, tuli eelarveprojektis keskmiselt 10% vähendada nii ministeeriumi kui tema alluvusse kuuluvate asutuste kulutusi,” ütles kultuuriministeeriumi avalike suhete nõunik Katrin Arvisto. “Samuti tuli kärpida investeeringute mahtu ja abiprogramme.” Tema sõnul muutub olukord veelgi keerulisemaks seetõttu, kuna üha kasvavad vee, elektri, valve jmt teenuste kulutused. Esialgu loodavad teatrid kokku hoida külalisesinejate ning uute esietenduste arvu vähendades. Kui kultuuriministeeriumil tuleb oma kulutusi vähendada aga koguni 15%, siis on eelistatud eeskätt kaheksa peamist teatrit. Kehvemini läheb väikestel teatritel − MTÜdel ja sihtasutustel.
Ilmselgelt tuleb tööturuametil lähiajal kokku puutuda pärast 2005. aastat suurima hulga töötute näitlejate ning lavastajatega. Siis oli börsil registreeritud 38 näitlejat, mis Erko Vanatalu sõnul oli seotud kärbetega Vanalinnastuudios. Praegu on tööturul ametlikult 17 töötut näitlejat ja lavastajat ning veel 10 ballettmeistrit ja tantsijat.
Riigieelarve defitsiit mõjutab näiteks raamatusõpru, kui valitsus otsustab tõsta mitmete kaupade, nagu ravimite ja raamatute käibemaksu 5%lt 9%ni. Rahvusraamatukogu juba lühendas lahtiolekuaega. Kärbitud eelarve võib viia ka töötajate arvu vähendamiseni ja erialasaalide sulgemiseni.
Peaaegu kolmandiku võrra väheneb prognooside kohaselt summa, mille eest raamatukogud võivad raamatuid muretseda. Kõige reaalsemaks lisaallikaks sissetulekute suurendamisel peavad teatrid järgmisel aastal piletihinna tõusu. Tõsi küll, seejuures tõstatub küsimus, kas elanikkond oma sissetulekutega ikka suudab kodumaist kultuuri toetada.
Üldine eelarvekulude vähendamine puudutab kindlasti tõsiselt teatreid, raamatukogusid ja kultuuriprojekte.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.