"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Spordi tasuta kodu lähedal (0)
15. september 2008

• 27 Tallinna kooli spordiväljakud on viimastel aastatel põhjalikult remonditud. • Koolide staadionid ja võimlad ootavad ka ümbruse elanikke tasuta või vähese raha eest sportima. Koolide renoveeritud spordiväljakud või võimlad seisavad vabal ajal sageli kasutuseta, kuigi sinna võiksid sportima minna nii õpilased kui ümbruskonna elanikud.

• 27 Tallinna kooli spordiväljakud on viimastel aastatel põhjalikult remonditud.
• Koolide staadionid ja võimlad ootavad ka ümbruse elanikke tasuta või vähese raha eest sportima.

Koolide renoveeritud spordiväljakud või võimlad seisavad vabal ajal sageli kasutuseta, kuigi sinna võiksid sportima minna nii õpilased kui ümbruskonna elanikud.

Tänaseks on 27 kooli spordiväljakud väga heas korras ehk viimastel aastatel põhjalikult renoveeritud. Enamiku väljakute juures on nii palliplatsid kui ka jooksurajad, samuti saab seal hüpata kaugust või teha muid kergejõustiku alasid.

Uued spordiplatsid leiavad kehalise kasvatuse tundides aktiivset kasutamist. Samuti võib kool teha lepinguid spordiklubidega treeningute korraldamiseks, vastavalt kinnitatud hinnakirjale saavad koolid staadione klubidele välja rentida ja sellega lisaraha teenida.
 “Kokkuleppel kooliga on võimalik staadione tasuta kasutada ka kohalikel elanikel,” lausus Tallinna Haridusameti info peaspetsialist Leini Jürisaar. “Ent näiteks ümbruskonna noored kasutavad spordiplatse vabal ajal vähe ja sageli seisavad uued väljakud tühjana.”
Ka abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul peaksid noored rohkem oma vaba aega staadionidel veetma,” leidis ta. “Nii kool kui kodu peaksid lapses aktiivse eluviisi vastu huvi äratama.”
Tallinna Järveotsa Gümnaasiumi spordiväljak renoveeriti mullu ning pärast tunde võivad huvilised seda kasutada kella 23ni õhtul. Nädalavahetustel aga on väljak avatud kella 17 või 18ni ehk niikaua, kuni kestab kooli valvuri tööpäev. Kooli haldusjuhi Paul Meseki sõnul on väljaku täituvus kooli- ja trennivabal ajal erinev. “On aegu, kus jalgpalliväravatest jääb väheks, ja aegu, kus plats seisab täiesti tühjana,” ütles Mesek. “Väljaku avatus linlastele on aga kindlasti vajalik,” lisas ta.
Spordi- ja noorsooameti juhataja Rein Ilvese sõnul on väljakute seisukord tunduvalt paranenud. “Võrreldes nõukaaegsete spordiväljakutega saab kindla veendumusega öelda, et radade ja palliväljakute katted vastavad sisuliselt kõrgetele rahvusvahelistele nõuetele ning on tervisesõbralikud,” lausus Ilves.
Kui staadione saavad linlased vabade aegade olemasolul kasutada täiesti tasuta, siis kooli võimlaid rentides tuleb siiski väikest tasu maksta. Enamasti umbes kahesaja krooni ringi tunnis.
Spordiplatside korrastamisel on aluseks ka kooli enda võimalused. Kui koolil on 250 m või 330 m jooksurajaga staadioniring, siis ehitab linn välja kolme rajaga jooksuringi, mille katteks on 13mm tartaankate. Jooksusirgele pannakse vähemalt kuue rajaga tartaankatte. Jalgpalliväljak kaetakse kunstmuruga, mille kõrgus on vähemalt 50 mm. Veel ehitatakse kahe hüppepaigaga kaugushüppesirge, kuulitõukesektor ja võimlemislinnak. Renoveeritakse välikorvpalli ja võrkpalli väljakud. Spordiväljakud ümbritsetakse piirdega ning vajadusel paigaldatakse prožektorvalgustus. “Kui koolil ei ole suure väljaku jaoks piisavat maa-ala, siis jäetakse lihtsalt staadioniring ehitamata,” ütles Ilves. “Kui ruumi on aga väga vähe, leiame individuaalse lahenduse.”
Tallinna koolidest on päris oma staadion 400 m pikkuse vähemalt nelja rajaga jooksuringiga ja täismõõtmetes jalgpalliväljakuga vaid Sõle Gümnaasiumil. Kõigil ülejäänud koolidel on spordiväljakud. Tavalise väljaku rajamise maksumus jääb viie ja 13 miljoni krooni vahele.
Järgmisel aastal renoveerib linn ka Laagna Gümnaasiumi ja Mustamäe Humanitaargümnaasiumi spordiväljakud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.