"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
55 aastat ühiskanalisatsiooni ootel (0)
29. september 2008

Suur osa uute kanalisatsiooni- ja veevarustussüsteemide ehitusest lõpetatakse sel hooajal oktoobriks, misjärel saab tänavu umbes tuhatkond elanikku loobuda poole sajandi vanuste kogumiskaevude kasutamisest, säästes nii loodust.

Suur osa uute kanalisatsiooni- ja veevarustussüsteemide ehitusest lõpetatakse sel hooajal oktoobriks, misjärel saab tänavu umbes tuhatkond elanikku loobuda poole sajandi vanuste kogumiskaevude kasutamisest, säästes nii loodust.

Veel praegugi kasutavad paljud tallinlased ühiskanalisatsiooni asemel ühte suurt kogumiskasti, osaliselt viivad reovee aga ära tavalised kraavid. Varsti võib need mured siiski unustada.
87aastane Karl, Veskimetsa ammune elanik, jalutab tihti oma kodurajooni  tänavatel ja jälgib, kuidas kauaoodatud kanalisatsioon valmib.
“Tõtt-öelda ootasin ma 55 aastat, millal ükskord meie rajooni kanalisatsioon tuuakse. Ja nüüd lõpuks on see päev lähenemas,” rõõmustab Karl.

Läbisõidu- ja parkimisvõimaluseta
 Karli sõnul on Veskimetsa elanikud viimased pool sajandit juhtinud oma reoveed ühte suurde kogumiskasti. Tookord, pool sajandit tagasi, nägi mees isegi kõvasti vaeva, et see kogumiskast kaevataks ja oleks tarvitamiseks kõigile.
“Mäletan, kuidas minu juurde tuli rajooni täitevkomitee esimees ja lubas, et kanalisatsioon ehitatakse kolme aasta jooksul. Ei ehitatud. Sellest ajast tänaseni olen ma aina oodanud, millal ükskord siia need kanalisatsioonitorud pannakse,” ei soovita Karl alati ametnike sõnu uskuda.
2008. aastaks planeeritud kanalisatsiooni- ja veevarustussüsteemitööd edenevad plaanipäraselt.
Tänu uuele kanalisatsioonisüsteemile pääsevad paljud pealinna elanikud nüüd sügiseste ja kevadiste vihmade ajal murest, et nende kogumiskastid võivad üle ajada ja lehkama hakata.
“Elanikel tuli kutsuda masin, mis kogu mustuse kogumiskastist välja tõmbas ning minema toimetas, nüüd seda muret enam ei jää,” ütleb Vladimir Ljubtšenko, kanalisatsioonipaigaldamise projekti juhataja Rohumaa tänaval Haaberstis.

Tuhanded majapidamised saavad kanalisatsiooni
 Ta lisab, et kaevetöödest põhjustatud ebamugavustest hoolimata on suurem osa elanikke suhtunud asjasse mõistvalt.
“Tallinna Vesi kutsus juba enne kokku nende piirkondade elanikud, kus ehitustööd algasid, ja selgitas, mis toimuma hakkab,” ütleb Vladimir Ljubtšenko. Arusaadav, et mööda üleskaevatud tänavaid autoga sõita ei saa, mõnel pole ka kohta, kus parkida. Aga õnneks kõik mõistavad, et see ehitus oli juba lihtsalt möödapääsmatu.”
Sellises rajoonis nagu Haabersti, kus vesi on maapinna lähedal, kulub palju aega ja jõudu selle ärapumpamisele. Siiski on projektijuhi sõnul ka Haaberstis töö natuke rohkem kui kuu aja pärast lõpetatud.
Tallinna abilinnapea Deniss Boroditši sõnul lõpetatakse Tallinna veevarustus- ja kanalisatsioonisüsteemi planeeritud tööd Tallinnas tähtaegselt 31. oktoobril 2008.
“Tööd käivad vastavalt graafikule ja meile on tulnud palju positiivseid vastukajasid elanikelt,” kinnitas Deniss Boroditš. “Lisaks on see seotud ju veel tõsiasjaga, et pärast tööde lõppemist on tallinlastel 8,6 km vastremonditud teid.”
Kokku rajatakse käesoleval aastal 33,3 km kanalistasioonitrasse, see annab rohkem kui tuhandele majapidamisele võimaluse ühenduda keskkanalisatsioonivõrku. Peale selle on pandud 14,3 km veetorusid. 2008. aastal on Tallinn selleks eraldanud kokku 175 miljonit krooni ja veel 87 miljonit reoveetrasside jaoks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.