"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Hirmus relv haiguste vastu (0)
29. september 2008

Juba teist nädalat töötab Tallinna diagnostikakeskuses uus magnettomograaf, mis võimaldab haigusi juba nende kõige varasemas staadiumis täpselt diagnoosida.

Juba teist nädalat töötab Tallinna diagnostikakeskuses uus magnettomograaf, mis võimaldab haigusi juba nende kõige varasemas staadiumis täpselt diagnoosida.

Uue põlvkonna tomograaf Siemens Magnetom Verio on ainus omataoline Baltimaades. “Ühe inimese uurimiseks kulub seitse minutit kuni üks tund,” lausub diagnostikakeskuse juht Agu Kivilo. “Tomograaf on täiesti kahjutu, siin võivad uuringutel käia isegi rasedad naised, lastki saab uurida juba emaihus.”
“Selle tomograafi kontseptuaalne uudsus seisneb ka selles, et uuringut tehakse vähem kui millimeetri paksustest kihtidest,” kirjeldab tohter Alekesi Samarin, “see tõstab uuringu väärtust, kuna võimaldab tabada ka selliseid objekte, mis varem olid selle uuringuga tabamatud.” Näiteks vanema põlvkonna tomograafid vaatasid üksnes 5 mm paksusega lõike.
See, mille aparaat inimese sisemusest leiab, projitseeritakse arvutiekraanidele, mis maksavad üle kolme miljoni krooni. Arstid-radioloogid vaatavad pilte, suurendades neid, vahetades rakursse, asetades pilte üksteise peale jne, et tabada haigus juba kõige varasemas staadiumis. Uus tomograaf annab isegi spektraalanalüüsi võimaluse, st suudab minna rakutasandile.
Tomograaf suudab avastada kõige väiksemadki uusmoodustised, kontrollida südame ja veresoonte seisundit, jälgida seljaaju ja liigeseid, teha selgeks, kas sisekõrvas on patoloogiat jne.
Uue seadme magnetväli on 3 teslat (teistel ainult poolteist), kaal 10 tonni, tunneli diameeter 70 cm (konkurentidel kõigest 60 cm), peaaegu helitu, heledates toonides, seega tekitab inimestes vähem klaustrofoobiat, annab rohkem sooja välja, seega soojendab patsienti.
Tallinna diagnostikakeskusel on ka oma laboratoorium ja füsioteraapia kabinet, kus uusimate meetoditega ravitakse liigesehaigusi.
“Kahjuks inimesed, aga mõnikord isegi perearstid ei tea, et kõik see on Tallinna inimestele kättesaadav. Meil on leping haigekassaga, meie juures võtavad vastu kardioloog ja neuroloog, kes võivad vajaduse korral inimese samuti uuringutele saata,” räägib Agu Kivilo ja rõhutab, et diagnostikakeskus on linnaasutus ja seega tallinlaste jaoks alati avatud.
Magnetresonantstomograafiat kui diagnostikameetodit kasutatakse Eestis 1994. aastast alates, kogu Baltikumi esimene tomograaf võeti kasutusele samuti Tallinna diagnostikakeskuses.
Tallinna diagnostikakeskuse magnetresonantsdiagnostika osakonna number on 666 5130, laboratooriumi number 666 5111 ja füsioteraapia kabineti number on 19091.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.