"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Lapsevanemad annetavad koolidele miljoneid kroone (0)
29. september 2008

Tallinna mõnedes koolides annetab õppeasutusele aastas tuhandeid kroone vähemalt kaks kolmest lapsevanemast – raha antakse näiteks kas kooliõpilaste stipendiumideks või õpetajatele sammulugejate ostmiseks.

Tallinna mõnedes koolides annetab õppeasutusele aastas tuhandeid kroone vähemalt kaks kolmest lapsevanemast – raha antakse näiteks kas kooliõpilaste stipendiumideks või õpetajatele sammulugejate ostmiseks.

Ajaleht Pealinn küsis koolijuhtidelt, kui palju on neid lapsevanemaid, kes ei pea paljuks täna oma lapse kooli rahaliselt toetada. Selgus, et annetamine on päris tavapärane tegevus ja raha annetatakse väga erinevaks otstarbeks. Näiteks õpilastele stipendiumide maksmiseks, laste transpordikulude katmiseks sõiduks teatrifestivalile, muusikariistade soetamiseks või siis koolimuuseumi sisseseadmiseks. Mõned annetused on vaid paarisajakroonised, teised küündivad kümnete tuhandete kroonideni.
Kaks kolmest annetab

Näiteks Gustav Adolfi Gümnaasiumi Sihtasutuse nõukogu esimehe Allan Martinsoni sõnul on lapsevanemad võrreldes firmadega usinamad annetajad.
“Me ei ole lastevanematelt, käsi õiel, annetusi küsinud,” sõnas Martinson. “Need, mis tulevad, on vabatahtlikud. Vanemad annetavad koolile aastas veidi alla miljoni krooni.” Annetusraha eest on ostetud näiteks õpetajatele sammulugejaid ja toetatud ka õpilaste paremaid õpitulemusi. Näiteks just seda eesmärki teenis kõige suurem mullune eraisiku annetus, mis oli kolmkümmend tuhat krooni.
“Sihtasutuse kaudu annetas üks eraisik õpilastele stipendiumide maksmiseks 30 000 krooni,” sõnas ka Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur, kes peab annetusi väga vajalikeks. “Annetused on heaks abiks koolielu arendamisel,” lisas ta.
Iga õppeaasta alguses küsib ka Tallinna Mustamäe Gümnaasium vanematelt, kas nad on nõus annetusi tegema. “Sihtasutus saadab laiali küsitlused, kas vanemad tahavad annetusi teha või mitte. Tavaliselt 97% vanematest on nõus,” selgitas Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi Sihtasutuse juhatuse liige Toomas Soo. Keskmiselt annetab üks lapsevanem aastas raha 3000–4000 krooni õppeaasta kohta. “Annetusi tehakse õppetöö korraldamiseks, mida riik ei finantseeri,” sõnas Soo. Gümnaasium korraldab annetatud raha eest peamiselt inglise keele süvaõpet.
Enim annetavad lapsevanemad muidugi just nn tuntud koolides. Näiteks Tallinna Prantsuse Lütseumis annetab koolile 66,6 % lapsevanematest. Tallinna Prantsuse Lütseumi Sihtkapitali juhatuse liige Toomas Lont tunnistab, et lapsevanemad on usinad annetajad. “Kaks kolmandikku lapsevanematest annetavad koolile,” sõnas Lont.
Seevastu mõned teised koolid annetustesajus ei suple. “Minul ei tule küll hetkel meelde, et keegi oleks lähiajal annetusi teinud. Üks lapsevanem annetas aastaid tagasi pabereid,” lausus Tallinna 32. Keskkooli direktor Mari-Anna Puskar. Direktor pidas vajalikuks ka rõhutada, et nad ei küsi annetusi nagu mõned teised koolid.
 “Meile ei ole kuigi palju annetusi tehtud,” nentis ka Kadrioru Saksa Gümnaasiumi direktor Ann Mändveer. “Lapsevanemad ei anneta meil otseselt koolile, vaid klassidele. Kui on ühised ekskursioonid või reisid ja kui mõned õpilased ei saa majanduslikel põhjustel tulla, siis makstakse koos ka neile reis kinni,” selgitas Mändveer. Direktor lisas, et Saksamaa toetab nende kooli õpikute ja muude töövahenditega.

Annetusteks ei tohi sundida
Meedia kirjutas eelmisel nädalal ka sellest, kuidas koolid mujal Eestis koguvad vanematelt annetusraha lausa elementaarsete hädatarvilike asjade, isegi näiteks WC-paberi ostuks. “Tallinna koolides selliste asjade jaoks enam enamasti raha ei küsita,” märkis Tallinna Haridusameti üldhariduse osakonna juhataja Viivi Lokk. “Raha selliste asjade ostuks on ju koolidel majanduskuludena ju olemas.”

Ka ettevõtted toetavad
Lokk rõhutas samas, et annetused peavad olema vabatahtlikud ja ühtegi lapsevanemat ei saa sundida annetusi tegema. “Seni pole meile viimastel aastatel lapsevanematelt kaebusi tulnud, et kedagi kuskil n-ö sunnitakse annetama,” sõnas Lokk.
Haridusametil pole siiski tervikandmeid, kui suuri summasid koolid sihtasutustena annetajate, sealhulgas lapsevanemate käest saavad, sest linnal ei saagi olla eraõiguslike juriidiliste isikute tegevusest ülevaadet. 
Peale lapsevanemate ja eraisikute teevad koolidele annetusi ka ettevõtted, organisatsioonid, samuti annetatakse ka välisriikidest. Näiteks Õunakese lasteaiale on teinud annetusi Tallinna Rotary Klubi. Ettevõtetest annetajate seas võib aga mainida selliseid nimesid nagu Tallinna Vesi ja HSH Nordbank, Elke Auto, OÜ Krimelte jpt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.