"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Meedia peegel (0)
29. september 2008

Meediaomanike kasuminälg ohustab demokraatiat

Euroopa Parlament võttis Marianne Mikko koostatud raporti põhjal vastu resolutsiooni kohustuslikust meediavabadusest.
Ühisresolutsioonis palutakse Euroopa Komisjonil ja liikmesriikidel tungivalt “tagada meedia pluralism ehk kõikidele ELi kodanikele juurdepääs vabale ja mitmekülgsele meediale”. Saadikud käisid välja mõtte, et ajakirjandusväljaannete toimetused peaksid hakkama juhinduma toimetuse põhikirjadest (!), et takistada omanike, osanike või valitsuse sekkumist uudiste infosisusse. Resolutsioonis avaldatakse kartust, et meedia suutlikkus täita demokraatia valvekoera rolli on märkimisväärses ohus, sest erameediaettevõtjad lähtuvad eelkõige majanduslikust kasust. Probleemi nähakse selles, et kui turg ja kasuminälg soosivad “kollaste” uudiste produtseerimist, jäävad olulised ja tähtsad teemad tagaplaanile. Ühe lahendusena nähakse konkurentsiseaduse ja meediaõiguse sidumist omavahel.

* * *
Balti mere regiooni elanikud vajavad ühist inforuumi

Tallinna linn leiab, et Balti mere regiooni koostöö ei arene piisavalt ilma ühise inforuumita.
“Ma usun, et Balti Mere Piirkonna ühise identiteedi tekkimise võimalus on ilma kaugelevaatava visioonita ühise inforuumi loomiseks väga ebamäärane,” lausus linnapea Euroopa Komisjoni regionaalasjade volinikule Danuta Hübnerile täna saadetud toetuskirjas. “Samuti on ilmne, et tänases maailmas on selle eesmärgi saavutamine võimatu ilma jõulise meediaplatvormita. Ühise inforuumi loomine on vältimatu eeltingimus Balti Mere Piirkonna identiteedi loomisele.”
Savisaar juhib regionaalasjade voliniku tähelepanu ka asjaolule, et Balti Mere Strateegiat puudutavad dokumendid ei ole seni käsitlenud Balti Mere Piirkonna ühise inforuumi loomise vajadust. “Kuigi see on võtmeküsimus Balti Mere Piirkonna heaolu, ühendusteede, keskkonna ning, mis viimaste arengute kontekstis ilmselt olulisimgi, julgeoleku, tuleviku kavandamisel,” kirjutas Savisaar.
Toetuskirjas rõhutas linnapea ka piiriüleste e-teenuste olulisust ning Balti mere suurima metropoli Peterburi kaasamise vajadust. “Sooviksin eriti rõhutada Balti mere suurima metropoli Sankt-Peterburgi kaasamise tähtsust Balti Mere Strateegiasse. Linna, mis kunagi asutati kui Venemaa aken Euroopasse, peaksime meie päevil vaatama kui Euroopa akent Venemaale,” kirjutas Savisaar.
BaltMet (Baltic Metropoles) on Balti mere äärsete riikide 11 suurlinna ühendav võrgustik, mis esitleb oma positsioone Euroopa Liidu Balti Mere Strateegia suhtes järgmisel teisipäeval, 30. oktoobril Stockholmis toimuval konverentsil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.