"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Tallinn ehitab kainestusmaja (0)
06. oktoober 2008

• 12 aastaga on Eesti kaotanud alkoholismi tõttu 45 700 inimest vanuses 15–49. • Kainestusmaja töötab ka näiteks Helsingis, Tallinn saab samalaadse asutuse järgmise aasta lõpuks. Paldiski maanteele rajatav ööpäevaringse järelevalve ja meditsiinilise abiga kainestusmaja täidab tühiku, mis on täitmata olnud vene aja lõpust saadik.

• 12 aastaga on Eesti kaotanud alkoholismi tõttu 45 700 inimest vanuses 15–49.
• Kainestusmaja töötab ka näiteks Helsingis, Tallinn saab samalaadse asutuse järgmise aasta lõpuks.

Paldiski maanteele rajatav ööpäevaringse järelevalve ja meditsiinilise abiga kainestusmaja täidab tühiku, mis on täitmata olnud vene aja lõpust saadik.

“Peagi valmiv kainestusmaja on vaid üks väike, kuid väga vajalik lüli Tallinna linna tegevustes alkoholismi leviku tõkestamises,” lausus abilinnapea Merike Martinson.
Martinsoni sõnul ei ole kainestusmaja sihtgrupp ainult kodutud. “Tänavatel joobnuna avalikku korda rikkumas võib leida nii nooremaid kui vanemaid inimesi, mehi ja naisi, koduga ja koduta inimesi,” ütles Martinson. “Neid võib leida ka asutustes ja ettevõtetes, nagu näitab värske juhtum, küll Põlvamaal, koolidirektoriga,” lisas Martinson.
Tuntud psühhiaatri Jüri Enneti sõnul on kainestusmaja ammu vaja olnud. “Juba eile oleks pidanud kainestusmaja valmis olema,” ütles Ennet. Ta rõhutas, et eestlane tarvitab alkoholi üle mõistuse palju. “Kui organisatsioonid ütlevad, et nad ei saa piirata alkoholismi, siis see on vale. See on niivõrd suur probleem, et vajab peaministri asetäitja ameti loomist alkoholismi küsimustes,” selgitas Ennet. Tema sõnul on plaan ehitada kainestusmaja kiitmist väärt. “Kainestusmaju on ka teistes linnades vaja, mitte ainult Tallinnas,” nentis Ennet. Alkoholismiprobleem ei parane tema sõnul nii pea, sest ühiskond on liiga palju stressis. “Üldiselt võib öelda, et stress ühiskonnas kasvab, tulevikku nähakse mustades toonides, gaasi hind tõuseb, töötute arv suureneb rohkem kui iive,” lisas Ennet.
Ka Põhja prefektuuri korrakaitseosakonna juhi ülemkomissar Kristian Jaani sõnul on kainestusmaja väga vajalik. “Tänasel päeval politseiosakondades asuvad kinnipidamiskambrid on mõeldud üksnes isikute ajutiseks kinnipidamiseks,” lausus ta. “On väga oluline, et ruumides, kuhu inimesi kainenema toimetatakse, oleks kiirelt kättesaadav ka arstiabi. Samuti – kainestusmajast peab saama koht sotsiaalabi saamiseks.” 
Kainestuskambris korraldatakse  kainenemisele toodud isikutele vajalik meditsiiniline abi ja ööpäevaringne järelevalve. Politseiamet  tagab arestimaja kainestuskambri tööks vajaliku personali ja tehnilised vahendid, Tallinna linn kannab hoone haldamisega seotud kulud ning sõlmib raviasutusega lepingud tervishoiuteenuse osutamiseks.
Alkoholismi levik on väga ulatuslik ja murettekitav. “Paljud inimesed ei teadvusta endale, et alkoholist põhjustatud kahjud peredele ja kogu ühiskonnale on palju suuremad kui illegaalsete narkootikumide tarvitamisest põhjustatud kahjud,” sõnas Martinson.
Tallinnas on valmimas ka  alkoholismi, narkomaania ja HIV/AIDSi ennetamise strateegia.
Kassaparaat keelab alkoholi müügi.

Tallinn tahab nõuda kauplustelt alkoholi müüki automaatselt blokeerivaid kassaaparaate – selleks tegi linnavalitsus valitsusele ettepaneku muuta alkoholiseadust.
“Meie eesmärgiks on saavutada olukord, kus linnavõim saaks nõuda alkoholi müüvatelt poodidelt selliste kassaaparaatide kasutamist, mis alkoholi müügikeelu ajal ehk kella 22–10 automaatselt blokeeriksid alkoholi müügitehingu, mis välistaks võimaliku inimliku eksituse,” ütles abilinnapea Jaanus Mutli. “Samuti soovime, et aparaatidesse installeeritaks müüjaid abistavaid teateid, nagu näiteks meeldetuletus kontrollida ostja vanust.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.