"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kogemusnõustajad rõhuvad ­sallivusele ja taunivad sildistamist (0)
13. oktoober 2008

Tallinna Vaimse Tervise Keskus avas möödunud nädalal uudse teabetoa, kus alustavad tööd ka kogemusnõustajad.

Tallinna Vaimse Tervise Keskus avas möödunud nädalal uudse teabetoa, kus alustavad tööd ka kogemusnõustajad.

Kogemusnõustajad on inimesed, kes on oma elus ise kogenud psüühikahäireid, nad on saanud abi, õppinud oma haigusega toime tulema, paranenud, ning just tänu isiklikule kogemusele suudavad pakkuda parimat tuge ja nõustamist teistele vaimsete probleemidega inimestele.
Kogemusnõustaja Urmo enda terviseprobleemid said alguse ülikooli ajal. Noormees alustas iseseisvat elu ja tahtis sellest võtta kõik, mis võtta annab. “Mul tekkis tunne, et kõik tuleb saavutada nüüd ja kohe, muidu pärast on liiga hilja. Ma üritasin kõigega korraga tegeleda ja minu elu oli täiesti killustatud,” tunnistab Urmo tagantjärele. “Ülikool, töö, erinevad huvialad, sõbrad ja pidutsemine, isiklikud suhted – ma liikusin täiskiirusel kordagi peatumata ja hinge tõmbamata edasi ja kõik hakkas üle pea kasvama. Ühel hetkel seisin kuristiku äärel ja kukkusin pea ees sisse,” kirjeldab Urmo haigestumise põhjusi.

Uue elu loomine

Kõigepealt tekkisid valud peas ja kehas, järgnesid unetus, rahutus, närvilisus ja raevuhood. “Lõpuks läks asi nii hulluks, et ma ei tulnud oma igapäevaelu toimingutega enam toime, keskendumisvõime puudus täielikult, tekkisid luulud ja ma kaotasin kontakti reaalsusega,” meenutab Urmo.
Lõpuks pöördus ta abisaamiseks arstide poole ning tervenemiseks tuli looma hakata täiesti uut elumudelit. Täna on Urmo Tallinna Vaimse Tervise Keskuse kogemusnõustaja.
Tema kolleegi Triinu sõnul, kes on samuti kogemusnõustaja, on psüühiline haigus samasugune haigus nagu kõik teisedki. “See ei ole häbiasi ega midagi müstilist. Paraku ei suuda ühiskond sellesse veel nii suhtuda ja kohe, kui märgatakse, et sa oled teistest kuidagi erinev, kleebitakse sulle külahullu silt külge,” räägib naine kogetust.
Tema sõnul võib kes tahes meist mõnel eluperioodil haigestuda, kuid ka terveneda. “Vaatamata haigusele võib elada täisväärtuslikku elu,” ütleb Triinu.

Müüdikummutajad

Nõustajate seas on mitmete erialade esindajaid, sealhulgas loomingulisi inimesi, kes soovivad vähendada sildistamist, kummutada müüte ja lüüa kaasa vaimse tervise poliitika kujundamisel.
Tallinna abilinnapea Merike Martinsoni sõnul on kogemusnõustamine Eestis küll ainulaadne, kuid arenenud riikides praktiseeritakse seda juba aastaid väga edukalt. “Lõpuks oleme kõik ühesugused inimesed ja keegi pole ära teeninud halvakspanu ega tõrjutust, seetõttu peame õppima psüühikahäirega inimesi paremini mõistma,” räägib Martinson.
Haabersti klubimajas (Õismäe tee 105a) asuvasse teabetuppa võib pöörduda igaüks ka lihtsalt vaimse tervise teenuste kohta info saamiseks. Lähemalt saab küsida näiteks Tallinna Vaimse Tervise Keskuse teenuste, kohaliku omavalitsuse teenuste ja toetuste, pensioniameti toetuste, hooldekodude, rehabilitatsiooniteenuste, psühhiaatrite ja psühholoogide kontaktide ja vastuvõtuaegade jpm kohta. Ka tutvustavad teabetoa töötajad vajadusel klientidele paljusid seadusi ja õigusi.
“Kõik, mida teabetoas räägitakse, jääb selle seinte vahele,” ütleb Tallinna Vaimse Tervise Keskuse võrgustikutöö spetsialist Maaris Kameneva. “Kui inimene ise selleks eraldi luba ei anna, siis tema probleemidest kellelegi ei räägita ning nõu küsides võib ta jääda anonüümseks.”
Teabetuppa võivad tema kinnitusel pöörduda ka need, kes soovivad nõu mõne oma lähedase inimese või sõbra aitamiseks.

* * *
Teabetoa kontaktandmed

Tallinna Vaimse Tervise Keskuse teabetuba asub Haabersti klubimajas aadressil Õismäe tee 105a.
Vastuvõtt toimub esmaspäeviti kella 9-17; teisipäeviti kella 9-12; reedeti kella 10-16. Kogemusnõustaja on kohal esmaspäeviti ja reedeti kella 10-16.
Info ja registreerimine tööaegadel telefonidel 670 0171 või 5551 1233. Pöörduda saab ka e-posti aadressil info@mhcenter.ee.
Kõik teabetoa teenused on tasuta!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.