"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Linnal tuleb üle võtta riigi kohustused (0)
13. oktoober 2008

Riigi säästueelarve tõttu satuvad Tallinnas löögi alla koolid ja lasteaiad, teede ja tänavate remont, ühistransport, lauluväljak ja loomaaed, samuti munitsipaalpolitsei tegevus.

Riigi säästueelarve tõttu satuvad Tallinnas löögi alla koolid ja lasteaiad, teede ja tänavate remont, ühistransport, lauluväljak ja loomaaed, samuti munitsipaalpolitsei tegevus.

Ülemaailmne majandussurutis, mis Eestis ootamatu kiirusega süveneb, on vähemalt ühel põhjusel hea – kriisisituatsioon eraldab terad sõkaldest. Ellu jäävad vaid need, kellel piisavalt majandusteadmisi ja elukogemust raskustega toimetulekuks ning järskude löökide pehmendamiseks.
Kahjuks jääb mulje, et vabariigi valitsus ei suuda majanduskriisi olukorras tegutseda. Ettenägelikuma ning tasakaalukama poliitika puhul ei seisaks me täna silmitsi olukorraga, kus riigile ja rahvale olulisi kulutusi drastiliselt piiratakse.
Muidugi tekib küsimus, kuidas mõjutab riigi kehv olukord Eesti suurimat omavalitsust, Tallinna linna ning linlasi. Tuleb tunnistada, et mõjutab, elame ja toimetame ju ühes majandusruumis. Ent siiski võib märgata olulisi erinevusi.
Kui valitsuskabinet teeb eelarves kärped just nendes valdkondades, mis otseselt mõjutavad inimeste heaolu ning kindlustunnet, siis linnavalitsus, kes on volikokku suunanud sellel aastal teise positiivse lisaeelarve, näeb võimalusi garanteerida rahaliselt just linna igapäevaelu ja inimeste turvatunnet kindlustavaid valdkondi.
Riigi säästueelarve taustal tuleb linnal eraldada üha rohkem vahendeid munitsipaalpolitsei struktuuri väljaarendamiseks ja isikkooseisu suurendamiseks. Riigipolitseinikke on liiga vähe, et tagada Tallinna tänavatel korda.
Heakord, valesti parkimised, liikluse rahustamine, loomapidamiseeskirjadest kinnipidamise kontroll on valdkonnad, mille tarvis riigipolitseinikke juba ammu ei jagu.

Elu-olu ei tohi kannatada

Hiljuti avastasime telesaadet “Pealtnägija” jälgides, et ka otsese väljapressimise ning klassikalise katusepakkumise juhtudega Tallinna taksonduses peaks tegelema munitsipaalpolitsei, sest õhukese riigi ülesandeid tuleb täita omavalitsusel. Nii võtabki linn üle riigi funktsioone. Me saame sellega hakkama, ent linna eelarvele langeb lisakoormus. Ometi on linlaste turvatunne meile piisavalt tähtis, et selle tagamiseks vahendeid leida.
Valitsus püüab eelarveauke lappida kütuseaktsiisi abil, millest saadav tulu ei jõua enam teede ja tänavate rajamisse ja remonti, nagu algselt plaanitud.
Kui 2008. aastal eraldati riigieelarvest Tallinna teehoiuks 70 miljonit krooni, siis tuleval aastal kahaneb see summa 42 miljonini. Ometi ei tohi linlaste elu-olu seepärast kannatada. Olukorrast tuleb leida väljapääs ning teede ja tänavate kapitaalehituse ning remondiprogramm säilitada samas mahus.
Kütuseaktsiis avaldab survet ka ühistranspordile, kus kallinevate kütusehindade tingimustes hoiame sõidutasu linlasele vastuvõetaval tasemel. Uues lisaeelarves näeme selleks ette 14,5 miljonit krooni. Tuntav osa sellest rahast läheb kütuseaktsiisi kaudu riigieelarvesse, kuid sellest hoolimata pole riigi toetust loota.
Investeeringuid koolidele vähendab riik Tallinnas 50 miljoni krooni võrra. Linn ei saa hakata koole sulgema. Raha riigi tekitatud augu lappimiseks peab tulema linnaeelarvest. Tasuta koolitoit on valitsusele olnud kuumaks kartuliks, millest käest kätte hüpitades püütakse vabaneda. Kõik märgid näitavad, et ka siin tuleb linnavalitsusel edaspidi vaid oma eelarvest vajalikud vahendid leida.

Peab kõvasti pingutama

Kokkuhoiupoliitika tingis riigipoolse lasteaiaprogrammi lõpetamise. Et säilitada lasteaiakohtadega kindlustatus praegusel tasemel ning võimalusel kohti juurde luua, tuleb linnal kõvasti pingutada.
Me peame leidma vajalikud vahendid lasteaedadele, sest erinevalt vabariigi valitsusest mõistame vajadust tagada peredele laste kasvatamiseks soodsad võimalused ka neil aegadel, mil edulugu asendub paanikaga.
Vähekindlustatud elanike ravikulude kompenseerimistoetuse kaudu tuleb linnal maksta kinni ka ravimite käibemaksu tõus ja hambaravitoetuse kaotamine. Analoogiliselt ravimitele kallinevad proteesid ja muud ortopeedilised abivahendid. Seegi hinnatõus jääb suures osas omavalitsuse kompenseerida.

Linlaste arvelt kokku ei hoia

Eestlaste pühapaik lauluväljak ning laste lemmikkoht loomaaed ei näe riigilt tuleval aastal samuti ainsatki toetuskrooni. Mis seal ikka! Eks tule linnal pingutada, et laulukaar püsiks ja loomadele ninaesist jaguks. Targalt majandades saab alati hakkama.
Ühelt poolt sunnib valitsuse käpardlikkus meil riigi funktsioone üle võtma, teisalt üritab too sama toimetulekuraskustes kabinet keerata kinni omavalitsuste kasutada olevad krediidikanalid ning püüab omavalitsustest jätta muljet kui vastutustundetutest laenajatest. Siinkohal kutsuksin koalitsioonipoliitikuid tunnistama, et omavalitsused on päästerõngaks, kuhu liberaalsel majandusmerel kummuli keeranud edupaadis sõitjad võivad klammerduda. Tallinna Linnavalitsusel on kompetentsi, millega ka rasketele aegadele väärikalt vastu minna. Me ei hoia kokku linnakodanike arvelt, vaid teeme ära laokil riigi tegemata töö.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.