"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Arvasin, et suren kohe ja jätsin kooli pooleli! (0)
20. oktoober 2008

14 aastat HIV-positiivne olnud tallinlane Igor Sobolev veab Tallinnas sama nakkuse saanud inimeste võrgustikku.
Igor Sobolev sai oma haigusest teada 1994. aastal, kui arst soovitas tal oma tervise kontrollimiseks teha vereanalüüs ja erinevad testid, sealhulgas HIV-test.
“Kui ma testi tulemused teada sain, tabas mind šokk,” meenutab Sobolev. “Langesin masendusse ja mõtlesin, et mul on elada jäänud veel vaid mõned kuud või parimal juhul paar aastat. Õppisin siis just parasjagu ülikoolis kolmandal kursusel, aga kuna ma arvasin, et varsti suren nagunii ära, jätsin kooli pooleli.”
Sobolev nakatus kaitsmata seksuaalvahekorra teel. “Olin kursis, et selline haigus nagu AIDS on olemas, aga see tundus täiesti võõra ja kauge probleemina. Uskusin, et mina seda haigust nagunii ei saa ja mind see teema ei puuduta,” räägib mees.
Tänaseks on ta oma haigusega leppinud ja teab, et iga pisem terviseprobleem võib osutuda talle saatuslikuks. “Samas võin ma elada täiesti tervet ja normaalset elu veel palju aastaid,” ütleb Sobolev.
2005. aastal, kui Eestis lahvatas HIVi epideemia, loodi tema eestvedamisel Eesti HIV-positiivsete võrgustik, mida ta juhib tänaseni (www.ehpv.ee). Võrgustik pakub narkomaanidele muu hulgas ka konsultatsioone ravirežiimist kinnipidamise osas.

* * *
HIViga võib elada 25 aastat!

  • HIV ei kandu edasi puudutuse teel, ühiste toidunõude kasutamisel, köhimisel, suudlemisel, kallistamisel jne. Nakatumine toimub kaitsmata suguakti teel ja vere kaudu, aga ka rinnaga toitmisel.
  • HIV ei ole ravitav, kuid tänapäevased abimeetodid võimaldavad selle diagnoosiga elada täisväärtuslikku elu isegi kuni 25 aastat.
  • Üha sagedamini kandub HIV edasi heteroseksuaalsete kontaktide kaudu, seega on vahekorras olles väga oluline kasutada kaitsevahendeid.
  • Tänapäevased meditsiinivahendid võimaldavad vähendada lapse nakatumise riski sünnitamisel kuni 2%ni.
  • HIV ja AIDS ei ole üks ja sama: HIV on inimese immuunsuspuudulikkuse viirus. Kuid AIDS on haiguste kompleks, mis areneb immuunsuse alanemise tõttu välja haiguse viimases staadiumis.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.