"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
HIV koondub linnadesse (0)
20. oktoober 2008

Euroopa linnad panid Rahvusraamatukogus 21.–25. oktoobril toimunud City-AIDS konverentsil paika oma järgmise aasta plaanid HIV-viirusega võitluseks.

Euroopa linnad panid Rahvusraamatukogus 21.–25. oktoobril toimunud City-AIDS konverentsil paika oma järgmise aasta plaanid HIV-viirusega võitluseks.

Aidsiennetaja Nelli Kalikova sõnul on HIV eelkõige linnade probleem, kuhu on koondunud suur hulk elanikke. “Hea meel on tõdeda, et Tallinn rahastab HIV- ja narkovastast tegevust juba aastaid,” ütleb Kalikova.
Iga linna esindus koostas seminari lõpuks tegevusplaani HIVi ohjeldamiseks oma kodulinnas tuleval aastal. Tallinna abilinnapea Merike Martinson loodab, et aasta-paari pärast saab juba täpsemalt arutada, kelle plaanid osutusid edukamaks ja miks.
Tema sõnul peaks Eestis enam rõhku panema just ennetustööle, seni on aastaid tegeldud peamiselt ravi ja rehabilitatsiooniga. “Ma olen veendunud, et varajane ennetustöö tuleb ära teha kodu ja kooli tasandil, panen siin suuri lootusi koolitervishoiu süsteemile,” lisab ta.
Tallinna Haridusameti juhataja Vahur Keldrima sõnul ei vastandu kohalikud tegevuskavad riiklikele strateegiatele. “Linnades on kõrgem riskifaktorite foon, muutused tekivad kiiremini ning on raskemini hoomatavad ja mõjutatavad, seetõttu on viiruse ohjeldamisel oluline tähtsustada just linnatasandit,” räägib Keldrima.
Seminaridest võtsid osa Tallinna, Narva, Riia, Vilniuse, Klaipeda, Ka­liningradi, Odessa, Helsingi, Stokholmi ja Ameerika esindajad.
Seminar toimus koostöös rahvusvaheliste organisatsioonidega UNITAR ja UNAIDS. Linnade delegatsioonidesse kuulusid nii kohalike omavalitsuste juhid, erialaarstid, rahvatervise spetsialistid, MTÜde juhid kui ka HIV-positiivsed inimesed. Tallinnas tegutseb AIDSi ja narkoennetuse komisjon, mis koordineerib tegevust ning hindab projekte. Kõikide HIV- ja narkoalaste otsuste tegemisel on kaasatud ka MTÜde esindajad ja HIV-positiivsed inimesed.

* * *
Noorte suur suremus hävitab majanduse
Estrella Carolina Merlos, ­UNITAR, Cifal Atlanta

Kariibi mere saartel ja selle ümbruses on HIV praegu näiteks suurimaks surmapõhjustajaks, eriti just 15-22 aasta vanuste noorte hulgas. Olukord on lausa nii hull, et see mõjutab juba isegi sealset majandust – noorte suure suremuse tagajärjel on tekkinud tööjõupuudus ja vaesus.
Ka näiteks minu kodumaal El Salvadoris ei peeta HIV/AIDSi vastu võitlemist prioriteediks. Samas – tänapäeval on vist küll enamik juba kursis sellega, et HIV/AIDSi levik on muutunud 21. sajandi üheks olulisemaks probleemiks.
Tallinn teeb suuri pingutusi inimeste teadlikkuse tõstmiseks. Ma külastasin teie AIDSi ennetuskeskust ja olin üllatunud, kui efektiivselt see töötab. Pean väga oluliseks teie noortele suunatud kampaaniaid, sest just nemad vajavad enim kaitset.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.