"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Mängukirest vabaks (0)
20. oktoober 2008

Hiljuti Tallinnas avatud Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskusest on abi saanud juba üle 40 inimese, kelle seas on nii mängureid kui ka nende lähedasi.

Hiljuti Tallinnas avatud Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskusest on abi saanud juba üle 40 inimese, kelle seas on nii mängureid kui ka nende lähedasi.

“Hasartmängusõltuvusega nagu ka teiste sõltuvustega kaasneb müüt, et tegemist on n-ö ravimatu haigusega,” ütleb nõustamiskeskuse psühholoog Pille-Riin Kaare. “Tegelikult ei ole loobumine võimatu ning see allub ravile,” kinnitab ta.
Kaare sõnul on paari kuuga keskusesse pöördunud juba rohkem kui 40 inimest, kellel endal või kelle lähedasel on tekkinud probleeme seoses hasartmängudega liialdamisega.
Psühholoogi väitel pole olemas mängurit, kes poleks korduvalt otsustanud või lähedastele lubanud mängimise lõpetada, kuid leidnud ennast seejärel järjekordselt mängimas. “Mänguritel on tugev veendumus, et nad võidavad,” seletab Kaare. “Nad otsivad selle nimel skeeme ja reeglipärasusi ning usuvad, et eelmine mäng on järgmisega seotud ja mida kauem mängida, seda suurem on võiduvõimalus. Mängur näiteks usub, et tal on võimalik mängutulemust mõjutada ning ainult mängimine aitab tal majanduslikest raskustest välja tulla.”
Loetletud keerulised psühholoogilised tegurid muudavad Kaare sõnul mängimise lõpetamise omal jõul väga raskeks. “Enamasti vajatakse abi ning õnnestumise nimel on vaja teha järjepidevat tööd,” kinnitab psühholoog.
Nõustamiskeskuses leitakse koos psühholoogiga moodused, kuidas mängukirest vabaneda ning kujundatakse uued veendumused hasartmängimise kohta, et edaspidi  elada mänguvabalt.
Kaare kinnitusel on nõustamiskeskusesse oodatud ka mänguri lähedased. “Mänguri probleemid mõjutavad otseselt kõiki temaga seotud inimesi, kes seetõttu on emotsionaalses pingeseisundis,” räägib psühholoog.
Keskuse põhitegevuseks ongi mänguri ja tema lähedaste psühholoogiline nõustamine, sellealast abi annavad hasartmängusõltuvusele spetsialiseerunud psühholoogid. Üks kohtumine psühholoogiga kestab tavaliselt 45-60 minutit ja kohtumiste arv sõltub konkreetse inimese probleemide sügavusest.
Nõustamisel selgitatakse lähedastele hasartmängusõltuvuse olemust ja ravivõimalusi, aidatakse toime tulla üksteise suhtes lahvatanud viha ja usaldamatusega ning otsitakse viise, kuidas peret majanduslikult kaitsta.
Töö alguses lepivad klient ja psühholoog ka konkreetsemalt kokku nõustamise tingimustes, eesmärkides, töö kestuses, poolte õigustes ja kohustustes.
Nõustamiskeskuse loomise vajaduse tingis Kaare sõnul kasiinode rohkus Tallinnas. “Oma loomult on hasartmängud üks meelelahutuse viisidest,” räägib ta. “Siiski leidub ka neid, kellel hasartmängimine kasvab üle pea. Hasartmängusõltuvus on aga juba haigus, täpsemalt psüühikahäire, mida on vaja ja saab ravida.”

* * *
Tasuta abi mängusõltlastele

  • Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus (HNK) asub aadressil Liivalaia 21 ning see on avatud tööpäevadel kella 10-17.
  • Keskusesse pöördumiseks on vajalik eelregistreerimine mänguriliini lühinumbril 15410.
  • Täpsemat teavet saab HNK kodulehelt www.15410.ee.
  • Nõustamine on TASUTA ning toimub nii eesti kui ka vene keeles.
  • HNK tegevust toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.