“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Sõda narkomaania ja HIViga (0)
20. oktoober 2008

• Süstivaid narkomaane on Tallinnas umbes 14 000. HIV-nakkuse juhtumeid on Tallinnas septembri seisuga 2366, Eestis kokku 6772. • Narkomaania ja HIVi tõkestamiseks kulutab Tallinn tänavu 11,5 miljonit. Kesklinna Nõustamiskeskuse töötajad käivad tänavatel ise narkomaane otsimas, et kutsuda neid keskusse abi saama. Ent see on vaid üks Tallinna tosinast programmist, mis aitab narkomaania levikut tõkestada.

• Süstivaid narkomaane on Tallinnas umbes 14 000. HIV-nakkuse juhtumeid on Tallinnas septembri seisuga 2366, Eestis kokku 6772.
• Narkomaania ja HIVi tõkestamiseks kulutab Tallinn tänavu 11,5 miljonit.

Kesklinna Nõustamiskeskuse töötajad käivad tänavatel ise narkomaane otsimas, et kutsuda neid keskusse abi saama. Ent see on vaid üks Tallinna tosinast programmist, mis aitab narkomaania levikut tõkestada. 

Et narkomaanid teaksid, kust abi otsida, käivad Kesklinna Nõustamiskeskuse töötajad neid iga päev ise tänavatel otsimas, n-ö välitööl, pakkudes narkomaanidele tänavatel ka süstlaid. Nelja aastaga on tekkinud ka oma klientuur, kes teab täpselt, mis kell ja kus süstlaid või nõelu vahetada saab. 
Et keskuse töötajad suudaksid tänavatel narkomaane ära tunda, tuli läbida sellealane koolitus. Siiani pole töötajatega tänavatel ega keskuses õnneks mingeid intsidente juhtunud.
“Ent sellegipoolest süstlavahetajad õhtuti pimedas ja kahtlastes kohtades ei tööta,” räägib Nõustamiskeskuse juhataja Ene Villak, kelle sõnul tutvustatakse süstlavahetuse käigus ka keskuse teenuseid.
“Siin saab keha kinnitada, ennast ja pesu pesta või lihtsalt olla,” lausub Villak. “Me ei hakka kliendile kohe rääkima, et miks sa uimasteid tarvitad, mine ravile, mõjutamine on pigem varjatud,” selgitab seitse aastat narkosõltlaste probleemidega tegelenud Villak. Narkomaania teelt pole kerge kõrvale pöörata. Samas toob Villak heaks näiteks kaks noormeest, kes tänu keskusele käivad tööl ja on jõudnud omale ka juba elamispinna soetada. 

Narkomaania juured pere ajaloos

Keskuses viibitud aeg hoiab narkomaane siiski probleemidest veidi eemal. Siin vaatavad nad telerit, loevad lehti, korrastavad õue, roogivad lund. Paraku on keskuse uksed avatud vaid kella 10–16, seejärel peab klient jälle tänavale minema. On ka neid, kes kasutavad keskust iga päev. “Üks noormees käis nii kuu aega, et hoiduda pahandustest, kuni tööasjad ja dokumendid korda said,” räägib Villak.
Kõige olulisemaks peab Villak psühholoogilist nõustamist, milleta inimene sõltuvusest vabaneda ei suuda, sest nii mõttemaailm, käitumine kui ka harjumused peavad muutuma.
Lihtsam on nõustada neid, kes saavad juba metadoon-asendus- ja võõrutusravi.
“Kõige tähtsam on inimest mõista, mitte hukka mõista,” leiab Villak. “Miks inimene on tarbima hakanud, selleks tuleb teinekord mitu põlvkonda tagasi pere ajalukku minna.
Lihtne on näpuga näidata ja süüdistada. Kliente on igast sotsiaal­sest kihist – on rikkaid, keskklassi kuuluvaid, vaeseid, tuntud inimeste, arstide, näitlejate lapsi. Ja öelda, et narkomaania on ainult asotsiaalide probleem, on vale – see on kogu ühiskonna probleem.”

Eestlaste osakaal kasvab

Üldjoontes hindab Villak narkomaania Tallinnas stabiliseerunuks. Samas mida aeg edasi, seda võrdsemaks muutub n-ö rikaste ja ilusate ning asotsiaalide osakaal narkootikumide tarvitajate hulgas. “Taasiseseisvumise järel võis see tõepoolest olla elu hammasrataste vahele jäänud inimeste probleem,” lausub Villak. “Siis oli klientidest 99% vene keelt kõnelevaid inimesi. Praegu pole see enam kaugeltki nii – nüüd on eestlasi enam, ka naisi, kellest suur osa just eesti tüdrukud.”
Tallinna madala lävega keskus ehk Kesklinna Nõustamiskeskus  (Magasini 10) loodi 2005. aastal koostöös Sotsiaalministeeriumi, Tervise Arengu Instituudi ja Tallinna linnavalitsusega. Keskuse eesmärgiks on aidata vähendada narkootikumide tarvitamisel kaasuvaid kahjusid, aidata kaasa nakkushaiguste leviku vähendamisele ning tekitada narkomaanides tahet ravi alustamiseks. Keskuse sotsiaaltöö seisneb ülevaate saamises kliendi sotsiaalmajanduslikust olukorrast, abistamises dokumentide vormistamisel jne.
Vahetatakse süstlaid ja nõelu, selgitatakse süstalde korduvkasutamise ja teistega jagamise ohtlikkust. Jagatakse ka kondoome.

* * *
Lapsed ei oska karta

Kuigi lapsed teavad Ene Villaku sõnul uimastitest palju, ei oska nad neid seostada tarvitamisest tulenevate tagajärgedega, mistõttu narkoennetustöös tuleks rohkem tähelepanu pöörata peredele. Tihti viib lapse uimastiteni asjaolu, et teda kodus ei märgata. Omakorda on see tingitud väsimusest, ükskõiksusest või arvamusest, et lapsed tulevad iseendaga hästi toime. “Ükski laps pole narkomaaniks sündinud, midagi pidi juhtuma kodus, et ta sellele teele läks. Ja ainult sõpru, tänavat ega ühiskonda süüdistada ei saa. Üksteisest tuleks rohkem hoolida,” põhjendab Villak.

* * *
Aastas 4000 külastajat

Aastas külastab Kesklinna Nõustamiskeskust ehk madala läve keskust koos väljatööga üle 4000 inimese, päevas aga oma 15 uimastisõltlast.
Kesklinna Nõustamiskeskuses on ametis psühholoog, sotsiaaltöötajad ja meditsiiniõde. Peale nende töötab keskuses kaks brigaadi väljatöötajaid, kelle ülesanne on süstalde, nõelte, kondoomide, puhastusvahendite ja infomaterjalide jagamine. Koos väljatööga oli eelmisel aastal 4250 külastust, neist esmakülastajaid 615. Vahetati
12 823 süstalt ja jagati umbes 10 000 kondoomi.

* * *
Veel teenuseid uimastisõltlastele

  • Narkomaanidele pakub AS Lääne-Tallinna Keskhaigla lisaks ka metadoon-asendus- ja võõrutusravi.• SA Tallinna Lastehaigla töötab sõltuvushäiretega laste ja noorukite raviüksus.
  • MTÜ Eesti Vaimse Tervise Ühing pakub psühholoogilist nõustamist riskiperedest ja uimastiprobleemidega lastele.
  • Tegutseb tasuta uimastite info- ja nõustamistelefon 1707. Nõustamine E–R         kl 9–20.00.

Enam saab narkomaania ja HIViga seotud Tallinna teenuste kohta infot Tallinna kodulehelt www.tallinn.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.