"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
820 peret saavad linnalt üürikorteri (0)
27. oktoober 2008

• Sel nädalal sai Tallinnas Loopealsel valmis viimane sats 680 uuest linna üürikorterist, lisaks valmib tänavu veel üks 140 korteriga elamu. 63aastane Aino Aring ­pakib juba asju, et kolida sel nädalal oma uude korterisse.

• Sel nädalal sai Tallinnas Loopealsel valmis viimane sats 680 uuest linna üürikorterist, lisaks valmib tänavu veel üks 140 korteriga elamu.

63aastane Aino Aring ­pakib juba asju, et kolida sel nädalal oma uude korterisse.

“Ma olen juba maja vaatamas käinud,” räägib Aino Aring, ja selle kohta ütleb ta – ilus.  Korterisse sisse pääseb Aino novembrikuus. “Aga teadjamad tuttavad kiidavad, sest kõik olevat nendes majades kena ja hea,” räägib Aino.
Aino Aring ütleb, et on praeguses elukohas Tehnika 95 kolmetoalises korteris elanud sündimisest saadik.
Kolmeteistkümne korteriga puumajja, kus kaks peret ongi veel sundüürniku seisuses, tuli gaasiküte mõned aastad tagasi. Aino ütleb, et korterit erastada polnud võimalik, sest maja kuulus tagastamisele ja sai kümmekond aastat tagasi omaniku.
Ainoga koos elavad veel tütar ja tütretütar. Aino leiab, et tema majal on väga hea omanik. “Ta pole mulle kordagi öelnud, et ma pean ära minema.” Sellegipoolest näeks omanik majas jõukamat üürnikku ehk nagu ta Ainole vihjas – “tuleb elada kasumiga”.

Sundüürnike probleem lõpusirgel

“Suurim osa korteritest antakse sundüürnikele,” lausub abilinnapea Eha Võrk. “Tänu Loopealse elurajooni valmimisele oleme sisuliselt lahendamas sundüürnike elamuprobleemi.”
Osa kortereid saavad siiski lastekodudest ellusuunatavad noored ja paljulapselised pered. Aino Aring maksab täna omanikule üüri keskmiselt 2200 krooni kuus, selle summa sees on ka küte ja vesi. Lisaks tuleb tasuda elekter.
Linna majades peab maksma üüri 25 krooni ruutmeetrilt.
“Praeguse korteriga seotud kulud ja linna üürieluaseme üür on enam-vähem võrdsed,” leiab Aino. “Samas on uus eluase ju äsja valminud ja uus.”

Mööbliga köök

Uued korterid on avatud köögiga ühe- kuni neljatoalised ning varustatud suhteliselt suure pesuruumiga, kus on dušinurk, valamu, WC-pott ja piisavalt ruumi pesumasina paigaldamiseks. Pesuruumis on elektriline põrandaküte, köögitsoon on möbleeritud ja varustatud pliidi, külmiku ning õhupuhastajaga pliidi kohal. Esikusse on sisse ehitatud ka lükand­ustega kapp.
Loopealse majade ümber on ka värske haljastus, uued mänguväljakud ja parkimisplatsid.
Novembris valmib lisaks Loopealse 10 elamule ka Erika 13a 140 korteriga munitsipaalelamu. Kümme korterit on mõeldud liikumispuuetega inimestele ning lisaks tulevad hoonesse päevakeskuse ruumid. Elamu läheb maksma 143,1 miljonit krooni.
Kokku valmib ja on valminud Loopealsel tänavu Meeliku tänaval 10 maja, milles on ühtekokku 680 korterit. Aprillis sai valmis 8 maja 280 korteriga, augustis sai valmis veel 200 korterit ja novembris võivad inimesed hakata sisse kolima 200 korteriga elamusse Meeliku tn 22/1. Sundüürnike probleemi asus Tallinn lahendama 18. aprillil 2002, kui linnavolikogu kehtestas elamuehitusprogrammi “5000 eluaset Tallinna”.
Linnaeelarvest on viie aasta jooksul elamuehituseks eraldatud kokku 588,5 miljonit krooni, riik on raha andnud 71 miljonit krooni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.