"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Hiina turistid ja kaubandus turgutaks Eesti majandust (0)
27. oktoober 2008

Tallinn tahab hakata Helsingi eeskujul tähistama Hiina aastavahetust ning näeks hea meelega, et pealinna lähistele rajataks koostöös Hiina Ningbo linnaga konteinerterminal, mis tooks juurde uusi töökohti ning eeldatavalt suurendaks ka hiina turistide arvu.

Tallinn tahab hakata Helsingi eeskujul tähistama Hiina aastavahetust ning näeks hea meelega, et pealinna lähistele rajataks koostöös Hiina Ningbo linnaga konteinerterminal, mis tooks juurde uusi töökohti ning eeldatavalt suurendaks ka hiina turistide arvu.

Tallinna linna delegatsioon väisas kaks nädalat tagasi mitmeid Hiina linnu, et arendada suhteid maailma ühe superriigiga.
Linnadevahelise koostöö tihendamiseks käidi Pekingi linnapeaga kohtudes välja mõte hakata tähistama ka Tallinnas vabaõhuüritusena Hiina aastavahetust. Seesugusest ettevõtmisest, mis näiteks Helsingis on muutunud juba vägagi rahvarohkeks traditsiooniks, olid Pekingi kolleegid siiralt huvitatud. Pekingi linnapea palus vahetada spetsialistidevahelisi kontakte, et ettevõtmine juba lähitulevikus käivitada. Tallinna külastab sel puhul Pekingi kultuuridelegatsioon, kes valmistab ette vastavad üritused. Tallinlastele annab see hea võimaluse teist korda aastavahetust tähistada.
Visiidil tõdeti, et Eesti ja Hiina kaubavahetuses on veel piisavalt arenguruumi. Pekingi linnapea tundis huvi Euroopa turgude suhtes, nähes Eestis ja Tallinnas ühte võimalikku vahendajat Hiina – Euroopa Liidu majandussuhetes. Lepiti kokku arendada edasi linnadevahelisi kontakte, muuhulgas vahetada ka ärimeeste ja linnaametnike delegatsioone ning õppegruppe. Ka mitmed Tallinna ülikoolid teevad Hiinaga koostööd, et tuua üliõpilasi Hiinast siia ja vastupidi.

Hiina turiste vähem kui jaapanlasi

Linnapea Edgar Savisaar esines ka Hangzhou rahvusvahelisel linnapeade konverentsil “Linnad ja turism”, käsitledes turismi arenguküsimusi Tallinnas.
Konverentsi moderaator puudutas lisaks ettekandele ka päevakajalisi küsimusi ning uuris, kuidas on lood hiinlastest turistidega kaugel põhjamaal. “Aastas käib Eestis jaapani turiste küll pea seitse korda enam kui hiinlasi, kuid loodan, et ka teie riigi kodanikud leiavad varsti tee meie juurde,” sõnas Savisaar.
Linnapea tõi ka välja, et kindlasti tuleks kiirendada Hangzhou naaberlinna Ningbo poolt kavandatava konteinerterminali ja kaupade jaotuskeskuse rajamist Tallinnasse. “Usun, et see oleks kasulik mõlemale poolele, nii Hiinale kui Eestile. Loomulikult elavdaks see ka hiina turistide külastusi. Kus liigub kaup, seal liiguvad ka inimesed,” ütles Savisaar.

Hiinas majandus kasvab

Hiina majanduse arengutempo on Savisaare sõnul juba pikka aega imekspandavalt kõrge. SKP kasvab ligikaudu 10% aastas. Sellist kasvu oodatakse ka käesoleval aastal.
“Mingil määral võib seda pidurdada kriis USA majanduses, kuid hiinlaste eneste arvates mitte üle 1-2%,” rääkis Savisaar. “Hiina on seadnud sihiks, et majanduskasv peab ulatuma vähemalt 8 protsendini. Vaid siis suudavad nad luua aastas juurde uusi töökohti 10 kuni 12 miljonile noorele inimesele, kes täiendavad tööjõuturgu ja omakorda tõstavad SKPd.”
Ka USA sõltub hetkel väga palju Hiinast. Erinevatel andmetel ostab Hiina iga päev üles 45-55% USA turul müüdavatest väärtpaberitest. “Kui Hiina katkestaks USA võla kokkuostmise, oleks tagajärjeks dollari uus kukkumine,” üles Savisaar.

* * *
Hiina võitleb autostumisega

Suurriigi Hiina linnades ringi liikudes jäävad silma kindlasti tänavate puhtus ning keeld teatud nädalapäevadel autoga sõita.
Enamik Pekingi peamagistraale on kolme- kuni neljarealised, aga tasulised. Pidevalt ehitatakse teid juurde ja seega kasvab ka autode arv. Olümpiaaegsete liikluspiirangute tulemusel, kui taevas oli sinisem ja sudu vähem, kehtestati ka nüüd pealinnas autoga sõitmisele piirangud, mille kohaselt on igal autol ühel päeval nädalas keelatud linnas sõita. Piirangud kehtivad kella kuuest hommikul üheksani õhtul, nädalavahetus välja arvatud. Linnavõimud loodavad sedamoodi kaotada teedelt kuni 800 000 autot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.