"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Noored ettevõtjad: Ärge laske kellelgi endale öelda, et te ei suuda seda teha (0)
27. oktoober 2008

Vähesed julged firma asutanud noored peavad olema sageli valmis nii ümberkaudsete kriitikaks kui ka firma suunamuutusteks. Samas noorte huvi ettevõtluse vastu pidevalt kasvab.

Vähesed julged firma asutanud noored peavad olema sageli valmis nii ümberkaudsete kriitikaks kui ka firma suunamuutusteks. Samas noorte huvi ettevõtluse vastu pidevalt kasvab.

MTÜ Õpilasest Ettevõtjaks avalike suhete juhi Anu Vunki sõnul noorte huvi ettevõtluse vastu üha suureneb. “Nüüd hiljuti korraldatud konverentsidel olid kõik saalid täis,” ütles Vunk. Osalejaid oli kolme linna peale – Tallinn, Tartu, Pärnu – 900. Nendest üle 500 olid Tallinnast. Tema sõnul soovivad noored infot kõige rohkem selle kohta, kuidas alustamise hirmudest üle saada. “Enamik noori otsib vastuseid küsimusele, kuidas alustamise hirmudest üle saada ja ka kinnitust selle kohta, et idee on hea,” lisas Vunk. Tihti jäävadki paljud ideed teostamata, sest julgust jääb väheseks.
Ettevõtte 2IN OÜ juhatuse liige Risto Kasepuu jõudis juba põhikooli lõpus arusaamisele, et ei soovi oma elu veeta palgatöölisena. Päris oma firma asutas ta 23aastaselt.
Tema soovitab noortel alustajatel mitte lasta ennast segada liigsest kriitikast. “Kui olime tegutsenud natukene alla aasta, juhtusime kokku ühe tähtsa konsultandiga, kes 10minutilise vestluse järel leidis, et meis on potentsiaali, aga meie ärimudelis mitte,” sõnas Kasepuu. “Läbi lillede andis ta meile mõista, et minge ära tööle, pange firma kinni ja üleüldse võiksime midagi kasulikumat teha,” lisas ta. Kui nad oleksid tollal teda kuulanud, ei oleks nad täna need, kes nad praegu on. “Seega tagantjärele moraal on, et ärge laske kellelgi endale öelda, et te ei suuda seda teha,” nentis Kasepuu.

Muuda vajadusel kurssi

Noor ettevõte peab olema valmis kiireteks suunamuutusteks. “Ole valmis muutma oma tegevust piisavalt kiiresti ja väldi armumist oma äriideesse, noor ettevõte katsetab erinevaid viise, kuidas toime tulla, ja kiireks suunamuutuseks peab olema valmis,” ütles Kasepuu. 2IN OÜ tegeleb tarkvaraarendusega ja klientide nõustamisega infrastruktuuri ja infosüsteemi arendamise ning planeerimise küsimustes.
Ka GSMvalve OÜ juhatuse liige Risto Eelmaa teadis juba noore koolipoisina, et tahab saada juhiks ja ettevõtjaks. “Olen olnud abitööline, müügiesindaja, projektijuht, kaupluse juhataja, tegelenud sisseostuga ning müügijuhtimisega jne. Kõik see on andnud mulle kogemusi ja oskusi selleks, et tulla toime juhina ja ettevõtjana,” sõnas Eelmaa. GSMvalve OÜ pärjati tänavu ka konkursi “Tallinna Noor Ettevõtja 2008” võitjaks.
Tema soovitab mitmekesi alustada. “Üksi alustamine on kindlasti kõige raskem. Kui alustada koos partneritega, on rohkem ka pühendunud inimesi, kes ühise eesmärgi nimel valmis rohkem pingutama,” nentis ta.
Alguses keskendu ettevõtte arendamisele, mitte kallite autode liisimisele.
“Esialgu peab julgelt 80% energiast pühendama müügile. Kui ei ole müüki, siis ei ole varsti enam ka ettevõtet. Ära hakka esimese asjana uhkeid autosid liisima ning tegema muid mõttetuid kulutusi,” selgitas Eelmaa. GSMvalve pakub juhtmevaba koduvalvesüsteeme.

Ole valmis pikkadeks tööpäevadeks

Tänavu “Tallinna Noore Ettevõtja” konkursi nominentide hulgas olnud InterAct Projektid ja Koolitus OÜ osanik Kirke Maari sõnul peaksid noored kindlasti alguses valmis olema pikkadeks tööpäevadeks. “Esimesel 4-6 kuul käivitamise faasis tegin ise kindlasti kolme inimese tööd ja tööpäevad olid kahjuks 14tunnised,” sõnas Maar. Enne, kui ta päris oma firma rajas, oli ta selles suunas mõtteid mõlgutanud juba viis aastat. Ta nentis, et alguses oli kindlasti raskusi, millest üle saamisel olid toeks ja abiks aeg, kogemused ja targemad inimesed, kes nõu andsid. “Samas ei jaga ma kindlasti ütlust, et loll inimene õpib enda vigadest ja tark teiste omadest – me kõik teeme vigu ja neid ei maksa karta, sest me ei pääse neist niikuinii,” ütles Maar. Tema sõnul ongi tagasilöögid need, mis panevad elus mõtlema ja viivad edasi. 
Ettevõtlusega tegelemisel on tema jaoks kõige positiivsem vaba töögraafik. “Hetkel on näiteks suurimaks väärtuseks see, et ma saan aastase lapse kõrvalt tööellu tagasi tulla ja alustada vaikselt ühest tööpäevast nädalas,” tõi Maar näitena ettevõtluse positiivseid külgi välja.
InterAct Projektid & Koolitus OÜ on konsultatsiooni- ja koolitusfirma, mille põhitegevuste hulka kuulub Euroopa Liidu struktuurifondide poolt kaasfinantseeritavate projektide koostamine, rahastamisprogrammide alane konsultatsioon, projektide juhtimine, Euroopa Liidu programmide hindamine ning koolituste korraldamine.

* * *
Kust leida abi ja mõttekaaslasi?

Enne ettevõtlusega alustamist on suureks abiks varasem projektis osalemise kogemus. SINA kodulehelt leiab mitmeid noorte projekte, millega võid ühineda. Lisainfo: www.sinanoored.ee
Noortele mõeldud seminarid ja konverentsid: www.ettevotja.ee.
Ettevõtja infovärav: www.aktiva.ee.
Huvitavaid artikleid ja uudiseid ettevõtlusest: www.juhtimine.ee.
Mitmesuguste toetuste kohta saab uurida: www.tallinn.ee. www.eas.ee.
Vajaliku, nagu ruumid, ettevõtte aadress, arvuti jne saab soodsalt Tallinna inkubaatoritest: www.inkubaator.ee.

* * *Soovitused: Näi suurem, kui sa oled!

• Ole realist. Väldi esialgses äriplaanis ulmelisi kasumi ja käibe prognoose.
• Müük on kõige tähtsam. Kui müük kasvab, kannavad kulud ise enda eest hoolt.
• Ole kulutuste tegemisel konservatiivne ja ettevaatlik, samas ära koonerda oluliste tehnoloogiate pealt. Investeeri inimestesse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.