"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Noorsootöötajad lähevad tänavatele (0)
27. oktoober 2008

Kaubanduskeskustes või tänavatel igavlevate noortega hakkavad novembris tutvust sobitama noorsootöötajad, kes pakuvad noortele põnevaid ajaveetmismänge või kuulavad nende muresid.

Kaubanduskeskustes või tänavatel igavlevate noortega hakkavad novembris tutvust sobitama noorsootöötajad, kes pakuvad noortele põnevaid ajaveetmismänge või kuulavad nende muresid.

Seitsmendas klassis õppivad Melissa, Miina ja Eva elavad üksteisest kaugel ja seetõttu on Viru keskus neile endi meelest kohtumispaigana sobiv.
“Noortekeskuses me pole seni käinud, koos käime näiteks kinos,” rääkisid tüdrukud. “Rohkem võiks olla kohti, kuhu saaks pärast kooli koos minna, noortekohvik on näiteks päris hea idee.”
Inimese vastu, kes nende mõtetest ja tegemistest huvituks, poleks neil midagi. “Keegi lahke, jutukas ja sõbralik võiks tõesti meiega vestelda,” leidsid tüdrukud.
Sisuliselt tulebki noortekeskus novembrist noortele n-ö koju, ehk praegusel juhul kaubanduskeskusesse, tänavale jms kohtadesse otse kätte. Ent kõigepealt üritavad noorsootöötajad noortega siiski kontakti luua.

Mängudest muredeni

“Me püüame noortega vestelda kõigil nende jaoks hetkel olulistel teemadel – olgu see siis koolivägivald või suhted,” sõnas projekti eestvedaja Heldin Riki. “Samuti uurime, kus nad tavaliselt kogunevad ja mida enamasti vabal ajal teevad.”
Noorsootöötajad pakuvad noortele kohtumise käigus ka arendavaid tegevusi, nagu Twister, kaardid ja kas või raadio teel juhitav auto.
Noorsootöötaja on samas inimene, kellelt noor saab küsida kõikvõimalikku infot, ka seda, kus noored võiksid peale kaubanduskeskuste aega veeta – näiteks noortekeskustes.
“Samas ei ole eesmärk noori vägisi noortekeskusesse tirida, vaid pakkuda neile erinevaid võimalusi nende tavapärastes kogunemiskohtades,” lausus Rikk. “Miks nendel noortel, kes erinevatel põhjustel keskustes ei käi, peaks olema vähem võimalusi kui seal mittekäijatel?”

Suhted korda

Samuti üritatakse siluda noorte suhteid vanemaealistega.
“Näiteks kui elanikud kaebavad kodu lähedal kogunevate ja käratsevate noorte üle,” lausus Rikk, “siis saavad noored koos noorsootöötajaga mõelda, millised on võimalused, et kõik rahule jääksid.”
Noorsootöötajad koguvad kohtumiste käigus samal ajal noorte ideid ja ettepanekuid, mida linn võiks teha nende jaoks. Ettepanekuist on juba sündinud avalikud malelauad Lembitu pargis ja noortekohvik.
Riki kinnitusel peitub projekti võlu tema paindlikkuses. “Noortekeskuses allub noor selle reeglitele, pargis on aga noor ja noorsootöötaja võrdses seisus,” seletas Rikk. “Kohtutakse noorele sobivas kohas ja sobival ajal.”
Projekti veab Tallinna Noorsootöö Keskus ja projekti nimi on Noorsootöö – Noorte Oma Kohtumispaigas (NOK). Projekt on mugandus Inglismaal toimivast noorsootöö liigist, mis seal juba pikki aastaid väga edukas olnud. Tallinnas olid esimesed katsetused NOKiga juba üle-eelmisel aastal Viru keskuses ja Politseipargis. Nüüd on plaanis projekti eri linnaosadesse laiendada. Novembrist alates koolitab Noorsootöö Keskus noorte kogunemiskohtades tööle hakkavaid inimesi. Koolitus toimub nädalavahetustel kokku seitsmel korral. Vanusepiiranguid huvilisele ei ole – oodatud on ka vanemad inimesed. Pärast kursust algab projektis osalemine tänavatel, mis on planeeritud nii, et see ei hakkaks põhitööd segama. Töö eest on ette nähtud ka tasu. 3. novembril toimub Tallinna ja Harjumaa noorte teabe- ja nõustamiskeskuses Suur-Ameerika 35 infopäev projektis osaleda soovijatele. Oma huvist saab anda teada aadressil nok@taninfo.ee.

* * *
Otsi põnevat noorteinfot siit!

Internetiaadressile http://www.taninfo.ee on koondatud kogu vajalik teave vaba aja veetmise võimaluste, ürituste, noortekeskuste, ringide, laagrite ja töövõimaluste kohta. Info saamiseks võib ka külastada Tallinna Noorte Infokeskust aadressil Pärnu mnt 6 (Laste Maailma juures) või lähimat noortekeskust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.