"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Riik seab korteriühistute teele takistusi (0)
27. oktoober 2008

MTÜ Tallinna Korteriühistute Liit protestib valitsuse plaanitava seaduse vastu, mis kohustaks ühistutel kõiki üldkoosoleku otsuseid notariaal­selt tõestama, tehes ühistute elu liiga bürokraatlikuks.

MTÜ Tallinna Korteriühistute Liit protestib valitsuse plaanitava seaduse vastu, mis kohustaks ühistutel kõiki üldkoosoleku otsuseid notariaal­selt tõestama, tehes ühistute elu liiga bürokraatlikuks.

Erilist ärevust tekitab seaduseprojekti märgitud nõue, et üldkoosoleku otsused peaksid olema notariaalselt tõestatud, kui seda nõuab juhatus või 1/10 ühistu liikmetest. See nõue tuleb esitada nelja päeva jooksul koosoleku väljakuulutamisest (milleks on aega kaks nädalat, kui koosolek on regulaarne). Seega jääb notari leidmiseks aega vaid mõni päev. Millised järjekorrad on notarite juurde, on üldteada. Eestis on mõnikümmend tuhat korteriühistut, kõigi jaoks notareid lihtsalt ei jätku, isegi kui nad hakkaksidki tegelema eeskätt korteriühistute koosolekutega. On tarvis ka arvestada, et ühistu koosolekuid peetakse reeglina töövälisel ajal, seega õhtul või puhkepäeval. Notariteenuse maksumus oleks niigi ühistule koormav, mida siis rääkida veel teenuse maksumusest sellisel ajal? Ja kui kvoorum ei peaks kokku tulema ning tuleb korraldada uus koosolek, kes siis notarile maksab?
Jääb ebaselgeks, kas notarit võiks ka taandada? Ja kellel on selleks õigus? Ja milleni võib taandamiste karussell ühistu viia? Kas teenust võib osutada ka notar, kes on sama korteriühistu liige? Kas notar peab kontrollima iga koosolekul viibija õigust seal hääleõiguslikult esineda? Küsimusi on palju, vastuseid neile seaduseprojektis pole.
Praegune kord on korteriühistutes hästi toiminud, vaid harva tuleb ette keerukamaid olukordi, mida on raske kiiresti lahendada. Selle vastu saaks aga võidelda vaid bürokraatiat vähendades, mitte suurendades.
Samal ajal ei lahenda seaduseprojekt neid küsimusi, mida oleks vaja juba ammu lahendada, on korteriühistute liit seisukohal. Üheks näiteks on ühistute jagunemine, mille kohta iga seadus annab oma vastuse.
Eesti parlament arutab seaduseprojekti, mis muudab mittekommertslike ja mittetulundusühingute kohta käivaid ning muidki seadusi, mille vastuvõtmine Tallinna Korteriühistute Liidu arvates muudab korteriühistute töö bürokraatlike protseduuride  tõttu keerulisemaks. Seepärast pöördus korteriühistute liit Riigikogusse ettepanekuga peatada selle seaduseprojekti käsitlemine.
Riigikogus menetluses oleva mittetulundusühingute seaduse, sihtasutuste seaduse, tulundusühistuseaduse ja äriseadustiku ning sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise eelnõu sellisel kujul vastuvõtmise peatamiseks pöördus MTÜ Tallinna Korteriühistute Liit koos 76 korteriühistuga ka täna Riigikogu õiguskomisjoni poole.

* * *
Mulle tundub see populismina!
Vandeadvokaat Jaan Tedderi kommentaar:


Olen päri, et seaduseprojekt ei aita oma praeguse kvaliteedi juures olemasolevaid probleeme lahendada, ta parandab vaid stiilivigu. On tõsi, et bürokraatia teataval määral suureneb, kuid notari kaasamine on iseenesest mõistlik asi.
Projekti koostajad on tegelikkusest kaugel, kui nad arvavad, et ühistutes, kus on mõnigi kord sadu liikmeid, on võimalik otsuseid teha vaid kõigi kohalviibimise korral. Millegipärast on projektis detailselt kirjeldatud, kes ja millal võib ühistule pretensioone esitada, sealjuures ka materiaalseid. Mulle tundub see populismina, kusjuures samas üldkoosolek kui ühistu kõrgeim organ ei kanna mitte mingisugust vastutust. On tõesti vaja teha seadus, mis aitaks lahendada koosoleku kvoorumiga seotud küsimused, ühistute jagamise ning liitmise probleemid. See, mis on kirjas praeguses seaduses, ei rahulda aga isegi meie kõige tagasihoidlikumaid lootusi.
On olemas probleemide ring, millega puutuvad kokku ühistud, kes peavad ühistu omandit rekonstrueerima. Majad ju vananevad! Aga kui kõik ühistu liikmed pole sellega nõus või pole võimelised kulutusi tegema? Kas poleks õigem töötada välja seadus, mis reguleeriks ammendavalt korteriühistute tegutsemist, mitte ei lapiks olemasoleva seaduse lõputuid auke?

* * *
Tallinna Linna Korteriühistute Liit

Ljudmilla Briševski, e-mail: luda2002@hot.ee; tel 521 8901
Konstantin Grigorenko, e-mail: Konstantin Grigorenko@mail.ee; tel 528 9821
Karmo Lebedev, e-mail: Karmo.arendus@mail.ee; tel 501 0137

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.