"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Koduabi saab täna 1700 inimest (0)
03. november 2008

Tallinna linn pakub kõrvalabi vajavatele inimestele koduteenuseid, võimaldades üksikvanuril võimalikult kaua oma kodus hakkama saada. Nädala jooksul abistatakse hoolealust kuni 20 tunni ulatuses.

Tallinna linn pakub kõrvalabi vajavatele inimestele koduteenuseid, võimaldades üksikvanuril võimalikult kaua oma kodus hakkama saada. Nädala jooksul abistatakse hoolealust kuni 20 tunni ulatuses.

“Kõige parem keskkond elamiseks on inimese oma kodu ja seetõttu püüame pakkuda tugiteenuseid, mis aitavad kõrvalabi vajavaid inimesi oma kodus toime tulla,” ütles abilinnapea Merike Martinson. “Koduteenuseid osutatakse inimestele, kes tervise tõttu ei suuda enam üksi oma igapäevaeluga toime tulla. Selline abi pikendab võimalust elada oma kodus ja lükkab edasi vajadust suunata eakas hoolekandeasutusse.”
Koduteenused hõlmavad nii isiku ümbruse ja olmega seotud toiminguid (koduabi) kui ka isikuabi, mis nõuab füüsilist kontakti. Koduabi on kütmisabi, ravimite, toiduainete ja majapidamistarvete toomine, riiete hooldus ja pesemine pesumajas või linnaosa sotsiaal- või päevakeskuses, ühekordne asjaajamine. Isikuabi on abistamine söömisel, riietumisel, liikumisel, pesemisel, tualetis käimisel, mähkmete vahetamisel. Koduteenuseid osutatakse kuni 20 tundi nädalas ja mullu sai sellist abi 1700 tallinlast.  Koduteenuste saajaid on kõige rohkem 75aastaste ja vanemate isikute hulgas (~64%), enim on kliente Lasnamäel, kõige vähem Pirita linnaosas.
Koduteenuseid on õigus saada kõrvalabi vajaval isikul, kellel puuduvad seadusjärgsed ülalpidajad ja kelle materiaalsed võimalused ei ole piisavad iseseisvaks toimetulekuks, need, kelle seadusjärgsete ülalpidajate materiaalsed võimalused ei suuda kindlustada vajalikku hooldust, samuti need, kelle ülalpidajad tasuvad teenuse eest vastavalt linnavalitsuse poolt kehtestatud hinnale.
Koduteenuseid osutatakse isikule tasuta siis, kui ta on toimetulekutoetuse saaja või tema sissetulek on väiksem kehtivast alampalga määrast, mis on tänavu 4350 krooni. Eakad, kelle sissetulek ületab kehtiva alampalga määra ja kel puuduvad seadusjärgsed ülalpidajad, tasuvad teenuse eest 10 krooni tunnis. Ülejäänud inimestele on teenuse tunni hind 54 krooni. 88,6% kasutajatest saavad teenust tasuta.
Koduteenuste saamiseks tuleb pöörduda teenust vajava inimese elukohajärgse linnaosa valitsuse sotsiaalhoolekande osakonda, mille järel selgitatakse kodukülastuse käigus välja koduteenuste vajadus. Sotsiaaltöötaja hindab abivajaja toimetulekuvõimet ja hooldusvajaduse mahtu hooldusvajaduse hindamistestiga.
Tallinnas tegeleb koduhooldusega üle 170 hooldustöötaja. Linnaeelarvest kulub tänavu koduhooldusele 28,5 miljonit  krooni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.