"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Vabaduse väljaku homne nägu (0)
03. november 2008

Uuringu järgi soovisid elanikud näha Vabaduse väljakul lilli, istumisvõimalusi, vett ja väljakaevatud müüre. Platsile tuleb teisaldatav haljastus, veeinstallatsioon ja istmed, müüre saab näha maa- aluses parklas.

Praeguste bussipeatuste Kunstiinstallatsioone taha kerkib klaassein kunsti jaoks, maa- alla aga ruum, kus saab tutvuda väljaku ajalooga.

Kunagi peaks Vabaduse väljak ulatuma ka endisele tenniseväljakule ning sealt üle Harjuoru ja Toompea tänava alt Hirvepargini.

* * *
Õdus linnaväljak kõigile


Avarus ja pulbitsev elu

Abilinnapea Taavi Aas

Juba 2009. aasta suvel on tallinlastel ja pealinna külalistel meelispaik, kuhu tulla, et kohtuda sõpradega, jalutada, puhata jalgu, kuulata veevulinat, külastada näitusi ja arheoloogiaväljapanekut.
Kogu iseseisvusaja vältel on kõneldud vajadusest anda Vabaduse väljakule tänapäevane ilme, lisades läbi oluliste mälestustähiste paigale kaalukust ja igavikulisust. Meie täitsime selle soovi ja aastakümneid kestnud ootus jõuab lõpule.
Vabaduse väljaku rajamisel saadud kogemus andis uue suuna arendustegevusele mujal Tallinnas. Tulevikus kavandame avatud muististena konserveerida ka teised kaitserajatiste alusmüürid ümber vanalinna. Esimene varemetepark tekib lähitulevikus Skoone bastioni jalamile.
Just siin, Eesti pealinna esindusväljakul, saab end tunda vaba rahvana vabal maal – see on hindamatu väärtus, mille nimel Tallinna linn on aastaid töötanud.

Uus inimkeskne ­Vabaduse väljak

Uuendusprojekti autorid Andres Alver ja Tiit Trummal

Esimest korda Tallinna ajaloos vabastatakse linna peaväljak autodest, andes selle kogu ulatuses jalakäijate kasutusse.
Vabaduse väljaku uus lahendus võimaldab ka Tallinna ajaloolise kindlusarhitektuuri eksponeerimist senisest oluliselt suuremas mahus, muutes selle paremini tajutavaks linna ehitusloo osaks.
Uus Vabaduse väljak on avatud universaalne linnaruum, mida saab kasutada linna ja riigi elu kõige erinevamates olukordades. Väljaku maht ja asukoht muudab selle kohaseks ka kõige suurematele kultuuri- ja ühiskondliku elu sündmustele. Üritusi saab mugavalt korraldada tänu teisaldatavale inventarile, mida on väljakule ette nähtud lai valik.
Sinna hulka kuuluvad nii mugavad istumis- ja puhkealused kui ka meeleolukad haljastusseadeldised ning kaubandus- ja teeninduspunktid.
Praegu välja ehitatav muutub terviklikuks tulevikus rajatava tõusva väljakuosa abil, mis kulgeb piki Ingeri bastioni lõunakülge kuni Toompea tänavani. Samuti on kontseptsiooni tähtis osa väljaku ühendumine Hirvepargiga Toompea tänava alt.
Vabaduse väljaku uus lahendus lähtub Tallinna ajaloolise linnasüdame looduslikest ja arhitektuurilistest väärtustest, avades need parimal võimalikul moel linnakodanikele ja eksponeerides neid samas 21. sajandile väärilise avatuse ja universaalsusega.
Uuendusprojekt pikendab Toompealt laskuvat looduslikku reljeefi väljaku alla.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.