"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kaunis lehesadu otse prügikotti (0)
10. november 2008

Hoovidest ja kõnniteedelt koristamata lehed vähendavad ühistranspordi liikumiskiirust ja võivad ummistada ka kanalisatsiooni.

Hoovidest ja kõnniteedelt koristamata lehed vähendavad ühistranspordi liikumiskiirust ja võivad ummistada ka kanalisatsiooni.

Näiteks võivad lehtede tõttu hakata trammirattad koha peal ringi käima ning kiirus väheneb. Sõiduteel on koristamata lehed aga ohtlikud autodele, eriti vihmase ilmaga, kuna äkkpidurdus võib põhjustada libisemist. On veel üks oht – langenud lehed ummistavad vee äravoolu sõiduteelt. Koristamata kõnniteed on aga ohtlikud jalakäijatele – pärast vihma on lehed libedad ja võivad põhjustada traumasid.
Tallinna linnatänavate ning magistraalide koristamise eest vastutab kommunaalamet, linnaosavalitsused hoolitsevad aga parkide, puiesteede ja puhkealade koristamise eest.
Koristusfirmad ise kaebavad selle üle, et maaomanikud toovad kotid oma maa-alalt koristatud lehtedega tee äärde välja, see häirib koristusfirmade tööd. Nende silmis on selline käitumine võrreldav ebaseadusliku prügimäe tekitamisega. Koristustöid takistavad ka pargitud autod.
Seega tasub meeles pidada, et kotti pakitud langenud lehti ei tohi viia oma valduse piiridest välja ja sinna ei tohi panna ka mingeid muid jäätmeid peale bioloogiliselt lagunevate.
Vastavalt heakorrareeglitele peavad maaomanikud lisaks oma maa-ala koristamisele hoidma korras ka nende maa-ala juures olevad avalikuks kasutamiseks mõeldud alad, nagu näiteks kõnniteed.

Lehekoristamine on kohustus

Lasnamäel näiteks koristavad mõned korteriühistud mitte ainult oma maa-ala, vaid ka territooriumi majade vahel. Paljudes kohtades on aga probleem sellega, et eramaa omanikud ei korista kõnniteid.
Munitsipaalpolitsei kontrollib jõudumööda selle korralduse täitmist. Selle aasta jooksul on koostatud 34 protokolli, trahve on kokku tehtud 30 000 krooni. Igas linnaosas lahendatakse lehtede äraveo probleem omamoodi.
Lasnamäel aitab linnaosavalitsus korteriühistutel lehed ära vedada.
Pirital võib maaomanik arvestada, et ära viiakse kuni 15 kotitäit lehti. Põhja-Tallinnas olid varem lehtede kogumise platsid, kust lehed viidi ASi Tallinna Vesi puhastusjaama Paljassaarel. Sellest sügisest alates niisugust võimalust enam pole. Kristiines organiseerib linnaosavalitsus lehtede äravedu vaid kevadel.
Kotid lehtedega võib viia AS Mustamäe Haljastuse komposteerimisplatsile (Rahumäe tee 5a, sissesõit Juudi kalmistu kõrvalt). Nii linnaelanikud kui ka ettevõtted peavad maksma 295 krooni tonni eest.
Lehtede ning okstega täidetud koti eest, mille maht on rohkem kui 75 liitrit, nõutakse koos käibemaksuga 10 krooni. Plats on avatud esmaspäevast reedeni kella 8–18 ja laupäeviti kella 10– 15. Lisateavet saab telefonidelt 654 7654, 653 6220, meilitsi mhaljastus@hot.ee, internetis aadressilt www.tallinn.ee/prygihunt.
Jõelähtme vallas viib kotte lehtede ning teiste bioloogiliselt lagunevate jäätmetega ära Eesti Jäätmeringluse OÜ. Kuni 150liitrise ja kuni 20kilogrammise koti äravedu maksab 28 krooni. Kuna minimaalne tasu, mida võetakse, on 100 krooni, siis oleks mõistlik koguda vähemalt 4-5 kotitäit. Täpsemat teavet saab telefonidelt 552 6439, 644 00 52, meilitsi info@compost.ee, internetis aadressilt http://www.e-compost.ee/ (ainult eesti keeles).

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.