"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Nõmme arhitektuur ­kaardistatud (0)
10. november 2008

Tallinna Kultuuriväärtuste Amet tutvustas koostöös MTÜ Nõmme Tee Seltsiga 7. novembril Nõmme Kultuurimajas tänavu suvel tehtud Nõmme majade inventuuri.
Tallinna eeslinnad on kõik ise nägu. Nõmme kõige olulisemaks tunnuseks on, et majad on projekteeritud metsa alla. Vastupidiselt näiteks Kalamajale ei saa Nõmme puhul rääkida ühtsest arhitektuurikeelest, sest Nõmme jaoks on ühtviisi iseloomulikud nii historitsism, traditsionalism kui ka funktsionalism.
Nõmme üldplaneeringus asjakohaste kaitse- ja kasutustingimuste määramiseks tellisid Tallinna Linnaplaneerimise Amet ja Kultuuriväärtuste Amet Nõmme arhitektuuri kaardistamise. Iga hoone kohta koostati väli- ja arhiivitöö tulemusena ankeet, anti väärtushinnang ja kanti andmed kaardile.
Ühe esimese Eesti linnana kehtestas Tallinn juba 2001. aastal kaheksa miljööväärtuslikku hoonestusala eesmärgiga hoida ja väärtustada unikaalseid linnaosi. 1926. aastal linnaõigused saanud ja 1940. aastal Tallinnaga liidetud Nõmme on praegu Tallinna suurim miljööala. Nõmmele on peaaegu 140 kujunemisaasta jooksul ehitatud ligi 6000 maja.
Miljööala staatus Tallinna üldplaneeringus tähendab mitte ainult omanike, vaid ka avalikkuse huvi linnaosa väärtuste säilimisel ja kohustab omavalitsust seda tagama. 2004. aastal vastu võetud Nõmme ehitusmäärus sätestab üldisemad põhimõtted Nõmmel ehitamiseks ja restaureerimiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.