"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinna kõbusaimate vanurite ühing peletab igavust ka papagoidega (0)
10. november 2008

82aastane rõõmsameelne ja uskumatult kõbus Evi Karilaid aitab Tallinna Vanurite Eneseabiühingus endaealisi ja nooremaidki eluraskustega toime tulla, muu hulgas ka papagoide abiga.

82aastane rõõmsameelne ja uskumatult kõbus Evi Karilaid aitab Tallinna Vanurite Eneseabiühingus endaealisi ja nooremaidki eluraskustega toime tulla, muu hulgas ka papagoide abiga.

Evi töötab juba 10 aastat Kadriorus, üsna Poska maja lähedal asuvas Vanurite  Eneseabi- ja Nõustamisühingu keskuses vabatahtliku vanurite tugiisikuna.
Keskus pakub palju teenuseid, näiteks nõustavad seal vanureid vajadusel ka arstid, juristid ja psühholoogid. Ühingu tervemad liikmed hoolitsevad ka haigete eest, kes keskust külastama tulla ei jaksa.
Muresid vanuritel Karilaidi sõnul jätkub, alates tõusvatest hindadest lõpetades sellega, et ei saada oma järeltulijatega hakkama.
“Tihti renoveerivad noored oma ema või vanaema korteri ja jätavad vanemale vaevalt toanurgakese või kolivad ta mõnda sarasse,” selgitab Karilaid. “Samas on keskuses käijad kõik positiivsed inimesed, kes võtavad elu rohkem nalja ja naeruga.”
Tihti peab Karilaid vestlema inimestega, kes on kodus üksi ilma suhtluspartnerita. Nende aitamisel tulevad naisele muu hulgas appi ka keskuse trepimademel elavad viirpapagoid. “Leidsin inimesed, kes nende eest hoolitsevad, neid lennutavad ja nendega räägivad,” sõnab Karilaid. “Eks see ole ka omamoodi teraapia ja üksinduse peletaja.”
Ent tegelikult on peale papagoide keskuses palju tegemist mitmete ringide näol. “Nii kui majas tahab hakata käima mõni uus inimene, küsitakse talt kohe, millega ta saab teistele kasulik olla,” räägib Karilaid. “Nii saab pensioniealine inglise keele õpetaja käia tasuta näiteks käsitööringis ja võimlemas. Teiste ringide juhendajad aga tasuta inglise keelt õppimas – kõik toimub samas majas.” 
Kokku on keskuses 500 liiget ja neist ligi pooled ehk 200 pakuvad ühingu liikmetele või teistele soovijatele erinevat tegevust või teenuseid. 20kroonise kuutasu eest saab osaleda paljudes ringides ja võimlemises. 
Karilaid on üks kolmest perenaisest, kes maja eest vastutavad. “Mina koos teiste perenaistega hoolitsen, et värsked lilled oleks vaasis, lauad kaetud, pesud puhtad ja toad kraamitud,” lausub Karilaid, kelle sõnul erineb nõustamisühing teistest vanurite keskustest selle poolest, et seal on eakad ise aktiivsed teenusepakkujad. Keskus töötab niisiis klubi põhimõttel ja kõik liikmed kujundavad ise majas valitseva keskkonna.
Karilaid hangib liikmetele ka tegevust. “Käime näiteks verekeskust abistamas,” tutvustab Karilaid. “Verd me ei võta ja meditsiiniga ei tegele, anname ehk ainult nuuskpiiritust, kui keegi minestab. Kaks prouat käivad meilt seal vereloovutajatele kohvi- ja mahalauda katmas ja meeneid jagamas.”
Keskuse hoones ringkäiku tehes näitab Evi paljusid ringiruume ja kõbusaid pensionäre. “Siin majas saab ehk aru, et noored ei peaks vanuriiga kartma,” lausub ta.
Evi pole kunagi “ei” öelnud. Ehk selle pärast on tema panust sotsiaaltöösse tunnustanud aukirjaga nii president Ilves kui abilinnapea Merike Martinson. “Teised perenaised nokivad mind, rääkides, et ma olen nendest kõige väiksem. Et kui mulle öelda, siis pole mul muret mõne asja kohe ära tegemisega,” naerab väikest kasvu käbe Evi. “Ma ise leian ka, et mul on kõike kergem teha kui suurel inimesel. Neil võtab ju aega, sest nad on pikemad.” Tegelikult on Evi perenaistest kõige vanem – 82aastane, samas kui teised pisut üle seitsmekümne.
Karilaid iseloomustab oma vabatahtlikutööd kui võimalust teisi aidata. “Minule on see keskus väga vajalik, kui ma aitan teisi, aitan ka iseennast,” räägib Evi. “Tunnen, et ma ei saa siit puududa, et siis ma jäängi tuppa konutama ega suuda enam liikuda. Leian siit tegevust ja mul pole aega praegu haigegi olla.”
Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingu keskus tegutseb linnalt tasuta rendile saadud majas aadressil Poska 15 juba 1996. aastast.
Kadrioru keskus erineb teistest sotsiaalkeskustest selle poolest, et see on MTÜ, mis oma põhivahendid tegevuseks teenib ise. Näiteks toob ühingule sisse oma võõrastemaja, samuti mitmesugused projektid. Siiski toetab keskust ka linn.

* * *
Palju põnevaid teenuseid

  • Keskuses nõustavad vanureid vajadusel arst, jurist ja psühholoog.
  • Õppida saab inglise, prantsuse, saksa ja soome keelt
  • Keskuses on palju võimalusi ajaveetmiseks: võimlemine, õmblemine, akvarelliring, kirjandusring, küpsetamine, heegeldamine, aiandus, bridž, male, suveniiride valmistamine, portselani maalimine, niplispitsi heegeldamine, laulmine, kangastelgedel kudumine, gobelääni kudumine ning vitspunutiste ja kunstlillede valmistamine.
  • Keskuse külastajatele on avatud söögi- ja kohvituba ning raamatute laenutus.
  • Kõigil soovijatel on võimalus ööbida võõrastemajas Poska Villa (mitte segi ajada Poska majaga!)
  • Keskusega saab ühendust, helistades telefonil 601 3563.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.