"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Homsetel valimistel usaldaksid tallinlased linnaelu taas juhtima Keskerakonna (0)
17. november 2008

Kui homme toimuksid Tallinnas kohalike omavalitsuste valimised, siis võidaks need mäekõrguse 39%lise toetusprotsendiga Keskerakond. Reformierakond peaks leppima vaid 9%lise toetusega, selgub 2.–29. oktoobril uuringufirma Norstati tehtud uuringust.

Kui homme toimuksid Tallinnas kohalike omavalitsuste valimised, siis võidaks need mäekõrguse 39%lise toetusprotsendiga Keskerakond. Reformierakond peaks leppima vaid 9%lise toetusega, selgub 2.–29. oktoobril uuringufirma Norstati tehtud uuringust.

“Teisisõnu – valijate ülekaalukas võitja oleks igal juhul Keskerakond ning teised erakonnad peavad leppima kordades väiksema toetajate arvuga,” lausus Linnakantselei arenguteenistuse sotsioloog Liina Kilemit.

Näiteks Reformierakond (9% valijate häältest) edestaks seega vaid ühe protsendipunktiga Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (8%) ning ka Isamaa ja Res Publica Liitu (8%), kelle toetajate arv on võrdne.

Rahvaliidu poolt annaks esimese eelistusena oma hääle 5% vastajatest, kellele omakorda jääksid alla Eestimaa Rohelised, kogudes vaid 2% linlaste häältest.

Opositsiooni toetus kaks korda vähenenud

Valimistel ei osaleks seekord ligi viiendik vastajatest (18%), kes on pigem madalama sissetulekuga inimesed.

Kindel erakondlik eelistus puudub 8 protsendil vastajatest, kuid teise eelistuse nimetamisega on jäänud hätta eelkõige mitte-eestlastest linnakodanikud.

Uuringus võrreldi ka vastajate esimesi eelistusi erakondade nimekirjade osas linnavolikogu valimistel 2006. aasta juunis käesoleva uuringu analoogsete tulemustega.

Tulemustest nähtub, et Keskerakonna toetus, mis kahe aasta vahelisel ajal ka langes, on uuesti tõusnud 2006. aasta juunikuu tasemele. Teised parteid aga pole pärast populaarsuse langust suutnud uuele tõusule minna ja valijaskonda kasvatada.

“Kokkuvõtvalt võib öelda, et Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu populaarsus on langenud keskmiselt kaks korda viimase 2,5 aastaga,” lausus Liina Kilemit. “Nende erakondade toetuse langus on osalt suurendanud Keskerakonna valijaskonda, osalt aga nende inimeste osakaalu, kes valima enam ei lähekski.”

“Keskerakond on sisuliselt taastanud selle populaarsuse taseme, mis meil oli juunis 2006, üsna pea pärast valimisvõitu,” kommenteeris uuringut ka linnapea Edgar Savisaar. “See tähendab linnarahva-poolse usalduse jätkumist, mitte devalveerumist võimul oldud aja jooksul. Samal ajal on meie põhiline konkurent ja kritiseerija Tallinna Linnavolikogus – Reformierakond – kaotanud poole oma toetusest. Nende toetus on langenud ju 18 protsendilt 9 protsendile.”

Savisaare sõnul on praegu Tallinna ajaloos haruldane olukord, kus linna juhib juba kolm aastat vaid üks erakond.

Üksi valitsemine kui eksperiment

“Võib öelda, et see on justkui poliitiline eksperiment,” lausus Savisaar. “Üksi valitsemine on uus kogemus nii Eestile kui Tallinnale. See tähendab, et linnaelanikel on lihtsam, nad teavad, keda probleemide korral hurjutada või õnnestumiste eest kiita.”

Tavaliselt erakonnad justkui kaotavad pikalt valitsedes rahva toetuse. “Keskerakonna toetus on seevastu tõusnud,” lausus Savisaar. “Pärast pronksiöö sündmusi armastati rõhutada, justkui oleks Keskerakond lõplikult kaotanud oma toetuse eestlaste hulgas. Hiljutine küsitlus näitas vastupidist – oleme 22 protsendiga taas selgelt eelistatuim erakond ka Tallinna eestlaste hulgas.”

Uuringust selgus ka see, milliste erakondade poolt vastajad mitte mingil tingimusel ei hääletaks.

Kõige suurem vastuseis on täna valijate hinges Reformierakonnale (26% ei sooviks mingil tingimusel nende poolt hääletada) ning Reformierakonna vastaste seas on palju just nooremaid vastajad.

Uuringu üldkogumi moodustasid kõik Tallinna linna 15aastased ja vanemad elanikud, kokku 344 976 inimest. Planeeritud valimi suuruseks oli 745 inimest.

* * *

Miks Reformierakond Tallinnas hääli kaotab?

Uskumatu, aga tõsi!
Iris Pettai, ­sotsioloog

Esmapilgul tundub nii suur vahe Keskerakonna ja Reformierakonna reitingutes uskumatu, seda enam, et hiljuti näitas EMORi uuring: riigis tervikuna toetab Keskerakonda 32% ja Reformierakonda 29% valijatest. Asi on selles, et EMOR küsitles ainult Eesti kodanikke ja võttis arvesse ka neid, kellel arvamus tegelikult puudus. Selles uurimuses käib jutt aga kohaliku omavalitsuse organite valimisest, millest on õigus osa võtta ka neil inimestel, kellel puudub kodakondsus.

Keskerakond suurendas kahe aastaga oma pooldajaskonda 8% eeskätt eestlaste arvel, kuigi ka mitte-eestlastest elanike poolehoid kasvas. Pettumine valitsevas koalitsioonis ja usalduse vähenemine valitsuse vastu, mis on esile kutsutud majanduslikust langusest ja ebakindlustunde suurenemisest homse päeva suhtes, sunnivad eestlasi pöörduma teise suure partei poole lootuses, et tema suudab maal korra majja lüüa. See on täiesti loomulik otsus.


Reform pole linnapoliitikas nähtav

Tõnis ­Saarts, ­politoloog

Toetus Reformierakonnale on langenud ka üle-eestiliselt, seega vaevalt Tallinn saakski siin olla erandiks. Seda enam, et opositsioonis olles pole nad viimastel aastatel linnapoliitikas eriti nähtavad olnudki.

Rahvaliidu toetus on niigi madal ja 2-3% kõikumised peakisid antud juhul mahtuma statistilise vea piiridesse, mistõttu mingist erilisest tõusust rääkida pole mõtet.

IRL on samuti linnajuhtimisest kõrval olnud ja ilmselt seetõttu tulebki neil ennast valijatele “meelde tuletada”, et oma toetust Tallinnas taas kasvatama hakata.

Valimiste lähenedes hakkavad inimesed tõsisemalt mõtlema, kas nad ikka lähevad valima ja seetõttu kasvab ka kindlalt “ei” ütlejate hulk.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.