"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Jälgi loomaaia amuuri leopardi kodudiivanil (0)
17. november 2008

Nüüdsest on võimalik Tallinna Loomaaias elava amuuri leopardi pesakonna tegemisi kaamerasilma abil jälgida kas või kodudiivanilt.

Kauni ja koheva karvakasukaga amuuri leopard, leopardi põhjapoolseima levikuga alamliik, on üks ohustatumaid kaslasi kogu maailmas. Nüüdisajal elab Venemaa, Hiina ja Põhja-Korea kokkupuutealal looduses ainult 30-40 isendit. “Nüüdsest on võimalik neid haruldasi olendeid ka otse reaalajas jälgida,” lausus Tallinna Loomaaia direktor Mati Kaal. “Loomaaed sai sammukese edasi oma ammuse unistusega täiendada päris loomaaeda tulevikus ka virtuaalse variandiga.”
Loomaaias elab hetkel viis leopardi: 13. juulil 1995 Tallinna Loomaaias sündinud isaleopard Freddi, 17. aprillil 2004 Tierpark Berlin Friedrichsfeldes sündinud emaleopard Darla ning nende tänavu 15. mail sündinud kolm poega Edgar, Toomas ja Kaia.
Videvikuaktiivsed leopardid tulevad välisaedikusse mürama enamasti päeva teisel poolel, mil inimesed koolist või töölt vabanevad ja soovi korral rahumeeli leopardide toimetustesse süüvida saavad.
Leoparde saab vaadata nii otsepildis kui ka arhiivisalvestustena aadressilt www.digisilm.ee. Mõlema kaamera  otsepilt on nähtav ka loomaaia kodulehe www.loomaaed.ee külastaja uudiste rubriigist klikkides.
 Kaameraga leopardi tegemiste jälgimise projekti algatamise näol on tegu pilootprojektiga, mis oli heaks väljakutseks kõigile osalejatele. Seni puudus nimelt Tallinna Loomaaia territooriumil igasugune internetiühendus, mida nüüdisaegsed IP-kaamerad pildi edastuseks vajavad.
Firma Digisilm Pro OÜ eesmärgiks oli nende haruldaste kaslaste jälgimise teel teavitada laiemat üldsust sellest, et videovalve ei ole enam pelgalt suurfirmade kallis lõbu. Kombineerides interneti abil omavahel IP-kaamerad, arvuti ja mobiiltelefoni, saame võimsa ja tavainimesele täiesti kättesaadava mobiilse valvekeskuse, seda enam, et arvuti ja mobiiltelefon on meil kõigil juba nii ehk naa olemas. Norby Telecomi jaoks oli kõige suurem tehniline väljakutse ehitada ühendus selliselt, et oleks tagatud piisavalt suur üleslaadimiskiirus. See on vajalik eelkõige selleks, et suure resolutsiooniga videopildi edastamine toimuks katkematult ja et tulevikus oleks võimalik kaameraid juurde lisada.
Amuuri leopard on praegu ainuke suur kaslane, kelle puhul tuleks lähemas tulevikus kõne alla loomaaedade tehistingimusis sündinud isendite taasasustamine loodusesse. Sellesse Sihhote-Alini mäestiku lõunanõlvadele kavandatud projekti tahab oma panuse anda ka Tallinna Loomaaed, kus kolme aasta eest valmis uus tänapäevane amuuri leopardide ekspositsioonikompleks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.