"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Külmavärinad kasvavast küttehinnast: soojuse hind on tõusnud kolm korda! (0)
17. november 2008

Sooja hinna enam kui kolmekordne tõus pole kuidagi õigustatud ning valitsus peaks inimeste säästmiseks alandama soojusenergia käibemaksu, leiab Tallinna Korteriühistute Liit.

Sooja hinna enam kui kolmekordne tõus pole kuidagi õigustatud ning valitsus peaks inimeste säästmiseks alandama soojusenergia käibemaksu, leiab Tallinna Korteriühistute Liit.

Reaalsus on see, et juba  praegu ei ole kuni kolmandik elanikest võimelised maksma kommunaalteenuste eest õigeaegselt. Hirmuga ootame talve, mis saab siis – kas jätta kommunaalteenused tasumata ja lasta ennast välja tõsta, sest lahendust probleemile ei paista kuskilt. Ja kas valitsus on valmis võtma endale mitte ainult poliitilist vastutust. Lahendamata probleemid eeldavad, et keegi peab vastutama. Võlavanglat meil veel ei ole, võimalik, et valitsus soovib saada lisaks olemasolevatele probleemidele ka kodudest väljatõstetute armee, kohtud ju muud lahendit võlglastele välja pakkuda ei suuda.
Küttehinna tõusust on hakatud rääkima viimasel ajal. Aga kui paljud meist teavad, et tegelikult on hind tõusnud paari aasta jooksul juba mitu korda, ja seda riigi heakskiidul?  Miks, küsime rahvajuhtidelt Toompeal. Inimesed ei suuda kannatada sellist kütte müügihinna tõusu – kaua ja kui palju seda võib veel tõsta, et riigi rahakott piisavalt täis saaks. Riigieelarve defitsiit, mis suurel määral on tingitud valedest otsustest, ei ole lapitav sellisel viisil. Miks peavad lihtsad maksumaksjad riigieelarve aukude lappimiseks elama külmas korteris?  Või on vabariigi valitsus soojuse tootjate-tarnijate eestkostjaks hakanud? Vägisi tuleb pähe just viimane mõte. Miks? Rahvusvahelise organisatsiooni OPEC Basket  Price andmetel oli oktoobris 2006 ühe barreli nafta hind 61,08 USA dollarit; soojusenergia 1 MWh maksis koos käibemaksuga 473,65 krooni; 23. oktoobril 2008 maksis üks barrel naftat 60,20 dollarit, aga meile müüdava soojusenergia 1 MWh hind on tõusnud koos käibemaksuga 1207,10 kroonini, seega enam kui kolm korda. Kuidagi ei ole nafta hinnas näha kolmekordset tõusu, seega on hinnatõusu põhjus kuskil mujal. Ka põhjendust, et küttefirmadel on vaja investeerida soojatrasside ja torude soojustamisse, ei saa pidada argumendiks, sest linlased näevad kesktalvel sulavett ja haljendavat muru soojatrasside kohal. Miks peavad elanikud sellise raiskamise kinni maksma? Selle asemel saaks ühistud võtta pangalaene elamute küttesüsteemide korrastamiseks.
Sellegipoolest tahaks väga  teada, millest moodustub selline soojusenergia müügihind, kas soojusenergia tootmine ja tarnimine peab ikka olema sellise kasumimarginaaliga? Pugemine seletustes ülemaailmse majanduskriisi taha ei ole kuidagi tõsiseltvõetav argument, eriti kui vaadata näiteks Tallinna Kütte kasumiaruandeid.
Vabariigi valitsuselt tahaks küsida, miks meil on soojusenergia kandjatel käibemaks 18%, kui peaaegu kõigis Euroopa Liidu riikides on see 5–8%? Kas oleme kõige rikkamad inimesed Euroopas ning meie palgad ja pensionid on ühed kõrgemad? Vastus saab olla kindlasti eitav ning seepärast ka ettepanek – alandada soojusenergia käibemaks 5 protsendile, ka see on eesseisval raskel ajal igati arvestatav “hoolitsus”.

* * *
Küttehinna kujunemise kronoloogia

2007. aasta

Muudatus seadusandluses – vastavalt Käibemaksuseaduse § 15 (7) on alates 1. juulist 2007 müüdava soojusenergia käibemaksumäär kõigile tarbijagruppidele 18%.
Alates 01.12.2007. a tõsteti soojusenergia 1 MWh maksumus koos käibemaksuga juba 699,50 kroonile.

2008. aasta

Alates 01.01.2008 tõusis soojusenergia 1 MWh maksumus koos käibemaksuga 768,18 kroonile. Tõus jätkus – alates 01.04.2008 on soojusenergia 1 MWh maksumus koos käibemaksuga 884,21 kr; alates 04.10.2008 on soojusenergia 1 MWh maksumus koos käibemaksuga 1207,82 kr.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.