“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Lihtsa nipiga parkimis­kaosest lahti (0)
01. detsember 2008

Lasnamäe korteriühistu keelas liiklusmärkide abil parkimise maja läheduses, millega suudeti kiirelt panna piir parkimiskaosele maja ümber.

Lasnamäe korteriühistu keelas liiklusmärkide abil parkimise maja läheduses, millega suudeti kiirelt panna piir parkimiskaosele maja ümber.

Vanade kortermajade hoovide rajamisel ei arvestanud ehitajad tänapäevase suure autodehulgaga. Täispargitud hoov ei riku ainult õuemuru, vaid takistab ka õnnetuse korral päästeautode ligipääsu majale.
Olukorra lahendamiseks oma hoovis otsustas Paasiku 14 korteriühistu üles panna liiklusmärgid, mis keelavad parkimise maja vahetus läheduses. Ühistu juhatuse liikme Oleg Andšulise kinnitusel tingis selle otsene vajadus. “Maja ümbrus oli nii täis pargitud, et jalakäijadki ei saanud autode vahel liikuda,” lausus Andšulis. “Kord üritas kiirabiauto majale ligineda, kuid ei saanud, ja sellest tuli suur pahandus.”
Märkide paigaldamise eelduseks oli Andšulise sõnul ühistu osalemine projektis “Hoovid korda”. “Rajasime majale uue parkla,” seletas Andšulis. “Sellega seoses liikluskorraldus muutus ning otsustasime lasta ASi Signaal spetsialistidel panna paika märgid, mis annaksid päästeautodele manööverdamisruumi. Paar parkimiskohta kadus küll ära, kuid see-eest on turvalisem.”

Hoiatussildid kõikjale

Juhatuse liikme sõnul pole elanikud parkimiskeelu pärast kaebama tulnud. “Hoiatasime elanikke nädal aega ette, üks vanahärra helistas ja hoopis kiitis meid sellise otsuse pärast,” ütles Andšulis. “Seni pole parkimiskeeldu ka rikutud. Jätsime hoiatussildi, mis toonitab, et tegemist oleks liikluseeskirja rikkumisega ja valesti parkinud autod teisaldatakse.”
Andšulis soovitab ka teistel ühistutel oma hoovid käsile võtta, kaootiline parkimine kaotada ja kord sisse seada.
Päästeameti Põhja päästekeskuse avalike suhete juhi Peeter Randoja sõnul näeb nõue ette, et hoone peab olema igast küljest ligipääsetav. “Praegu ei saa suured masinad tihedalt parkivate autode tõttu tihti ümber maja manööverdada,” lausus Randoja. “Paakautode voolikuid saab kaugelt vedada. Pingeliseks muutub olukord aga siis, kui on vaja kõrgemalt korruselt kedagi päästa. Tõstuk- ja redelautod vajavad eriti palju ruumi.”
Randoja sõnul on aga põlevast hoonest inimeste väljastpoolt maja päästmine kõige mõistlikum. “Sees tuleb inimesed tihti päästa läbi suitsu ja tule, mis on ohtlikum ja vajab lisaabinõusid.”
Abilinnapea Deniss Boroditši kinnitusel on elamute juures kaootiliselt parkivate autode probleem tõepoolest suur. “Muu hulgas nõuavad ka linna heakorra eeskirjad päästeautodele ruumi jätmist,” selgitas Boroditš. “Eeskirja rikkunud autole on õigus teisaldaja kutsuda.”
Boroditš toonitas, et projekt “Hoovid korda” on hea võimalus ka parkimise eest hoolitsemiseks. “Ühistutel on tõepoolest võimalus parkimise osas kord majja lüüa,” märkis Boroditš. “Et võõrad ei tuleks hoovi parkima, võib sissesõidutee äärde panna märgi “Sissesõit ühistu loal” ning ühistu peab jälgima, et nõuet täidetakse. See on ju majaelanike enda huvides, et õnnetuse korral oleks abi kiire ja korralik.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.