"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Töötaja – oska kaitsta oma õigusi! (0)
01. detsember 2008

• Tööandjad jätavad üha sagedamini töötajaile palga või siis koondamishüvitise maksmata. Kui sa kardad ebaseaduslikku vallandamist või oled jäänud palga või koondamisrahata, siis võid saada tööõiguse alast nõu Tallinna Linnavalitsuse infosaalist. Selle aasta 10 kuuga on tööinspektsiooni töövaidluskomisjoni laekunud 3430 töötajate avaldust tööandja õigusvastase käitumise kohta. See on 740 avaldust rohkem kui kogu eelmise aastaga. Kahjuks on paljud töölt lahkunud viimasel ajal olnud sunnitud tööandja survel ära minema ilma ettenähtud koondamishüvitiseta. Seda näitab ka töövaidluskomisjoni esitatavate avalduste arvu kiire kasv – kolmandas kvartalis oli neid 74% rohkem kui möödunud aasta samal ajal.

• Tallinn pakub tänasest elanikele tasuta tööõigusnõu.
• Tööandjad jätavad üha sagedamini töötajaile palga või siis koondamishüvitise maksmata.

Kui sa kardad ebaseaduslikku vallandamist või oled jäänud palga või koondamisrahata, siis võid saada tööõiguse alast nõu Tallinna Linnavalitsuse infosaalist.

Selle aasta 10 kuuga on tööinspektsiooni töövaidluskomisjoni laekunud 3430 töötajate avaldust tööandja õigusvastase käitumise kohta. See on 740 avaldust rohkem kui kogu eelmise aastaga.
Kahjuks on paljud töölt lahkunud viimasel ajal olnud sunnitud tööandja survel ära minema ilma ettenähtud koondamishüvitiseta. Seda näitab ka töövaidluskomisjoni esitatavate avalduste arvu kiire kasv – kolmandas kvartalis oli neid 74% rohkem kui möödunud aasta samal ajal. Enamasti pöördutakse tööinspektsiooni selleks, et nõuda tööandjalt välja palgavõlga.
Tööinspektsioonil tuleb üha sagedamini tegelda juhtumitega, kui tööandja püüab koondamishüvitiste maksmisest kõrvale hiilida. Käiku läheb kõik – ähvardused, otsene pettus. Tihti soovitatakse töötajatel kirjutada lahkumisavaldus omal soovil. Vastupuiklejaid hirmutatakse hundipassiga, st võimatusega leida tööd Tallinnas või vallandamisega suvalisel alusel. On olnud juhtumeid, mil tööandja saatis töötajad koju, aga hiljem süüdistas neid tööluusis. Sellisel juhul jääb töötuks osutunud inimene ilma koondamiskompensatsioonita.
Tööandjad praktiseerivad ka töösuhete lõpetamist ilma töölepingu lõpetamiseta, jättes maksmata nii kompensatsiooni kui puhkuseraha, ühesõnaga, tegemata lõpparvet ja tagastamata tööraamatut.
Tööinspektsiooni andmetel on selliste juhtumite hulk viimasel ajal märgatavalt tõusnud ning moodustab rohkem kui neljandiku kõigist avaldustest.
Isegi selline tööandja soovitatud täiesti seaduslik vallandamisviis nagu töölepingu lõpetamine poolte kokkuleppel võib töötajale kalliks maksma minna. Nagu kord ette näeb, makstakse niisugusel juhul vähem kompensatsiooni kui koondamise puhul ja inimesel pole ka õigust seejärel töötukassasse pöörduda.
“Niisiis kasutavad tööandjad väga sageli seda ära, et inimesed ei ole tööõigust reguleerivate seadustega kursis,” lausus abilinnapea Jaanus Mutli. “Või isegi kui nad teavad, et nendega on ebaõiglaselt käitutud, ei tea nad enamasti, kuhu oma õiguse kaitseks pöörduda. Just seetõttu otsustas Tallinn inimestele tasuta nõustamist pakkuma hakata.”
Tööõigusalased konsultatsioonid algavad Tallinna Linnavalitsuse infosaalis tänasest ehk 1. detsembrist. Konsultant Reet Vare vastab ka küsimustele, mis puudutavad töölepingut, puhkust, töötasu, aga ka kollektiivseid töösuhteid. Vajaduse korral aitab konsultant vormistada tarvilikke dokumente. Peale selle võib sealt saada infomaterjale tööturuameti ja töötukassa teenuste kohta.
“Töö kaotanud inimene ei lähe advokaadi ega juristi juurde, kuna nende teenused on väga kallid,” lausus Mutli. “Samas – ka tööinspektsiooni juristi konsultatsiooniaega tuleb oodata keskmiselt kaks nädalat. Seetõttu leevendab Tallinna Ettevõtlusameti tööõigusalane konsultatsioon kindlasti oluliselt vajadust selle teenuse järele.”

 Juristi vastuvõtuajad:
 Esmaspäeval kl 8.15–18.00, teisipäeval, kolmapäeval, neljapäeval kl 8.15–17.00, reedel kl 8.15–14.00.
Jurist Reet Vare konsultatsioonid toimuvad Vabaduse väljak 7, Tallinna Linnavalitsuse infosaali ettevõtjate infopunktis.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.