"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Eakatele 1000 krooni kätte! (0)
08. detsember 2008

• Toetuse saab kätte jaanuarikuu jooksul. Toetuse saajaid on üle 91 000 inimese. Kuna elu läheb iga päevaga kallimaks, tõstis Tallinn eakatele makstavat hinnatõusu kompensatsiooni järgmisel aastal 1000 kroonini.

• Toetuse saab kätte jaanuarikuu jooksul. Toetuse saajaid on üle 91 000 inimese.

Kuna elu läheb iga päevaga kallimaks, tõstis Tallinn eakatele makstavat hinnatõusu kompensatsiooni järgmisel aastal 1000 kroonini.

Tänavu oli eakatele mõeldud toetussumma 850 krooni, kuid seoses kasvavate hindadega tõuseb see järgmisel aastal juba 1000 kroonile.
Linnapea Edgar Savisaar kinnitab, et hinnatõusutoetusega tunnustatakse ja väärtustatakse eakate põlvkonna kunagist panust ühiskonnale. “Püüame majanduslanguse tingimustes aidata kõigil toime tulla ja tõestada, et Tallinn hoolib,” ütleb Savisaar.
Pensionär Sisi Suumann, kel pensionäristaaži juba ligi veerandsada aastat, tunnistab, et iga rahasüst kulub eakale inimesele marjaks ära. “Muidugi on mul hea meel, et toetussumma tõuseb.” Ta ütleb, et just remondirahaks kulub 1000 krooni parajasti ära, sest pensionist üksi naljalt korterit ei remondi.
Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti ökonoomikaosakonna juhataja Veikko Kapsta sõnul saab Tallinnas järgmisel aastal 1000kroonist toetust umbes 91 000 pensionäri. “Senine praktika on näidanud, et siiani on kõnealusest toetusest loobunud vaid üksikud,” lausub ta. 
Neil pensioniäridel, kes on korra juba sama toetust taotlenud, laekub nimetatud summa pangakontole jaanuarikuu jooksul. Viimastel aastatel on vähenenud pensionäride hulk, kellel pangaarvet ei ole, ometi on Kapsta sõnul 15 000 toetusesaaja ringis, kes mingil põhjusel pangateenust ei kastuta ja saavad raha kätte Eesti Posti erinevate teenustega.
“Umbes 5000-le on raha vastavalt lepingule Eesti Postiga koju viidud, ülejäänud 10 000 saavad toetuse rahakaardina, mille Eesti Post toetusesaajale koju saadab.
Raha saab kätte postkontorist rahakaardi alusel,” selgitab Kapsta. “Kui pensionär rahale järele ei lähe, siis saadetakse inimesele koju veel mitu kordusteadet.”  Kui mingi aja jooksul siiski rahale järele ei minda, tuleb see linnale tagasi. “Sellisel juhul kaotame küll teenustasu, mis selle eest makstud,” nendib Kapsta. Nimelt maksab linn kõigi nende pensionäride pealt, kes saavad toetust Eesti Posti kaudu, ka teenustasu. Käesoleval aastal oli see 22 krooni igale toetusele lisaks.
Et elu lihtsamaks muuta, soovitab Kapsta linna eakatel, kui vähegi võimalik, toimetada oma raha liikumist pankade kaudu, seda enam, et mitmel pangal on nn seenioripaketid, mille teenustasud on minimaalsed või koguni olematud.
Ka Sisi Suumann märgib, et tema on 80. eluaasta künnisel pangaarve avanud. “Siiani olen nii pensioni kui ka toetuste järel sidejaoskonnas käinud,” ütleb ta, “aga nüüd hakkan raha pangaarvele saama.” Kuigi eakas daam tunnistab, et pangakaardi omanikuna on ta elu märksa lihtsam, on ta ka pisut nukker, et harjumuspärased postkontorikäigud nüüd ära jäävad.

 Kes toetust saavad?
Pensionäridele hinnatõusu kompenseerimise toetus määratakse vanadus- ja töövõimetuspensioni saajale ning täisealisele rahva- ja toitjakaotuspensioni saajale. Toetus makstakse tingimusel, et toetuse taotleja on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linna elanik vähemalt aasta enne toetuse taotlemise aasta 1. jaanuari ning on kantud riiklikku pensionikindlustuse registrisse.
Avaldus toetuse saamiseks tuleb esitada toetuse esmakordsel taotlemisel, samuti isikuandmete muutumisel. See tuleb esitada elukohajärgse linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnale enne jooksva aasta 27. detsembrit. Järgmistel aastatel taotlust uuesti esitada ei tule.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.