"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kas lumekoristus tuleks linnal erafirmadelt üle võtta nagu näiteks Helsingis? (0)
08. detsember 2008

Lohaka lumekoristustöö tõttu jätab Tallinn kolmele firmadele maksmata üle kahe miljoni krooni töötasu, kaalumisel on ka linna enda koristusfirma loomine.

Lohaka lumekoristustöö tõttu jätab Tallinn kolmele firmadele maksmata üle kahe miljoni krooni töötasu, kaalumisel on ka linna enda koristusfirma loomine.

Novembri teisel poolel kattis lumetorm Eesti sügisese aja kohta ennenägematu lumekattega. Täna püüame jõuda selgusele, millise õppetunni andis meile novembritorm.
Nagu teada, tellib pealinna kommunaalamet puhastusteenust erafirmadelt. 2007. aastal korraldati konkurss nende firmade vahel. Kahetsusega peab tunnistama, et siin, Põhja-Eestis, on ainult kolm firmat, kellel on tehnikat ja töötajaid sellises mahus, mis võimaldab puhastada nii suure linna tänavaid nagu Tallinn.
Linn on nende vahel jaotatud viieks puhastustsooniks. Ida- ja lõunapiirkonda koristab AS Teho, kesklinna eest vastutab Tänavapuhastuse AS, põhja- ja läänepiirkonda OÜ Jaaksoni Linnahooldus.
Novembri alguses kontrollisime nende firmade valmisolekut talveks. Kõik kinnitasid, et tehnika ning personal on valmis talviseks halvaks ilmaks. 23. ja 24. novembri lumesadu näitas, et kriisiolukorras, kui tehnikat ei jätku, saab otsustavaks oskus organiseerida tööd maksimaalse tõhususega. Nüüd, kui kired on vaibunud ja põhjalikult vigu analüüsitud, võib teha järeldusi. Linnavalitsus kasutab oma õigust mitte maksta ebakvaliteetse töö eest. Niisiis, kus tehti vigu?
Kommunaalameti reidid näitasid, et AS Teho töötajad eksisid ilmaennustusega ja kasutasid seetõttu valesid meetodeid lumekoristuseks. Küllalt palju ressursse tuli raisata ebakvaliteetse töö ümbertegemisele. Seepärast ei jõutud planeeritud ajaks koristada kõnniteid, ülekäigukohti ega ühiskondliku transpordi peatusi. Viimane asjaolu tekitas linlastes eriti suurt pahameelt.
Tänavapuhastuse ASil puudus operatiivne valmisolek tugevas lumesajus tegutsemiseks. Selle tulemusena ei veetud lund vanalinnast õigeaegselt ära, paljude tänavate ning ühiskondliku transpordi peatuste koristamine jättis soovida.
OÜ Jaaksoni Linnahoolduse jaoks oli lumeuputus samuti ootamatu – jalakäijate ülekäigurajad ning ühiskondliku transpordi peatused olid koristatud ebakvaliteetselt.
Linn jätab neile kolmele firmale maksmata 2,14 miljonit krooni.
Lisaks sellele määrasid linnaosavalitsused trahve nendele firmadele, kellega neil olid sõlmitud lepingud kvartalisiseste teede puhastamiseks ja kes sellega toime ei tulnud. Kaheksast linnaosast ainult Kristiines võis nimetada olukorda rahuldavaks. Kõigi trahvide summa oli 0,3 miljonit krooni. Niisiis läheb hooletus lumekoristajatele maksma umbes 2,4 miljonit krooni.
Möödunud nädalal toimusid kohtumised kõnealuse kolme firma juhtkondadega. Mulle jäi mulje, et rahaline karistamine oli nende jaoks mõjus häiresignaal ja sunnib neid tulevikus oma tööd üle vaatama.
Kui teenuste valik turul on nii väike, siis on vaja mõelda, kuidas end tulevikus monopolistide eest kaitsta. Üks võimalus võiks olla munitsipaalettevõtte rajamine, kes hakkaks vastutama tänavate puhtuse eest. Omal ajal linnal oli niisugune firma – spetsautobaas –, kuid 1997. aastal jagati see nelja firma vahel, millest üks oli Tänavapuhastuse AS. Kui linna juhtis linnapea Jüri Mõis, siis see ettevõte erastati. Ajalooratast tagasi keerata ei saa. Nüüd on tarvis teha majandusanalüüs ja selgitada, kas niisugune reorganiseerimine oleks otstarbekas. Selle küsimuse juurde on õige aeg tagasi tulla kevadel, kui talvekokkuvõtted on tehtud. Siis teame, kuidas meie partnerid oma ülesandega hakkama on saanud. Arvestame ka lähimate naabrite kogemust. Näiteks Helsingis koristab tänavaid  munitsipaalettevõte.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.