"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Loo naabritega ühiskodu (0)
08. detsember 2008

Kas sinul on juba naabritega kahasse loodud oma ühine kohvik, kino, rattalaenutus, raamatukogu või koguni festival? Aktiivsetel inimestel Uue Maailma Seltsist on kõik see olemas.

Kas sinul on juba naabritega kahasse loodud oma ühine kohvik, kino, rattalaenutus, raamatukogu või koguni festival? Aktiivsetel inimestel Uue Maailma Seltsist on kõik see olemas.

Uue Maailma Seltsi liikmed ei oota, käed rüpes, et keegi teine neile mõnusa ja huvitava elu kandikul kätte tooks, vaid on selle endale ise loonud.
Nende enda rajatud hubases kultuurimajas Koidu tänaval käib õhtul kella 7 paiku tavapärane õhtusöögile eelnev melu. Omavahel jagatakse uudiseid kõigi möödunud päevast ning mängitakse ka oma kaasa võetud lastega. Justkui tavapärane õhtune suurpere elu – ainult et pereks pole vaid isa-ema-lapsed, vaid paljud naabrinaised ja naabrimehed.
Seltsi ühe juhtliikme Erko Valgu kinnitusel toimib kultuurimaja peale seltsielu keskuse ka nn mõttekojana. “See on koht, kust organiseeritakse kogu piirkonna ühistegemisi,” lausub Valk.
Et seltsitegevust tühi kõht segama ei hakkaks, valmistab kultuurimaja kohvikus keegi liikmetest või tuttavatest igal õhtul kella seitsmeks õhtusöögi, mida huvilised siis ühiselt nautida saavad. Ettevõtmist tunnevad kohalikud Kogukonna köögi nime all ja õhusöögi saab sealt kätte annetuse eest.
Muul ajal rendivad elanikud kohvikut enda ürituste tarbeks, samuti toimuvad seal kontserdid. Saadud tulu läheb seltsimaja ülalpidamiseks.

Eestlased pole omaette nohisejad

Uue Maailma Seltsi tähtsündmus on muidugi samanimeline tänavafestival, mis on toonud muidu unistele tänavatele vilka elu.
“Festivaliga oleme püüdnud tuua tänavatele elu,” räägib Erko Valk. “See näitab, et tänav ei ole ainult liikluse koht, kust inimesed tahavad kiiresti läbi minna, vaid seal võiks toimuda ka aktiivne tegevus.”
Seltsi laiem eesmärk on siiski näidata, et oma seltskonnaga on võimalik palju oma kodukoha heaks ära teha. Seltsi liikme Markus Vihma sõnul oli selts alguses sõpruskond, kes hakkas lihtsalt laienema. Ta ei arva, nagu oleks eestlasele rohkem omane privaatsus ja omaette nohistamine. “Vanasti tegid eestlased ka suuremaid asju talgute korras ühiselt, eks meilgi ole siin suured talgud,” selgitab Vihma. “Põhjamaal, kus on pime ja külm, on mõnusam kokku hoida ja kõike ühiselt teha. Me nüüd üritame jõuda oma arengus ühiskonnani, mis oli Läänes 20 aastat tagasi.”
Seltsimaja on koduks mitte vaid kohvikule, vaid ka ühiskontorile, kus inimesed saavad vajadusel arvuti taga segamatult vajalikku tööd teha. Samas töötab velokuur, kuhu kogutakse ja kus parandatakse vanu jalgrattaid, mida peaks saama kevadel ka laenutada.
 “Meil on plaan linn jalgratastega üle ujutada,” märgib Valk, kelle sõnul käivad rohelise mõtteviisiga Uue Maailma elanikud niipalju kui võimalik jala või sõidavad jalgratta ja ühistranspordiga. Pikemate otste tegemiseks või millegi vedamiseks on seltsil plaanis kasutusele võtta ühisauto, mida iga soovija saaks endale väikese tasu eest internetis broneerida.
Valgu kinnitusel on Uus Maailm ümbritsetud korraliku ühistranspordi võrguga, linna süda on kiviga visata ja autot polegi tegelikult vaja. “Autostumise vastu võitleb linn kõikvõimalike suuremate tasude ning ühistranspordiradade ja jalgrattateedega,” räägib Valk. “Seega on isikliku auto omamine muutumas nagunii aina mõttetumaks.”
Talvel tegutseb seltsimajas ja suvel mõnes hoovis üle nädala ka Elektrikapi kino. See on paik, kus näiteks noored filmitegijad saavad näidata oma esimesi isetehtud teoseid. “Igaüks võib aja kirja panna ja pakkuda, mida ta näidata tahab,” lausub Valk.
Kino saab tellida ka enda koju või hoovi.
Seltsimaja lähedal tegutseb töökoda, kus saab restaureerimist õppida.
Kord-kaks kuus peetakse seltsimajas loengut, kus mõni ajatundja räägib näiteks külmetushaiguste vastu võitlemisest koduste vahenditega või kohalikust ajaloost. Sageli kujunevad loengud ühiseks jalutuskäiguks mööda Uue Maailma tänavaid.

Tuttavaks raamatut laenates

 Koostamisel on internetilehekülg, mis lubaks piirkonna elanikel üksteisega oma asju jagada. Leheküljele koondavad Uue Maailma elanikud kõik, mida nad on valmis teistele laenama, olgu need siis raamatud või heliplaadid. Valgu sõnul on seejuures oluline, et tegemist ei ole ainult veebiraamatukoguga. “Raamatu laenamiseks või tagasi saamiseks pead ikka inimesele külla minema,” tähendab Valk. “Sedasi tugevneb side ühes paigas elavate inimeste vahel.”
Kord kuus ilmub Uuel Maailmal oma kohalik ajaleht Väike-Ameerika Hääl.
Hetkel elab Uue Maailma asumis 7000 inimest. Seltsi kuulub praegu 350, kellest on aktiivsed sadakond liiget. “Selge see, et kõik siinsed elanikud ei saa seltsi kuuluda, kuid keegi peab eestvedaja olema. Samas on kõik tublid elanikud, kes seltsimaja uksest sisse astuvad, teretulnud,” ütleb Markus Vihma.
Elanike kaasamiseks on siiski vaja veel tööd teha. “Meil on naabreid, kes ikka veel imestavad, mis toimub, kui kõrvaltänavas käib tänavafestival, või keda mõnikord häirib meie tegevus,” seletab Vihma. “Kuid asi on selles, et me pole veel nende inimesteni jõudnud. Kuid meie tegevus on just suunatud kõigile siinsetele elanikele.”
Vihma kinnitusel on seltsis otsuste tegemine lihtne. “Kes hea mõtte välja käib, see ka idee ellu viib,” räägib Vihma. Meil on hea kollektiiv, keda paiga arendamise idee ühendab. Siin on tolerants, mida kusagilt mujalt ei leia.”

 Ameerika Tallinna kesklinnas
 • Uue Maailma nime kannab Pärnu mnt, Tehnika, Suur-Ameerika ja Endla tänavate vahel asuv miljööväärtuslik piirkond.
• Paikkond sai nime 18.–19. sajandil Pärnu maantee ja praeguse Suur-Ameerika tänava nurgal asunud võõrastemaja-kõrtsi Ameerika järgi.
• MTÜ Uue Maailma Selts koondab juba teist aastat piirkonna elanikke aktiivselt oma kodupaika arendama.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.