"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Malegeenius Kortšnoi: Arvuti tõrjub inimese peagi malemängust välja! (0)
08. detsember 2008

“Olen malemängu tuleviku suhtes väga pessimistlik,” leiab eelmisel nädalal Eestit väisanud malegeenius Viktor Kortšnoi, Nõukogude võimule allumatuse sümbol.

“Olen malemängu tuleviku suhtes väga pessimistlik,” leiab eelmisel nädalal Eestit väisanud malegeenius Viktor Kortšnoi, Nõukogude võimule allumatuse sümbol.

Kas te Rootsist püüate jälgida, mis toimub endise NSV Liidu aladel?

Jälgin. Aegajalt tellin Vene ajalehti ning ajakirju. Kuid isegi siis, kui mul juhtub olema mõne asja kohta oma arvamus, eelistan seda mitte välja öelda. Ma ei pea ennast poliitikategelaseks. Ma olen veendunud, et nagu malemängijale on vaja koolitust, et saada suurmeistriks, nii on ka poliitikule tarvis koolitust, et äratada enese ja oma poliitilise kapitali vastu tähelepanu.

Inglismaal näiteks kasvatatakse poliitikuid nagu inglise muru – kannatlikult ja aastakümnete jooksul.

Just nimelt. Poliitika ei ole lihtne. Hakata poliitikuks ainult selleks, et saada laialdaselt tuntuks nagu maletaja, on võrdlemisi… kummaline. Karpov püüdis ju samuti jõuda riigiduumasse, kuid see ei õnnestunud. Tõelist poliitikukoolitust pole ei Karpovil ega Kasparovil.

Praegu väidavad paljud, otsekui võistleksid kõrgema klassi turniiridel omavahel mitte enam mängijad, vaid pigem arvutiprogrammid. On see tõsi?

Olen malemängu tuleviku suhtes väga pessimistlik. Arvan, et aja jooksul – mitte täna ega homme, kuid sellel sajandil – asendub inimeste mängitav male arvutimalega. See, et arvutid on malesse tunginud, on kaasa toonud nii plusse kui miinuseid. Plussid aga aja jooksul taanduvad, kui arvuti inimesed välja tõrjub.
Meenutagem tragikoomilist “tualettruumi kriisi” Topalovi ja Kramniku matšil. Vähesed mõistavad konflikti põhjust, mis peitus tõsiasjas, et mängija võib vahepeal omaette arvutiga “nõu pidamas” käia. Hakati rehkendama, kumb selles tähtsas ruumis rohkem aega veetis. Kramnik! Aga tema ju võitiski matši! Otsustage ise…
Võideldakse dopingu vastu jne.

Milline doping võiks aidata malet mängida?

On arstimeid, mis on sportlastele keelatud. Need on keelatud ka maletajatele. Minul aga on mu 77 eluaasta juures kõrge vererõhk ning ma ei saa mõningaid ravimeid vältida. Otepää turniiri teisel päeval mõõtsin vererõhku, see oli 200/127. Võtan vererõhu alandamiseks rohtusid, üks neist kuulub sportlastele keelatud arstimite nimistusse, seega võidaks mind diskvalifitseerida. Kui ma seda aga ei võta, võin “otsad anda”. Niisiis on lugu tõsine ja samas väga tobe!
Inimesed, kes meid jälgivad, peaksid pigem välistama arvuti kasutamise mängu ajal. Selleks on võimalused olemas. Meenutagem, kuidas Nõukogude võim segas “Ameerika Hääle” kuulamist! Samasugused “segajad” saaks ju mängusaali panna!

Aga parapsühholoogia, kas seda males kasutatakse? Mäletatavasti oli saalis siis, kui te Karpoviga mängisite, ka sensitiiv, kes pidi teid negatiivselt mõjutama…

See ei ole praegu aktuaalne. Aktuaalne on arvutite kasutamine. Aga too sensitiiv Zuhar… jah, ta proovis tookord midagi ette võtta. Karpov oli siis ju valmis kõigeks, et maailmameistri tiitlit hoida.

Kas male on filosoofia, elu või mäng?

Sellest ajast, kui kompuuter mängima hakkas, on malest saanud teadus, mitte elu ega filosoofia! Kahjuks.
Olen professionaalne maletaja. Minu kohustus on malet populariseerida. Praegu olen aga sunnitud tunnistama midagi, mis selle kohustusega vastuollu läheb.
Inimestega malelaua taga kohtudes olen õppinud aru saama, kes on lihtsalt hea mängija, kes aga geniaalselt andekas. Mihhail Tal oleks võinud saada suurepäraseks kirjanikuks, näitlejaks, heliloojaks, ta oli nii andekas, et sellest oleks jätkunud mitmele inimesele! Aga ta sai professionaalseks maletajaks. Mida inimkond sellest võitis? Veel ühe suurmeistri.

Mäletatavasti sõitsite te varasematel aegadel ikka Tallinna Paul Kerese memoriaalturniiridele.

Aga nüüd Kerese memoriaalturniiri ei tule. Kriisiaeg, saate isegi aru.
Ma osalesin Otepääl kiirmale turniiril. Seal oli mängijaid Lätist, Rootsist, Hollandist… nojah, ma olen ju isegi Rootsist. Olin Otepääl teist korda. Möödunud aastal õnnestus mul jagada esimest-teist kohta. Seekord esinesin kehvemini, jagasin Hollandist pärit suurmeister Gennadi Sosonkoga kuuendat-seitsmendat kohta.

 Kaotus Karpovile võimude korraldatud?
Viktor Kortšnoi on NSVL neljakordne tšempion ning male maailmameistritiitli pretendent. 1974. aastal, pärast Anatoli Karpovile kaotamist, andis Kortšnoi intervjuu, kus andis mõista, et tema kaotus oli võimude korraldatud. Sellele reageeriti väga ägedalt. Avaldati suurmeistrite avalik kollektiivne kiri, kus süüdistati Kortšnoid, vähendati ta stipendiumi ja keelati tal NSVList välja sõita. Aasta pärast lubati väljasõidud uuesti. 1976. aastal, IBM maleturniiri ajal Amsterdamis, keeldus ta Nõukogude Liitu naasmast. 1990. aastal rehabiliteeriti Kortšnoi koos teiste dissidentidega ning talle tehti ettepanek Venemaale tagasi tulla, millest ta  keeldus. Praegu on Kortšnoi maailma vanim mängiv suurmeister. Paljud peavad teda kõrvuti Paul Keresega tugevaimaks mängijaks nende hulgas, kellel ei õnnestunud saada maailmameistri tiitlit.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.