"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Üle saja inimese vajas tasuta juristi nõuandeid ja tuge (0)
08. detsember 2008

• Juba üle saja inimese on otsinud abi juristi juurest, kes annab alates eelmisest nädalast linnavalitsuse infosaalis tasuta tööõigusnõu. Tasuta tööõigusnõustamise teenuse vastu on seega olnud inimestel suur huvi. Ning loomulikult on igal juristi poole pöördujal veidike erinev lugu.

• Juba üle saja inimese on otsinud abi juristi juurest, kes annab alates eelmisest nädalast linnavalitsuse infosaalis tasuta tööõigusnõu.

Tasuta tööõigusnõustamise teenuse vastu on seega olnud inimestel suur huvi. Ning loomulikult on igal juristi poole pöördujal veidike erinev lugu.

“Mida ma peaksin tegema olukorras, kus oleksin nagu sundpuhkusel?” küsib infosaalis jurist Reet Varelt üks keskealine meesterahvas. “Tööandjaga puudub igasugune ühendus, pole tööd, pole kuskil tööd teha. Kontoris pole kedagi, telefonile ja kirjadele ei vastata.”
Teine küsija, üle viieteist aasta oma tööandja heaks töötanud vanem meesterahvas, uurib esialgu lihtsalt ühe seadusepunkti tähendust. Lõpuks selgub siiski, et tegelikult on mees töölt selle punkti alusel vabatahtlikult vabastatud. Õnneks mitte täiesti rahatult.
Kaks viisakat vene noormeest soovivad konkreetset viidet seadusepunktile, mille alusel nad saaksid tööandjalt saamata jäänud töötasu sisse nõuda. Kuigi jurist ütleb, et tõenäoliselt tuleb asi siiski töövaidluskomisjoni või kohtusse lahendada anda, on noormeeste sooviks asjad rahulikult ära klaarida. Tüli ei tahaks ju keegi. Vajalik seadusepunkt saab noormeeste tarvis välja prinditud.

Koondamistasust ilma

“Inimesi, kes siin käivad, on seinast seina,” räägib nõustav jurist Reet Vare. “Põhiliselt küsitakse ikka töösuhte lõpetamise ja koondamise teemal.” 11 aastat tööinspektsioonis töötanud jurist Vare sõnul soovivad tööandjad sageli töötajast vabaneda nii, et ei peaks maksma koondamistasusid.
“Kuna koondamine on kulukas, soovib tööandja mõnikord lõpetada töölepingut muul alusel,” nendib Vare, “olgu see siis poolte kokkuleppel, töötaja algatusel või hoopis mõnel süülisel alusel.”
Teisisõnu – sageli püüab tööandja töötajast vabanemiseks omistada talle mõne süüteo või mõjutab töötajat ise omal soovil lahkuma.
Esimesel päeval käis juristilt nõu saamas üle kahekümne inimese päevas, teisel päeval juba üle kolme­kümne ja huvi kasvab. Abi otsimas on nii noori kui vanu, nii eesti- kui venekeelseid. Veidi rohkem siiski aga vanemaid inimesi, venekeelseid ja lihtsamate ametite pidajaid.
“Mõnikord annan ka lihtsalt inimlikku nõu,” ütleb Reet Vare, kes ei oska kõigile sobivaid kuldnõuandeid siiski reastada. “Ent kui inimene ei tunne seadust, siis võimalusel tuleks tal enne tegutsemist siiski nõu küsida,” leiab Vare. “Kui viga on tehtud, siis tagajärele on raske või ka võimatu parandada.”
Tallinna abilinnapea Jaanus Mutli sõnul tekkis linnal idee tasuta tööõigusnõu pakkuma hakata praeguse majandusolukorra tõttu. Tööandjad hakkavad ju massiliselt inimesi koondama ja nii mõnigi kord üritatakse kavalust või ähvardusi appi võttes inimene lahkumisavaldust kirjutama saada.
“Kui inimesel on tekkinud probleemid, siis riigi poolt on loodud küll instantsid, kus inimene saab nõu küsida, ent see võtab aega,” selgitab Mutli. Variant, kus inimene saab oma küsimusele pärast lühikest järjekorras olemist kohe vastuse, on parim.
Linn on käivitanud ka konkursi, et leida sobiva kogemuse ja haridusega inimene, kes jagaks tööõigusalast nõu tulevast jaanuarist alates, kui leping Varega lõpeb. “Oleme plaaninud jätkata terve järgmise aasta, siis vaatame edasi,” lisab Mutli. Jurist Reet Vare konsultatsioonid toimuvad linnavalitsuse infosaali ettevõtjate infopunktis Vabaduse väljak 7.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.