"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Võitlus ilusama ­esindusväljaku nimel (0)
08. detsember 2008

• Kas riigi aastapäevaparaadid jäävad tulevikus tagasihoidlikumaks? Renoveeritav Vabaduse väljak võiks olla veelgi avaram ja imposantsem, kui teostuks täpselt arhitektide nägemus, milleks peaks aga riik loovutama linnale Kaarli puiestee 4 asuva maatüki.

• Kas riigi aastapäevaparaadid jäävad tulevikus tagasihoidlikumaks?

Renoveeritav Vabaduse väljak võiks olla veelgi avaram ja imposantsem, kui teostuks täpselt arhitektide nägemus, milleks peaks aga riik loovutama linnale Kaarli puiestee 4 asuva maatüki. 

Ideaalis ehk arhitektide nägemuse kohaselt võinuks Vabaduse väljakult jalutades jõuda otse Falgi parki ja sealt edasi ka Hirveparki.
“See tähendab, et väljaku nn jalutusala olnuks palju pikem,” lausus abilinnapea Eha Võrk. “See oleks kulgenud piki Ingeri bastioni lõunakülge otse kuni Toompea tänavani välja.”

Parkimiskohti napimalt

Tänase seisuga aga linnaelanikule nii ühtset jalakäijate ala ei kujune ehk Toompea tänava äärsed pargid jäävad Vabaduse väljaku kaudu vanalinnaga ühendamata. Seda juhul, kui riik keeldub endiselt andmast Tallinnale Kaarli puiestee 4 asuvat maatükki. 
“See on sama, kui arhitekt teeks terve maja asemel valmis pool,” nentis ka abilinnapea Taavi Aas. “Kui riik maatükki ei anna, siis jääb rajamata ühendustunnel Hirvepargiga, muu hulgas jääb välja ehitamata aga ka hulk parkimiskohti.”
Võrk ei mõista, miks pole valitsus seni soovinud kasutada võimalust kogu väljak korraga korda teha. “Mitmes etapis ehitamine tähendab ju palju suuremat ebamugavust nii linlastele kui ka suuremat rahakulu,” lausus Võrk. “Teiseks tähendab see tõenäoliselt liikluse sulgemist mitte vaid ühel, vaid mitmel korral, mis samuti segab elanike elu-olu.”
Maatükk, mida Tallinn on korduvalt riigilt Vabaduse väljaku lõplikuks väljaehitamiseks taotlenud, asub aadressil Kaarli pst 4a ja selle krundi pindala on 6010 m².
Samas ei jäta Tallinn siiski jonni.  Seetõttu on linnavalitsus taas ette valmistanud linnavolikogu otsuse eelnõu, millega soovitakse Kaarli puiestee 4 maatükk riigilt tasuta linnale küsida. 

Paraadile vähe ruumi

Eha Võrk loodab otsustajate meelemuutusele. “Tegu pole mitte ainult Tallinna, vaid ka kogu Eesti esindusväljakuga,” lausus Võrk. “Siin peetakse ju vabariigi aastapäeva paraade ning suurem väljak ehk praegune planeering ju avardaks avalike ürituste korraldamise võimalusi. Arusaamatu on riigi selline suhtumine just vabariigi 90. aastapäeval, kus on riigile tähtsad sümbolid erilise tähelepanu all.”
Võrgu sõnul on selge, et kui riik maatükki ei loovuta, tuleb ka tulevikus kavandatu asemel piirduda paraadide korraldamisel vaid väljaku praeguse alaga.
Äri- ja transpordimaa sihtotstarbega Kaarli pst 4a maaüksus pindalaga 6010 m² jäeti keskkonnaministri 5. novembri 2008 käskkirjaga riigi maareservina Eesti Vabariigi omandisse. Seega jäi Tallinna taotlus see reformimata maatükk munitsipaalomandisse saada rahuldamata.
Kaarli pst 4a kinnistule on detailplaneeringu kohaselt kavas rajada avalikult kasutatav linnaväljak ja haljasala. Maa alla on ette nähtud ehitada parkla, väljasõit parklast Toompea tänavale ning parkla tehnilised ja olmeruumid. Peale nende Harjuoru põhja kavandatud mänguväljakuid teenindavad ruumid.
Kaarli puiestee 4a sihtotstarbeks on ärimaa (50%) ja transpordimaa (50%).

 Vaidlus käib sadade maatükkide üle
Tallinn taotleb riigilt maad juurde nii lasteaedade, terviseradade kui ka elamukvartalite rajamiseks, riik keeldub aga sageli maad eraldamast.
Tallinna linnal endal on hetkel n-ö vaba munitsipaalmaad, kuhu on võimalik vajalikke objekte ehitada, kokku vaid 86 hektarit, mis moodustab linna kogupindalast vaid 0,5%. Seega on hetkel linna maa-alad, kuhu vajalikke ehitisi planeerida, ammendumas. Samas on paljud riiklike seadustega linnadele pandud kohustused otseselt seotud maaressursi omamisega: lasteaedade, koolide ja muude sotsiaalobjektide ehitamine, elamispindade rajamine abivajajatele jne.
Tallinna Maa-amet on 2008. aastal esitanud riigile kokku 221 maa munitsipaliseerimise taotlust (Harju maavanemale 199 ja keskkonnaministrile 12 taotlust).
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.