"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Gruusias rikutakse kodanikuõigusi! (0)
15. detsember 2008

“Šaakasvili režiimi toetamine ei tähenda meie riigi toetamist,” leidis oma ettekandes Manana Natškebija, Gruusia opositsioonilise partei Uued Parempoolsed tegevsekretär.

• VII Kodurahu foorum, mis toimus möödunud nädalal, oli pühendatud Euroopa ja Eesti ohutusele seoses augustikuise Venemaa ja Gruusia konfliktiga.

“Šaakasvili režiimi toetamine ei tähenda meie riigi toetamist,” leidis oma ettekandes Manana Natškebija, Gruusia opositsioonilise partei Uued Parempoolsed tegevsekretär.

Lühiajaline sõda Venemaa ja Gruusia vahel augustis 2008 on siiamaani maailma tähelepanu keskmes. Meie riigi esimestest iseseisvuse hetkedest peale oli selge, et Venemaa ei taha Gruusiast ilma jääda. Ta jäi ilma Baltikumist, on isegi nõus loobuma Ukrainast, kuid mitte Gruusiast. Kahjuks on Venemaal hoobasid, millega mõjutada Gruusiat. Endine Abhaasia ANSV ja Lõuna-Osseetia autonoomne ringkond, need olid kui viitsütikuga miinid.
Demokraatlike protsesside arendamise asemel hakkas võimule tulnud Mihhail Šaakasvili ajama autokraatlikku tasakaalustamata poliitikat, mis viiski augustisündmusteni välja. Meie riigi sisepoliitika oli viga. Järjepidevusetus suhetes Venemaaga samuti – kord oli ta sõber, kord vaenlane. Naabermaadega ei olnud partnerlikke suhteid. Gruusia jaoks oli olemas ainult USA.
Kasutati ohtralt sõjalist retoorikat, otsekui võiks Gruusia armee konfliktid neis piirkondades jõuga lahendada.
Šaakasvili keeldus dialoogist Abhaasia ja Lõuna-Osseetia tegelike valitsustega. See viis separatistlike valitsuste koostööle Moskvaga – neile ei jäetud lihtsalt muud valikut.
Augustisündmustele eelnes Kosovo. Kui piiride puutumatuse põhimõtet rikuti seal, siis miks mitte ka mujal?
Kui Kosovo võis saada iseseisvaks, siis võivad seda ka Abhaasia ja Lõuna-Osseetia. Venemaa rääkis sellest, kuid ei võtnud veel midagi ette, ootas oma aega.
See oli väga lühike sõda, millel on Gruusia jaoks väga pikaajalised negatiivsed järelmõjud. Gruusia terviklikkus ja suveräniteet sõltuvad praegu täiesti maailma riikide poliitilisest otsusest.
Me mõistame, kui tähtis oli endiste sotsialistlike riikide jaoks Ševardnadze režiimi langemine, seepärast toetasid Balti riigid väga Gruusia uut võimu. Me oleme teile selle eest tänulikud, kuid ei teie ega euroliit ega USA ei kuulanud opositsiooni väiteid, et Gruusias ei arene demokraatia, vaid autoritarism, et valimisi võltsitakse, kodanikuõigusi rikutakse.
Me tahaksime, et kõik Gruusia sõbrad ja toetajad mõistaksid, et Šaakasvili režiimi toetamine ei tähenda meie riigi toetamist. Me tahame ehitada üles tõeliselt demokraatliku Gruusia.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.