"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Lase kunstnike abiga piparkoogifantaasial lennata (0)
15. detsember 2008
Eelmisel aastal lõid näituse korraldajad Pelle Kalmo ja Mari-Liis Laanemaa eksponaatide loomisele kaasa, ehitades piparkookidest õhupalli.

Tänavusel “PiparkoogiMaanial” näitavad 125 tippkunstnikku oma fantaasialendu piparkookide küpsetamisel ja aitavad ka lastel uusi kaunistusnippe õppida.

Tänavusel “PiparkoogiMaanial” näitavad 125 tippkunstnikku oma fantaasialendu piparkookide küpsetamisel ja aitavad ka lastel uusi kaunistusnippe õppida.

16. detsembrist 4. jaanuarini toimub Disaini- ja Arhitektuurigaleriis kolmandat aastat näitus “PiparkoogiMaania”, kuhu disainerid, kunstnikud, arhitektid, keraamikud ja kokad toovad oma piparkookidest tehtud kunstiteoseid.

Näituse korraldaja ja idee autor Mari-Liis Laanemaa sõnul on ettevõtmise eesmärk lihtsa ja kõigile meeldiva materjali abil inimesi ka kunstialaselt harida.

 

“Pered, kes kodus piparkooke valmistavad, võiksid vahelduseks teha neid tavapärasest põnevamalt,” räägib Laanemaa. “Isegi kui nad kasutavad samu vorme, võib kooke ju alati uut moodi kaunistada.”

 

Et kodus oleks kunsti hõlpsam teha, on näitusel müügil spetsiaalne Hagari Piparkoogimaania tainas, kus kaasas ka kujundamise ja küpsetamise nipid.

 

Rõivadisainerite ja ­arhitektide piparkoogid

 

Sel aastal valmistab näitusele söödavaid taieseid 125 loomeinimest mitmelt erialalt.

 

Laanemaa sõnul on kõigi peale kokku 300 kilogrammist piparkoogitainast kunsti valmistamine neile väljakutse. “See paneb erinevate erialade inimesed võrdsesse positsiooni,” sõnab Laanemaa. “Arhitektid näiteks teevad kindlasti enne kolmemõõtmelise kavandi.”

 

Arhitekt Meelis Pressi sõnul võtab tema koos kolleegidega ülesannet lõbusalt ja lapselikult. “Arutasime, mida teha ja käisime välja mustmiljon ideed, endal suu kõrvuni,” räägib Press. “Ehk teeme mitte romantilise külamaastiku, vaid just moodsa linnaku koos tiheda planeeringu, radooniohu ja muu suurlinnale omasega.”

Pressi kinnitusel on täiesti võimalik, et enne joonistavad nad arvutis ka tõelise plaani. “Planeeringuta ehk me ei oskakski ehitada, oleme ju arhitektid, mitte ehitajad,” naljatab Press.

Laanemaa selgitab, et tegelikult pole veel teada, mida üks või teine autor näitusele toob. “90 protsenti töödest tehakse eelneval nädalavahetusel, nii et see on suur üllatus,” ütleb Laanemaa. “Teema on “Maailma parimad asjad”.”

Põnevaid teoseid on oodata tippkondiiter Urmas Jalakalt, Meelis Pressi Arhitektuuribüroolt, disainer Tarmo Luisult, moe-, reklaami- ja filmikunstnik Inessa Josingult, kunstnik Kai Kaljolt, kollaažikunstnik Mall Nukkelt, tekstiilidisainer Monika Järgilt, keraamik Aigi Oravalt, Montoni rõivadisaineritelt Catlin Kaljustelt, Kätlin Kaljuveelt, Piret Puppartilt, Julia Korovinalt, tippkokk Angeelika Udeküllilt, arhitekt Enn Rajasaarelt, fotograaf Pelle Kalmolt ja paljudelt teistelt tegijatelt.

Näitusel on spetsiaalne muusika, mille kirjutas Tanel Paliale.

Tegevust ka lastele

Esmakordselt saavad sellel aastal oma piparkooginäitused ka lapsed.

“Piparkoogitainas on lapsesõbralik, see meeldib pisematele ja pole kallis,” märgib Laanemaa. “Samas saab arendada laste loovust ning käelist osavust. Kui midagi untsu läheb, võib selle uuesti teha või ära süüa.”

Koolide ja lasteaedade kaasamine näituse korraldamiseks on pilootprojekt, mille õnnestumisel plaanib Laanemaa levitada seda üle Eesti. “Idee on väärtustada sajandeid vana piparkoogitegemise traditsiooni,” lausub Laanemaa. “Uurisin piparkookide ajalugu, neile on alati omistatud tervendavaid ja erilisi omadusi. Depressiivsel ajal tõstavad need ehk enesetunnet. Lihtne asi teeb palju head.”

Õpilased valmistavad koolides eksponaate köögikunstinäituse “Kooli-PiparkoogiMaania” jaoks, mis toimub Kullo Lastegaleriis 18. detsembrist 4. jaanuarini. Piparkoogikunsti valmistab 14 kooli. Enamik neist on Tallinnast, kuid osalejaid on ka mujalt Eestist ning üks koguni Soomest.

Lasteaialapsed näitavad oma oskusi Tallinna Lastemuuseumis näitusel “Mini-PiparkoogiMaania”, mida saab vaadata 20. detsembrist

2. veebruarini.

Laanemaa sõnul aitavad noorteüritused loodetavasti tekitad ka laste seas huvi kunsti ja disaini vastu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.