"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õpilased: õpetaja, märka meie edusamme! (0)
15. detsember 2008
Kui mõned õpetajad ja garderoobid välja arvata, on õpilased üldiselt kooliga rahul.

Kolmandik pealinna õpilastest hindab nigelaks õpetajate selgitamisoskust, samas on enamik pealinna lapsevanemaid oma lapse õpetajatega siiski rahul, selgus MTÜ Koolitus- ja Nõustamiskeskuse HARED küsitlusest.

Kolmandik pealinna õpilastest hindab nigelaks õpetajate selgitamisoskust, samas on enamik pealinna lapsevanemaid oma lapse õpetajatega siiski rahul, selgus MTÜ Koolitus- ja Nõustamiskeskuse HARED küsitlusest.

Tallinna õpilased annaksid oma koolile viie palli skaalal keskmiselt hindeks 3,84 ja sealt saadavale haridusele 3,83 – nii selgus uuringust, milles küsitleti 1515 õpilast. Enamik oli oma kooliga rahul.
“Ehk annab vahel tunda ruumipuudus, kuid usun, et see on lahendatav,” lausus Tallinna Reaalkooli 9. klassi õpilane Keiu Sepp, kes on oma õppimiskohaga samuti rahul. “Ise valisin selle kooli ja millegi üle täna kurta küll ei ole,” ütles tüdruk.

Õpetaja ei märka edusamme?

Kõige rahulolematumad olid õpilased oma koolikeskkonnas loomulikult õpetajatega. Uuringus oli võimalus vabas vormis mõne aspekti kohta koolielus rahulolematust avaldada ja õpetajaid mainis 108 õpilast 962st ehk 11 protsenti. Väide “õpetajad märkavad õpilase saavutusi” sai viie palli skaalal keskmiseks hindeks 3,27. Viis protsenti õpilastest polnud väitega üldse nõus, 16 protsenti ei olnud pigem nõus ja 34 protsenti ei osanud väite kohta midagi kindlat öelda. Haridusameti üldhariduse osakonna juhataja Viivi Loki kinnitusel on ilmselt tegu põlvkondade erinevustega. “Õpetajad ja noored räägivad üksteisest mööda, neil on erinevad sihid, mida saavutada tahetakse,” lausus Lokk. “Eks koolis tööta igasuguseid inimesi ja õpilaste jaoks on määrav, kas on tegemist uudishimu äratamise või käskude ja keeldudega. Siiski suhtuvad noored õpetajatesse üldiselt positiivselt.”
Keiu Sepp õpetajate üle aga ei kurda. “Mulle meeldib, et meilt nõutakse palju ja pidevalt on pinge peal,” ütles Keiu. “Nii ei teki kunagi laisklemise tunnet, see tähendab, et ka tulevikus oleme harjunud töötama.”
Kriitilise hinde 3,4 sai uuringus kahjuks ka õpetajate selgitamisoskus, kuidas paremini õppida. Viis protsenti küsitletutest arvas, et õpetajad ei seleta üldse, kuidas õppida, 14 protsenti on selle väitega pigem nõus ja 29 protsenti ei oska oma seisukohta öelda. Alla poolte ehk 40 protsenti vastanutest leidis, et tunnid on tavaliselt huvitavad. Samas klassijuhatajaga oldi üsna rahul (keskmine hinne 3,76), kuid vastanute arvamused erinevad suuresti.

Arenguvestlused aitavad

Lapsevanemad seevastu olid vastupidisel seisukohal ja leidsid, et enamik õpetajaid on sõbralikud, toetavad ja kool on kas enamasti või alati hoolinud lapse probleemidest. Üle poolte kinnitas, et ka lapse erivajadustega arvestatakse koolis kas alati või vastavalt võimalustele.
Ka lapsevanema Ilona Rahula kinnitusel koostöö õpetajatega toimib. “Pole kuulnud, et lapsed või teised vanemad oleks selle koha pealt nurisenud,” lausus Rahula Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi kohta. “Meil toimuvad regulaarselt arenguvestlused, kus vanemad saavad lapse kohta adekvaatset infot. Samuti on meililist, kust saab vajadusel õpetajate ja teiste vanematega probleemidest rääkida. Kui laps on haige või on muud mured, siis tulevad õpetajad alati vastu.”
Üle poolte vanematest märkis samuti, et kool on muutuste kavandamisel küsinud lapsevanemate arvamust.
Tallinna 32. keskkooli lapsevanem ja hoolekogu liige Sulev Sepp kinnitas seda. “Meil lõppes äsja koolis suur remont ja nii riietehoiu, sisustuse kui klasside paiknemise osas võeti vanemate ettepanekuid alati arvesse,” ütles Sepp.

Murekoht – kooli garderoob

Koolikeskkonnast olid õpilased kõige kriitilisemad garderoobi suhtes. Üle poolte (52%) ei ole nõus väitega, et seda on mugav kasutada. Vaid kolmandik vastanutest on väitega nõus, seejuures on enamik vastajatest rahul klasside valgustusega. 
Keiu kinnitusel on Reaalkoolis garderoobiga seotud mured lahendatud. “Meil on garderoobid nagu teatris, kus tädi annab riideid numbri vastu. See hoiab riideid ja ka vargustega probleeme ei ole. Kui ka midagi maha kukub, pannakse see ääre peale.”
Vanemad olid koolide sisekeskkonna, välisilme ja kooliõue korrasolekuga rahul ja nende arvates pole ka lastel midagi kooli üle kurta. Mõnevõrra madalam hinnang oli kooliõue ohutusele.
Sulev Sepp kinnitas aga, et PPP-projekti käigus remonditud kooliga ei ole ka seda muret. “Remont on hästi tehtud, riidehoid on parem, seinad värvitud ja uued põrandad pandud,” rääkis mees. “Märkimist väärib kindlasti kooli ümber ehitatud aed, mis lisab privaatsust ja kooliõue turvalisust. Tänu aiale enam keegi kooli hoovist suvaliselt läbi ei sõida või niisama ei käi.”
127 lapsevanemat 751st tõi välja häid külgi kooli õhkkonnast. Ka Rahula leiab kooli õhkkonna hea olevat. “Pole sellele midagi ette heita,” leidis Rahula. “Tallinna mõistes on meil väike kool ja koolivägivallaga ei ole probleeme.”
Mitmed vanemad muretsesid mitte niivõrd koolide puudumise pärast, vaid kartsid, et õpilaste arvu vähenedes võidakse hakata olemasolevaid koole sulgema. Selle asemel soovitakse väiksemaid klasse.
 

 Kas koolikatsed on vajalikud?
 Üle kolmandiku õpilastest pidas õigeks gümnaasiumisse vastuvõttu lõputunnistuse alusel. Enam kui veerand vastanutest soovis, et edasi saaks õppida kõik oma kooli 9. klassi lõpetanud. Paljud vanemad märkisid vabas vormis, et esimesse klassi ei tohiks õpilasi katsetega vastu võtta ja gümnaasiumi sisseastumiskatsed pole mõistlikult korraldatud.
Rahula kinnitusel on koolikatsed kahe otsaga asi. “Katsed on algklasside jaoks muidugi pingelised ja lapsevanemana mõtlen, miks neid esimesse klassi astujatele vaja on,” ütles Rahula. “Samas pole meie kool piirkonna kool, vaid sinna võetakse õpilasi üle Tallinna. Kuidas siis teistmoodi õpilasi selekteerida? Siiani on katsed ennast õigustanud, seda näitavad juba kooli õpitulemused.”
Vanemad hindasid ka üldiselt laste kooliskäimise soovi kõrgeks ja eelistasid neid panna mainekasse ja/või kodu lähedal olevasse kooli.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.